Uçmaması gereken uçak uçmuş

Uçmaması gereken uçak uçmuş

İşte İstanbul- Isparta seferini yaparken düşen ve 57 kişinin ölümüne neden olan kaza raporu:

A+A-

57 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili bilirkişi raporunda facianın pilotların farklı bir rotada alçalması nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Pilotların uçmaması gereken bir uçağı uçurduğu da ifade edildi...

Atlasjet’in 30 Kasım 2007’de İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus’tan kiraladığı yolcu uçağı, Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada Keçiborlu Türbetepe Mevkii’nde düşerken, kazada 7’si mürettebat 57 kişi öldü.

Isparta’daki Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın geçen mayıs ayında görülen 11’nci duruşmasında tayin edilen bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan rapor, tamamlandı.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Hakan Karakehya, pilot öğretmenler Mehmet Özler ve Serdar Dalkılıç ile bağımsız şirket konumundaki ’Turkish Teknik’ten elektronik yüksek mühendisi Ahmet Ufuk Güneş ve uçak mühendisi Umut Berkay ile öğretim görevlisi Ertan Çınar ve hukukçu Cem Artekin tarafından imza altına alınan rapora, bugün görülecek 14’üncü duruşma öncesinde DHA ulaştı.

PİLOTLAR ASLİ KUSURLU

Raporda uçağın ölen pilotları Serhat Özdemir ile Tahir Aksoy, asli kusurlu bulundu. Bilirkişi heyeti, pilotların yanlış durum muhakemesi yaparak olması gereken rotanın dışında başka bir rotada alçalış yapmaları nedeniyle kazanın meydana geldiği görüşünde birleşti.

Bilirkişinin 18 sayfalık raporunda uçağın düşüşü ve sorumlularına yönelik tespitler de madde madde belirtildi. “Uçuş Yönüyle Yapılan Tespitler” bölümünde, pilotların planlama hatası yaparak seyrüsefer cihazlarına yanlış veri girdikleri ve bunun sonucunda uçağın 223 derece istikameti yerine 253- 257- 273 derece uçuş başı istikametinde uzaklaştığı, normalden daha fazla hız ile alçalıp dönüş çapının da normalden fazla olduğu tespit edildi. Aynı madde kapsamında alet uçuş kurallarına sadık kalınmadığına da dikkat çekildi. Bilirkişi bu tezi de 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 100’üncü maddesinde belirtilen “Sorumlu kaptan pilot hava aracının can ve mal güvenliğini sağlayacak surette sevk ve idaresinden sorumludur” ibaresine dayandırdı.

EĞİTİMDE CİDDİYET EKSİKLİĞİ

Raporun ’Pilotların Eğitimleri Yönüyle Saptanan Hususlar’ bölümünde ise pilotların eğitimleri bakımından ciddiyet eksikliği olduğu, eğitim fişlerinin usulüne göre doldurulmadığı, bazı fişlerde pilot imzalarının olmadığı tespit edildi. Raporun “Teknik Açıdan Saptanan Hususlar” bölümünde ise uçağın üzerindeki kokpit ses kayıt cihazında 9 gün önceki verilerin bulunduğuna dikkat çekildi. Yine uçaktaki bazı cihazların “gayrifaal” olduğu belirtildi.

Uçak kazası davasında sık gündeme gelen yere yaklaşım cihazının arızalı olduğuyla ilgili de rapora not düşen bilirkişi, bu cihazın, uçak araziye fazla yaklaştığında yapması gereken sesli uyarıyı arızalı olduğu için yapmadığını tespit etti. Bilirkişi tüm bu cihazların gayrifaal olmasıyla ilgili pilotların uçağı uçurmaması gerektiğini, uçmaması gereken bir uçağın uçurulduğunu ifade etti.

Raporda, yargılanan 17 sanıktan cezai sorumluluğu bulunanlar ile bulunmayanlar da ayrıştırıldı.

Davanın 17 sanığı “taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan 2-15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Kaynak: Milliyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.