Üniversitede büyük skandal

Üniversitede büyük skandal

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinde ‘diploma skandalı’ yaşandığı ortaya çıktı.

A+A-

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden Ankara Üniversitesi’nin Eczacılık Fakültesi’nde ‘diploma skandalı’ yaşandığı ortaya çıktı. Fakülte dekanlığı, bazı öğrencilerin şikayeti üzerine yaptığı incelemede, notların değiştirildiğini tespit etti. Açılan soruşturmada 4 öğrencinin diploması iptal edilirken, çok sayıda öğrencinin de notlarının hatalı olduğu tespit edildi

Ankara Üniversitesi’ni sarsan skandal, bazı öğrencilerin final sınav sonuçlarıyla ilgili fakülte yönetimine şikayette bulunması üzerine ortaya çıktı. Eczacılık Fakültesi Dekanlığı tarafından 2006-2007 öğretim yılı bahar yarı yılı final sınav sonuçları sırasında duyulan şüphe üzerine, Öğrenci İşleri kayıtlarında tüm öğrenciler hakkında geriye dönük inceleme başlatıldı. Dekanlık tarafından oluşturulan İnceleme Komisyonlarının raporları doğrultusunda, bazı öğrencilerin ders notlarında değiştirilme yapıldığı anlaşıldı ve bu öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonucunda ise 4 öğrencinin diploması iptal edildi. Hatalı notlar ise fakültenin Öğrenci İşleri bilgi sisteminde düzeltildi. Soruşturma sonucunda notlarıyla oynanan bazı öğrenciler ise kusursuz bulunarak, haklarında soruşturma açılmadı. Bu durumdaki öğrencilere fakülte yönetimi tarafından yazılı olarak bilgi verildi. Öğrencilerin notları düzeltildi. Fakültenin İnceleme Komisyonu’nun 26 Ağustos 2010’da kurduğu öğrenildi.

‘Tekrar okumaya başladım’

Diploması iptal edilen öğrencilerden M.A., VATAN’a, “Ortada kimsenin kabul etmediği bir yanlışlık var. Fakülte 4 kişinin diplomasını iptal etti. Mağduriyetimizin düzeltilmesi için çaba göstereceğiz. 2007’de mezun oldum, ama fakülte diplomamı iptal etti. Şimdi tekrar fakültede okumaya başladım. Başarısız gösterildiğim derslerin sınavlarına giriyorum. Bir yandan da bu konuyla ilgili yargı sürecim devam ediyor” dedi.

Kosovalı öğrenci de mağdur

Mağdur olan Eczacılık Fakültesi öğrencileri arasında, Kosovalı Aksel Kera da bulunuyor. Halen fakülte öğrencisi olan Kera’nın birçok notunda değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. Kera, 6 Ocak 2012’de İdare Mahkemesi Başkanlığı’na başvurdu. Başvuru dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Kosova vatandaşıyım ve Türkiye Cumhuriyeti’ne iki ülke arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, 2003 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesine Türkiye Cumhuriyeti sınavına girerek kazandım ve öğrenci olarak bu fakültede yükseköğrenim hayatıma başladım. 2006-2007 bahar döneminde Biyoistatistik dersini doksan üç (93) puanla başararak geçtim. 2010 yılına geldiğimizde, daha önce 2006-2007 Bahar döneminde geçmiş olduğum Biyoistatistik dersinden başarısız sayıldığım ve tekrardan bu dersi almam gerektiği sözlü olarak tarafıma bildirildi. Davalı idarenin hukuksuz işlemi nedeniyle okuldan mezun olma sürem uzadı. Hata yapılmasaydı daha erken mezun olacak ve iş hayatına başlayacaktım.

‘Aldığım 93’ü 6 yaptılar’

Davalı idare mevcut sınav kağıdımı tarafımdan saklayarak ya da değiştirerek gerçek aldığım not olan doksan üçü (93) altı (6) yaparak, hem görev yetki ve sınırlarını kötüye kullanmakta hem de tarafımı zarara uğratıp suç işlemektedir. Hukuka aykırı ve içerisinde ceza kovuşturmasını gerektirecek unsurlar içeren bu idari işleminin iptalini arz ve talep ediyoruz. Final sınav cevap kâğıdımın mahkemenizce davalı idareden celbini talep ediyorum. Yapılan işlem telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesine neden olduğundan, davamın kabulü ile öncelikle yürütülmesinin durdurulmasına, işlemin tümden iptaline, mahkeme masrafları ile ücreti vekaletin davalı idareye ödettirilmesine karar verilmesini talep ederim.“

Fakülteden hiç ses yok

VATAN’ın konuyla ilgili bilgi almak istediği Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Maksut Coşkun ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Gülbin Özçelikay ise telefonlara çıkmayarak, açıklama yapmaktan kaçındı.

Levent İÇGEN / Vatan

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.