YÜZLERCE YILLIK KEMENÇEYLE RESİTAL

Köyden kente başlayan göçle birlikte şehir yaşamı, eskiden alışılagelmiş sokak düğünleri geleneğini değiştirse de yüzlerce yıllık kemençe, davul eşçiliğindeki geleneksel düğünler devam ediyor.

Mardin'in Midyat ilçesindeki salonlar yüzlerce yıllık Kemençe resitali eşliğinde renkli düğünlerle dolup taşıyor.

Köyden kente başlayan göçle birlikte şehir yaşamı, eskiden alışılagelmiş sokak düğünleri geleneğini değiştirse de yüzlerce yıllık kemençe, davul eşçiliğindeki geleneksel düğünler devam ediyor.

Sonbahar ayı ile birlikte düğün sahipleri yüzlerce yıllık gelenek olan kemençe eşliğinde düğünlerini yapmaya başladı. Düğün sezonuyla birlikte Midyat'taki salonlar dolup taşarken, zengin fakir ayırt etmeksizin bütün aileler düğün törenlerinde eski gelenek ve göreneklerini de sürdürüyor.

Midyat ve yöresinde düğün törenlerinde yüzyıllardır devam eden kemençeli düğün geleneği devam ederken, kemençeciler de düğünlere renk katıyor.

Yüzlerce yıldır hem Midyat'ın hem de bölge kültüründe yer edinmiş olan kemençe çalgısı eşliğinde düğünler büyük bir coşku ile gerçekleştiriliyor.

Köylerden şehre göçle birlikte, modern yaşam ve şehirleşmenin sonucunda düğünlerin salonlara taşınması meslek grupları ve statü farkı gözetmeksizin Midyatlılar, modern değişime direnip eski gelenek ve göreneklerini salonlarda da sürdürüyorlar.

Midyat'taki düğün salonları renkli görüntülerle dolup taşarken, zengin fakir ayırt etmeksizin yeni evlenen çiftler, düğün törenlerinde eski gelenek ve göreneklerinden olan Kemençeyi düğün merasimlerinden eksik etmiyor.

Midyatlı öğretmen Sıddık ve Evin Bayram çifti de düğün töreninde de kentte yüzyıllardır devam eden kemençeli düğün geleneği devam ettirdiler.

20 Eylül 2022 Salı 10:36
Etiketler : , ,

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar