Üniversiteli Süryani Gençler Panel Düzenledi

Üniversiteli Süryani Gençler Panel Düzenledi

Turabdin Süryani Akademik Birliği tarafından “Bilimsel Kültür” konulu panel düzenlendi.

A+A-

Midyat'taki Süryanilerin kurduğu Turabdin Süryani Akademik Birliği tarafından “Bilimsel Kültür” konulu panel düzenlendi.

Midyat Süryani Kültür Derneği salonunda düzenlenen panele, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazeteciler, akademisyenler, Süryani kanaat önderleri ve gençler katıldı.

Midyat’taki üniversiteli Süryani gençlerin bir süre önce kurduğu Turabdin Süryani Akademi Birliği tarafından gerçekleştirilen panele yurt içi ve yurt dışından katılan konuşmacılar Süryanilerin bilimsel, sosyal ve kültürel yönleri ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri konusunda sunumlar yaptı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Turabdin Süryani Akademi Birliği Çalışma Grubu Üyesi Februniye Akyol, düzenledikleri panelin amacının, fikir ve düşünceleriyle, icraatlarıyla, projeleriyle katılımcıların yaratıcı fikirlerini tartışacağını ve bunları hayata geçirmek için gerekli adımları ve stratejileri belirleyeceğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Genç arkadaşlarımızın yaratıcı fikirlerini tartışacağı, projeler üreteceği ve bunları hayata geçirme şansı bulacağı Akademi Birliği Midyat’ta kuruldu. Bizler, gençlerimizin sosyal, kültürel alanlarda bilimsel anlamda kendilerini geliştirmelerini, ortak hedefler etrafında kenetlenerek, Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak projeler üretmelerini bekliyor ve destekliyoruz. Bu nedenle akademi birliği çatısı altında çalışma yapan gençlerimizin fark yaratacak parlak fikirleri ve global olma potansiyelleri ile bunu başaracaklarına inanıyorum. Akademi gençliği kabiliyetli gençlerden oluşuyor. İlk adımı attık, bundan sonra daha da geliştireceğiz.”

Açılış konuşmasının ardından Turabdin Süryani Akademi Birliği Çalışma Grubu Üyesi Odom Hanno’nun moderatörlüğünü yaptığı panele İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Nineb Lamassu, Dicle Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Abdurahim Özmen, İsveç’ten Süryani gazeteci yazar Evgin Kurt Haninke, Papaz Şemun Bagandi ile Jakob Demir konuşmacı olarak katıldı. Panelistler sunumlarında Süryanilerin bilimsel, sosyal ve kültürel yönlerini ele alarak, sorunlar ve çözüm önerileri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Katılanlar yapılan sunumların ardından merak ettiklerini konuşmacılara sorarak cevap almaya çalıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum