Yezidiler: Ormanımıza Dokunma

Yezidiler: Ormanımıza Dokunma

Yezidi köyünün ağaçları 'güvenlik' gerekçesiyle kesildi. "Ormanımız rant kurbanı oldu" diyen köylüler, başvurdukları Meclis'ten de sonuç alamadı.

A+A-
Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Mağara (eski ismi Kiwex) Köyü’nün ormanları, İdil Kaymakamlığı tarafından Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı’nın güvenliği gerekçe gösterilerek ‘tıraşlandı’. Bölgede terörün bittiğini, ağaçların güvenlik için değil ‘odunlarından nemalanan kişilerin menfaati için kesildiğini’ savunan Yezidi dinine mensup Kiwex’liler Meclis’ten yardım istedi. Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan gelen yazı üzerine Meclis olumsuz cevap verdi. 
 
Mardin’in Midyat ilçesinde bir süre önce, el konulan arazilerinin geri verilmesine karar verilen Mor Gabriel Manastırı’nın yakınlarındaki Yezidi köyü, orman kıyımı şikâyetiyle Meclis’e başvurdu. Şırnak’a bağlı Mağara Köyü’nde ormanların güvenlik gerekçesiyle kesildiği belirtildi. Bunun üzerine 19 Yezidi, Carcus Kara imzasıyla TBMM Dilekçe Komisyonu’na şikâyet başvurusu yaptı.
 
Tatilde İspanya değil Mağara 
 
Dilekçede şöyle denildi:
 
“Bizler Mağara Köyü nüfusuna kayıtlı olup Yezidi dinine mensubuz. 30 yıl önce Avrupa devletlerine göç ettik. Sebebi yaşam güvencemiz olmamasıydı. Köyümüz tamamen boşaldı. Ancak devletimizin bölgede yeniden huzuru sağlaması üzerine yedi-sekiz yıldır, kış hariç tatilimizi geçirmek için İspanya yerine köyümüz Mağara’ya gelmekteyiz. Anne ve babalarımızın gençliklerinin geçtiği tozlu sokaklarda hasret gideriyoruz. Her sene köye gelenlerin sayısı artmaktadır. Bazı evleri onardık. Ancak yeni ve lüks evler inşa etmek istiyoruz. Devletimiz sağ olsun bize yeni yol yaptı, su çıkardı. Köye dönüş yaptığımızdan bu yana Avrupa’da vefat eden yakınlarımızı uçakla Diyarbakır ’a, oradan ambulansla köye götürüp mezarlığımıza gömmekteyiz. Her sene köye gelenlerde artış olması demek, ekonomiye katkıyı katlamaktadır. Köyümüzün güneyinden geçen Midyat-İdil karayolunun çevresinde bulunan ormanlar ile ölülerimizin gömülü olduğu ziyaretteki ormanların komşu Bozkır köylüleri tarafından motorlu hızarlarla kesildiğini öğrendik. Bir dostumuz bu duruma çok üzülerek jandarma karakoluna durumu telefonla bildirmiştir. Karakol komutanı, ‘Bizim bilgimiz dahilinde güvenlik nedeniyle kesiliyor’ demiştir. Ayrıca Şırnak Valiliği’ne ve İdil Kaymakamlık makamına dilekçeler gönderilmiştir. Maalesef bir cevaba ulaşılamamıştır. Terör varken ormanlar güvenlik nedeniyle kesilmezken, şimdi kesilmesi satılan odunlardan nemalanan kişilerin menfaati için. Lütfen bu duruma acilen el koyun ve orman katliamı yapan kişiler hakkında soruşturmayı başlatın.” 
 
Meclis Dilekçe Komisyonu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan bilgi istedi. Bakanlıktan verilen cevapta Mağara ve Sare Köyleri arasındaki İdil-Midyat karayolu ile Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı’nın sağ ve sol tarafının güvenlik açısından önemli olduğu, son beş yılda bölgede sabotaj ve eylemlerin yapıldığı ifade edildi. Bakanlık İdil Kaymakamlığı’nın bölgedeki ağaçların Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü’nce kesilmesini talep ettiğini belirtti. 
 
Yakın köyler kesmedi
 
Bakanlıktan Meclis’e verilen cevapta ilginç bir ayrıntı da dikkat çekiyor. Kesim işinin sırasıyla Mağara, Sare, Haberli ve Bozkır köylerinde ilan edildiği belirtildi. Mağara Köyü’nde kimsenin ikamet etmediğini anlatan bakanlık, bu köye en yakın Sare ve Haberli köylerinde ise ‘yeterli işgücü’ bulunamadığını kaydetti. Bunun üzerine Yezidi Kiwex Köyü’nün ormanları diğer çevre köy olan Bozkır köylülerince kesildi. Uygulamanın İdil İlçe Jandarma Komutanlığı’nın ‘koruması’ altında yapıldığı da kaydedildi.
 
Dilekçe Komisyonu,, bakanlıktan gelen yazı üzerine Carcus Kara’ya, “İdarece beyan olunan açıklama dışında bu aşamada dilekçe hakkında komisyonumuzca başka bir işlem yapılamayacak” cevabını verdi.
 
Haber: TARIK IŞIK - RADİKAL
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum