Üniversite gençleri : Barış sürecine geri dönülsün

Üniversite gençleri : Barış sürecine geri dönülsün

Midyat'ta, aralarında birkaç üniversite öğrencisi ile HDP ve DBP ilçe yöneticilerinin bulunduğu grup, basın açıklaması yaptı.

A+A-

Midyat'ta, aralarında birkaç üniversite öğrencisi ile HDP ve DBP ilçe yöneticilerinin bulunduğu grup, sokağa çıkma yasakları ve çözüm süreci ile ilgili açıklama yaptı. 

Üniversite öğrencileri tarafından Barış ve Kardeşlik Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasında grup ellerinde ‘Savaşın Kazananı yoktur’, ‘Birisi barışı başlatmalı savaşı başlattığı gibi’ ve ‘Savaşı enginler başlatır ama yoksullar ölür’ yazılı dövizler taşıdı.

Düzenleme heyeti adına basın açıklaması yapan üniversite öğrencisi Çağla Arslan, “Sebebi ve nedenleri ne olursa olsun biz üniversite gençliği olarak yaşanan olaylara ve ölümlere duyarsız kalmadığımızı göstermek için burada toplanmış bulunmaktayız.” dedi.  

7 Haziran öncesindeki barış sürecine geri dönülmesini ve buzdolabında bekletilen barışın halklara sunulmasını istediklerini ifade eden Arslan, “7 Haziran sonrasında başta Silopi, Silvan, Nusaybin, ve Cizre olmak üzere bölge halklarının yaşadığı hemen hemen tüm yerleşim birimlerinde yapılan operasyonların giderek artması ve uygulanan sokağa çıkma yasaklarının günlerce sürmesi endişe verici olup, savaş konseptli politikaların çözüm olmadığı açık bir şekilde görülmektedir. Bölge halkına dayatılan sokağa çıkma yasağının sorunları çözmek yerine daha da derinleştirdiğini ve halkın temel ihtiyaçları olan yeme içme ve sağlık hizmetlerinden yararlanamamasına neden olmakla birlikte bir barış ortamının sağlanmasına katkı sunmadığını görmekteyiz. 7 Haziran sürecinden bu yana yaşanan acı olaylar ve yanlış politikaların önümüzü aydınlatmadığını ve acımızı arttırdığını görmekte olup uygulanan bu yanlış politikaların bu minberde terk edilmesi gerektiğini ve ülkemizde tesis edecek bir barış ortamının tüm Ortadoğu ve dünyada yaşanan acı olayların son bulmasında bir esin kaynağı olacağını düşünmekteyiz. Bu söylemler göz önünde bulundurularak 7 Haziran öncesindeki barış sürecine geri dönülmesini ve buzdolabında bekletilen barışın halklara sunulmasını istiyoruz.” dedi. 

Kalabalık açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaparak dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.