Vekillerden Midyat’a Çıkarma

Vekillerden Midyat’a Çıkarma

Tbmm Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeleri Midyat'ta...

A+A-

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan ve üyeleri Mardin'in Midyat ilçesini ziyaret ederek, Halk Eğitim Merkezi, Çatom ve kadın girişimcilerin açtıkları atölyeleri gezdi.

'Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Geri Sayım Başladı' adı verilen kampanya kapsamında ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Midyat’a gelen TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül ve komisyon üyeleri, Kaymakam Oğuzhan Bingöl tarafından karşılandı. Bir süre Kaymakamlıkta kalan komisyon üyeleri daha sonra Ayşe ve Aysel Noyan kardeşlerin kadın kursiyerlere eğitim verdiği kumaş boya basmacılık atölyesini gezdi.

Burada kursiyerler tarafından yapılan ürünlerden satın alan komisyon üyeleri daha sonra Devlet Konukevi’nde bulunan Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM)'u ziyaret ederek kursiyerler ile bir araya geldi. Burada da kursiyerlerin yaptıkları el işi ürünleri inceleme fırsatı bulan komisyon üyeleri, Belediye Kültür Evi’nde Halk Eğitim Merkezi kadın kursiyerleri tarafından açılan, "Sanatın Işığı" isimli sergiyi de gezerek kadınlarla sohbet etti.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu tarafından restore edilerek turizme kazandırılan kültür evinin yeraltına bulunan mağara ve mahzenleri gezdirilen TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeleri  Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün kendileri için verdiği yemeğe katıldı.

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, ilçeye 13 milletvekili birlikte geldiklerini anlatırken, şöyle dedi:

"Kadın-Erkek Fırsat Eşitliğinin sağlanması konusunda kadının statüsünü güçlendirilmesine dönük alınacak önlemleri ve yapılacak çalışmaları yerinde tespit etmek, ayrıca mecliste hayata geçirilen yasalarla ilgili alanda, pratikte nasıl uygulandığını, pratikte uygulanıp, uygulanmadığını ve desteklerin sağlanıp, sağlanmadığını yerinde görmek istedik. Ayrıca kadınların önündeki engelleri ve fırsatları görerek bölgedeki kadınlar için eylem planını ortaya koymak için de bu ziyareti gerçekleştirdik. Midyat’ta kadınlara yönelik yapılan çalışmalar, ÇATOM Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ile kadın girimcilerin yaptıkları olumlu örneklerini gördük."

"KADININ NELER YAPABİLECEĞİNİ ANNEMDEN BİLİRİM"

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl de, babasını 4 yaşında kaybetmiş bir kadının yetiştirdiği bir aile bireyi olduğunu ifade ederek, bir kadına fırsat verilmesi halinde neler yapabildiğini annesinden ötürü çok iyi bildiğini söyledi.

Bingöl, "Çok büyük zorluklar yetiştirildik. Annem büyük bir fedakarlık yaparak memurun dahi yetişmediği 1 köyden 2 tane bürokrat yetiştirdi. Bizler, fırsat verildiğinde kadının neler yapabileceğini yakinen bilenleriz. Önceden kızların çocukların okutulması bir utanç gibi lanse edilmiş olsa da şu an geldiğimiz noktada artık bu anlayış eskide kaldı ve insanlarımız kızlarını okuttuklarını göğüslerini gere gere anlatıyorlar. Maddi imkanları olmadığından dolayı bazı aileler kendilerinden kızlarını okutmak için maddi destek istiyorlar" diye konuştu.

Komisyon üyeleri, yemeğin ardından tarihi ilçenin sokaklarını, tarihi cami ve kiliselerini de gezdikten sonra Midyat'tan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum