Vekilliğe yargı müdahalesi

Vekilliğe yargı müdahalesi

Aktaş'ın vekilliğinin düşürülmesi olasılığı gündemde.

A+A-

Yargıtay’ın, halen tutuklu bulunan BDP Van Milletvekili Kemal Aktaş hakkında, “PKK propagandası yaptığı” gerekçesiyle açılan davadaki 2 yıl 1 aylık hapis cezasını onaması, “milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceği” tartışması başlattı.

Aktaş hakkındaki karar, halen Yargıtay’da dosyası bulunan blok ve BDP milletvekili için de örnek oluşturacağından TBMM’nin bu konuda izleyeceği tutum belirleyici olacak. Milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarını görüşen TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığını belirtti.

Yargıtay’ın, BDP’li Kemal Aktaş hakkındaki 2 yıl 1 aylık hapis cezasını onaması, 1990’larda DEP milletvekillerinin üyeliklerinin Meclis kararıyla düşürülmesinde yaşanan sürecin, bu kez “yargı kararlarıyla” yaşanması olasılığını gündeme getirdi. Anayasanın 83. maddesinin 2. fıkrası TBMM üyeleri hakkında “seçimden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesinin, üyelik sıfatının sona ermesine” bırakılacağını hükme bağlıyor. Bu madde gereğince, Aktaş hakkındaki 2 yıllık mahkûmiyet kararı, dönemin sona ermesi ya da milletvekilliğinin düşmesi koşuluyla uygulanabilecek. Milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarını görüşüp karara bağlamakla görevli olan TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Burhan Kuzu, Kemal Aktaş hakkındaki verilen kararın ardından “ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığına” dikkat çekti. Anayasanın 83. maddesinin, cezanın ifazının dönem sonuna bırakılmasını örgördüğünü anımsatan Kuzu, “Tutukluluk ayrı, hüküm ayrı. Şu anda bu milletvekilinin tutukluluğu kaldırılırsa, benim kanaatim, cezanın infazı dönem sonuna kalır, ama yine de yeni bir tartışma konusudur” dedi.

Kuzu, anayasanın 84. maddesinde ise “kesin hüküm giyme” halinde milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin hükmün anımsatılması üzerine de “İşte bu tür durumlar, yeni anayasada çok iyi tarif edilmeli. Tartışma konusudur ama bana göre bu durum da cezanın infazının dönem sonuna bırakılmasını engellemez” görüşünü dile getirdi.

AYŞE SAYIN/Cumhuriyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.