Yibo’ya ‘Mavi Gök, Yeşil Yaprak’ Sertifikası Verildi

Yibo’ya ‘Mavi Gök, Yeşil Yaprak’ Sertifikası Verildi

İlköğretimler Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Mavi Gök Yeşil Yaprak” projesi Midyat Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda başlatıldı.

A+A-

Doğayı temiz tutmak için geliştirilen “Mavi Gök Yeşil Yaprak” projesi Midyat’ta uygulanmaya başlandı. İlköğretimler Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Mavi Gök Yeşil Yaprak” projesi Midyat Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda başlatıldı.

Midyat’ta, Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) “Beyaz Bayrak”tan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı’nca organize edilen “Mavi Gök, Yeşil Yaprak” projesinde de bayrak ve sertifika almaya hak kazandı. Proje için istenen yirmi dokuz kriteri yerine getiren Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun idareci, öğretmen ve öğrencileri çevre, sağlık ve hijyen konularını içine alan tüm projelerden ödül almanın sevincini yaşıyor.

Daha öncede Sağlık Bakanlığı tarafından en temiz okul seçilerek “Beyaz Bayrak” verilen Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO), Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, ilköğretim okullarındaki öğrencilerde çevre bilincinin kazandırılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve okul çevrelerinin güzelleştirilmesi amacıyla, başlattığı "Mavi Gök, Yeşil Yaprak" projesi kapsamında ödüllendirildi.

Midyat’ta düzenlenen ödül töreninde, Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Yusuf Günay, ‘Bayrak ve Sertifikasını’ İl Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser ve Midyat Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri’nin elinden aldı.

Milli Eğitim Müdürü Eser, projenin, ilköğretim okullarında çevre bilincinin kazandırılması, çevreyi güzelleştirme ve ağaçlandırma çalışmalarının yapılması, doğal çevrenin korunması, öğrencilerde problem çözme, karar verme, işbirliği, becerilerinin geliştirilmesi ve okullar arasında rekabet oluşturulması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlandığını ve hayata geçirildiğini belirtti. Eser, “Mavi Gök, Yeşil Yaprak” projesinde Mardin genelinde 10 okula bayrak ve sertifika dağıtıldığını kaydetti.

Öğrencilerin çevre konusunda bilinçlenmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Müdür Günay, öğrencilerde özellikle küçük yaşlardan itibaren çevre duyarlılığı oluşmasına dikkat ettiklerini belirtti.

Günay, “Okulumuz öğrencilerinin temiz ve sağlıklı ortamlarda eğitim görmeleri için harcadığımız emek ‘Mavi Gök, Yeşil Yaprak’ sertifikasını almamız ile gayretlerimize ulaştığımız tescillenmiştir. Çocuklarımıza küçük yaşlarda çevre bilinci aşılanması bizlerin çalışmalarıyla olacaktır. Onları gelecekte temiz bir çevre de yaşamak ve yaşatmak istiyorsak bunun temelleri şimdiden atılmalıdır. İyi bir okul, iyi bir çevre demektir. Öğrencilerimiz burada edindikleri bilgileri, aynı zamanda anne ve babalarına anlatarak çevre konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacaklardır. Okulda bu anlayışın oluşmasına katkı sağlayan bütün eğitim kadromuzu kutluyorum.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.