Uludere olayına bir tepkide MİGİAD Derneği’nden

Uludere olayına bir tepkide MİGİAD Derneği’nden

Ortasu köyü kırsalında düzenlenen hava operasyonunda 35 kişinin hayatını kaybetmesi Midyat’ta yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

A+A-

Midyat’ta faaliyet gösteren Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği (MİGİAD) Başkanı Zeki Çiçek, Şırnak'ın Uludere ilçesi Ortasu köyü kırsalında düzenlenen hava operasyonunda 35 kişinin hayatını kaybetmesine tepki gösterdi.

Olaya ilişkin yazılı basın açıklaması yapan Çiçek, sorumlular hakkında derhal yasal işlem başlatılmasını isteyerek, “Hükümet bu olayın sorumlusu her kim ya da kimlerse mevki ve makamına bakmaksızın derhal görevden almalı, haklarında bir soruşturma açılarak cezalandırılmalarını sağlamalıdır.” dedi.

Çiçek, “Geçtiğimiz aylarda Hakkari’ye 7 kilometre uzaklıkta bulunan Depin Polis Noktası’na patlayıcı yüklü katır yaklaşınca emniyet birimleri katırı imha etmişti. Kameralara an be an yansıyan olay sonrası İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin “Peki bu katırın hesabını kim verecek”  demişti. Şimdi bizde bu soruyu Sayın Bakana sormak istiyoruz. Ölen 35 masum insanımız ve onlarca katırın hesabını kim verecek?” dedi.

Savunmasız köylülerin öldürülmelerinin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Çiçek, “Biz sivil toplum kuruluşu olarak devletin çocuklarımıza, gençlerimize şiddeti, savaşı değil; barışı, insanca yaşam koşullarını sunabilmek için politika üretmek zorunda olduğunu düşünüyoruz. Silahların susması ve benzer bir olayın bir daha yaşanmaması için sivillerin böylesine katledilmesinin altında imzası olanların, sorumluların ortaya çıkarılmasını ve cezalandırılmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Hiçbir şeyin öldürülen insanları geri getirmeyeceğini belirten Çiçek, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Vicdanı olan herkesi, her kurumu bu olayı kınamaya davet ediyoruz. Resmi açıklama, her zaman olduğu gibi, öldürülen köylülerin “terörist zannedilerek” bombalandığı şeklindedir. Öldürülen köylülerin sınır ticareti yaptığı tespiti üzerinden bir tür mazeret üretilmeye, işlenen suçu küçültmeye, en genelde de katliamın mazur gösterilmeye çalışılmasına kimse tevessül etmemelidir. Daha önce de pek çok olayda tekrarlandığı gibi “Terörist zannedilerek öldürüldüler!” açıklamasının, bu katliam için de bir gizleme işlevi göreceği anlaşılmaktadır. Oysa buna izin verilmemeli, böyle bir mazeret hiçbir şekilde kabul edilmemelidir. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Bunca insanın hayatını kaybetmesine yol açan bu fiilin sorumlularından mutlaka hesap sorulmalıdır.”

Sivillerin öldürülmesinin hiçbir gerekçesi olamayacağını belirten Çiçek, “Türkiye-Irak sınır noktasında geçimlerini sınır ticareti ile devam ettiren vatandaşlarımızdan 35 kişinin yapılan bombardıman sonucu hayatlarını kaybetmeleri, ailelerinin ve bütün halkımızın yüreklerini dağlamıştır. Sınırdaki köylüler insanca yaşamak, hayata tutunmak ve çoluk çocuğunun iaşesini temini için sınır ticareti yapmak zorunda kalmışlardır. Üniversite ve lise dersliklerinde olmaları gereken gençlerimizin, hayatlarını hiçe sayarak para kazanmaya mahkûm edilmesi, hangi politikanın sonucudur. Bu insanlar masumdur ve asıl suçlu adaletsiz paylaşımı, fakirliği, işsizliği çoğaltan egemenlerdir.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.