Vali Taşkesen Midyat’a İlk Ziyaretini Yaptı

Vali Taşkesen Midyat’a İlk Ziyaretini Yaptı

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, kısa bir süre önce göreve başlayan Mardin Valisi Mustafa Taşkesen’i makamında ağırladı.

A+A-

Son Valiler Kararnamesi ile Mardin Valiliği görevine atanan ve geçtiğimiz gün görevine başlayan Vali Mustafa Taşkesen, Midyat’a biri dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İlk olarak Midyat Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Taşkesen’i; Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ve daire müdürleri karşıladı. Kaymakamlığın yürüttüğü hizmetler hakkında Vali Taşkesen’e bilgi veren Kaymakam Bingöl, Midyat’ın tarihten gelen sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı, şehrin el sanatları, mimari zenginlikleri, folklorik özellikleri, kültür ve inanç turizmi hakkında Vali Taşkesen’e brifing verdi. 

TARİHİ MEKANLARI VE ÇADIR KENTİ GEZDİ

Bu ziyaretin ardından Vali Taşkesen, yerli ve yabancı dizilerin çekim platosu olan tarihi ve turistik mekânları gezdi. Vali Taşkesen ve beraberindeki heyet ile birlikte  daha sonra Midyat’taki Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kenti ziyaret etti. Çadır kentteki görevlilerin karşıladığı Vali Taşkesen, Kaymakam Bingöl’den çadır kent hakkında brifing aldı. Taşkesen, brifing sonrasında çadır kentte yürüyerek çadır kentte yaşayan Suriyeli ailelerle görüştü ve Suriyeli mültecilere hizmet veren markette incelemelerde bulundu. Vali Taşkesen, Suriye’de yaşanan insanlık dramının biran önce son bulması için temennilerde bulundu. Vali Taşkesen, Midyat gezisi kapsamında  bir takım ziyaretlerde bulunmasının ardından Divan Et Lokantası ve Düğün Salonu Sahibi Ashan Duran tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı.  

TAŞKESEN’E SICAK KARŞILAMA

Midyat’taki gezinin ardından 1617 yıllık tarihi Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırına geçen Vali Taşkesen, burada Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün ve manastır öğretmenleri tarafından manastır girişinde makam aracının başında karşıladı.  Ziyarette Vali Taşkesen’e, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül, Jandarma Komutanı Binbaşı İlhan İnce ve Kaymakam Yazı İşleri Müdürü Mehmet İse Kurnaz eşlik etti.

VALİYE KİTAP HEDİYE ETTİ

Sıcak bir şekilde gerçekleştirilen karşılamanın ardından Vali Taşkesen ve beraberindekiler, misafir ağırlama odasına geçerek, burada bir süre Metropolit Aktaş ile sohbet etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Metropolit Samuel Aktaş, Vali Taşkesen’e ziyareti için teşekkür etti. Aktaş, “Bu ziyaret bizim için bir şereftir. Burası Sayın Valimizin bir evi gibidir. Bu şekilde kabul edilmesini ve bilinmesini istiyoruz. Yeni görevinde başarılar diliyoruz. İnşallah uzun yıllar Mardin’e hizmet edersiniz.” dedi. Konuşmanın sonunda Metropolit Aktaş, Vali Taşkesen'e “Mor Gabriel Manastırı Tarihi” isimli kitabı hediye etti. 

VALİ, NOSTALJİ YAŞADI

Vali Taşkesen de ziyaret sonrası açıklamalarda bulundu. Ziyaretin kendisi için anlamlı ve nostaljik olduğunu söyleyen Taşkesen, “Bu ziyaret benim için ayrı bir nostalji oldu. 14 yıl önce yine Midyat’a ve manastıra gelmiştim. Böylesine güzel bir tesadüf var. O zamandan buyana bir çok gelişme var. Sayın Metropoliti sağ salim, sağlıklı bir şekilde görmekten dolayı da mutlu oldum. Ulaşım imkanının iyileştirilmesinden dolayı memnuniyetimi de ifade etmeliyim. Emekleri geçen başta kaymakamımız olmak üzere devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum.” dedi.    

POZİTİF AYRIMCILIĞI HAK EDİYOR

Önemli  hizmetlere imza atmayı düşündüklerini vurgulayan Taşkesen, “Midyat, Mardin’in önemli merkezlerinden bir tanesidir. Midyat çok büyümüş. İlk geldiğimde Estel ile Midyat arasında bu kadar apartman yoktu. Biraz şaşırdım doğrusu. Midyat sadece Mardin’de değil dünyada da bilinen bir ilçemiz. Biz Midyatlı hemşerilerimizle gönül bağımızı gelir gelmez kurmaya çalıştık. Sağ olsunlar onlarda bizleri bağırlarına bastılar. Midyat’ta ilk öncelikli işimiz eski yapıların bulunduğu sokaklarda restorasyon çalışması yapmak. Mardin’den sonra en çok turist alan Midyat’ımız bu anlamda pozitif ayrımcılığı hak ediyor. Eski Midyat’ın ve eski Estel’in mümkün mertebe bozulmadan, apartmanların içine hapsolmadan bu şekilde muhafaza edilmesinden dolayı çok memnun oldum. İnşallah bu yapılarımızı sokak sağlıklaştırmasıyla daha da güzelleştiririz. İnşallah önemli hizmetlere imza atmayı planlıyoruz.” dedi.

foto-galeri-icon.png

DÜNYAYA ÖRNEK BİR HİZMET ANLAYIŞI

Tüm dünyaya örnek olabilecek bir anlayışla çadır kentin idare edildiğini söyleyen Vali Taşkesen şunları söyledi: “Maalesef komşularımızda bir karmaşa var. Allah kimsenin başına böyle bir hadiseyi vermesin. Bu karmaşadan dolayı bizler de komşularımızı en iyi şekilde, devletimizin imkanları ölçüsünde, dünyaya da örnek olabilecek şekilde misafir ediyoruz. Bütün dünya ülkelerine örnek olacak bir anlayışla arkadaşlar burayı idare ediyorlar. Ben de Suriyeli ailelerle görüştüm, ‘çok memnun olduklarını’ söylediler. Tabiî ki insanı kendi evi gibi olmaz.  Ama mümkün mertebe hiçbir sıkıntıları ve kaygıları olmadan yaşadıklarını öğrendik. Kampın düzeninden ve nizamından dolayı devletim adına gurur duydum. Emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.” 

Gezi ve incelemenin ardından Vali Taşkesen, Dargeçit ilçesinde geçti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum