‘Ümmet Bilinci’ Konulu Konferans

‘Ümmet Bilinci’ Konulu Konferans

Midyat-Der tarafından ‘İslam Dünyası’ndaki Direniş ve Ümmet Bilinci’ konulu konferans düzenledi.

A+A-

Midyat Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Midyat-Der) tarafından ‘İslam Dünyası’ndaki Direniş ve Ümmet Bilinci’ konulu konferans düzenledi. Konferansa yoğun ilgi oldu. 

Konferansa Mısır Hürriyet ve Adalet Partisi Milletvekili ve İhvan-ul Müslim’in üyesi Dr. Adil Raşid ve İlahiyatçı Yazar Muharrem Güneş konuşmacı olarak katıldı. 

Kocatepe İlkokulu Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen konferans öncesi Kuran-ı Kerim okundu. Daha sonra Midyat Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İdris İraz, konferansının açılış konuşmasını yaptı. 

İraz, “Tunus’tan başlayıp tüm İslam alemine yayılan İslam baharının bazı şer güçler tarafından bir kışa çevrilmek istendiğini, ancak Mısır Rabia meydanında filizlenip tüm dünyaya yayılan, İslam aleminin tek bir vücut olduğunu  gösteren Rabia ruhu buna izin vermemiştir.  Bunun yanında Mavi Marmara gemisi de Gazze ablukasını kırarak, gemide bulunan 33 farklı ülkeden aktivistlerin katılımıyla yeniden bize ümmet bilincini hatırlatmıştır. İşte bu iki önemli olayın canlı tanıkları şuan aramızda bulunmakta ve bize anılarını anlatacaklardır” dedi. Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. 

Konuşmacı Dr. Adil Raşid, sunumunda Mısır’ın Rabia meydanındaki anılarını ve  Mısır’daki Darbenin arka yüzünü anlatarak, Mısır’daki oyunun bir benzerinin Türkiye’de de oynanmak istendiğini ve Türkiye halkının dikkatli olmasını gerektiğini söyledi. Konferans soru-cevap kısmının ardından sona erdi. Konferansa; İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay ve çok sayıda kişi katıldı.

RABİA İŞARETİ YAPTI

Konferansa katılan konuşmacılar ve davetliler hatıra fotoğrafı çektirirken katliam ve darbeye tepkinin sembolü haline gelen “Rabia işareti” yaptı. Arapçada “dördüncü, dört” anlamına gelen “Rabia” kelimesi Mısır’da darbe karşıtı direnişin sembolü. Mısır’daki katliam sürerken, darbeye direnenlerin parmaklarıyla yaptığı ‘4’ Rabia işaretidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum