Üç Farklı İnancın Bir Araya Geldiği Dünyaya Örnek Bayramlaşması Midyat’ta Yapılıyor

Üç Farklı İnancın Bir Araya Geldiği Dünyaya Örnek Bayramlaşması Midyat’ta Yapılıyor

Midyat'ta binlerce yıldır birlikte yaşayan Müslümanlar, Süryani ve Ezidi inancına mensup vatandaşlar, dini bayramlarını birlikte kutlayarak tüm dünyaya örnek bir hoşgörü ve birliktelik örneği sergiliyorlar.

A+A-

Midyat'ta binlerce yıldır birlikte yaşayan Müslümanlar, Süryani ve Ezidi inancına mensup vatandaşlar, dini bayramlarını birlikte kutlayarak tüm dünyaya örnek bir hoşgörü ve birliktelik örneği sergiliyorlar. Tarihi camileri, kiliseleri, manastırları, çarşıları ve konaklarıyla ilgi çeken inanç ve kültür turizminin önemli merkezi Mardin'in Midyat ilçesinde Müslümanlar, Süryaniler ve Ezidiler dini bayramlarını birlikte iç içe kutlayarak dünyaya örnek bir birlik ve beraberlik örneği gösteriyorlar.

Ortadoğu Süryanilerinin merkezi durumunda bulunan, farklı inanç ve kültürlerden insanların binlerce yıldır bir arada yaşadığı dinler ve diller şehri Midyat'ta üç farklı inanca mensup beş farklı etnikten yüzlerce kişiyi buluşturan dünyaya örnek bayramlaşma töreni yapılıyor. Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesi tarafından organize edilen bayramlaşma merasimine protokol üyelerinin yanı sıra Süryani ve Yezidi cemaatleri ile Müslümanlar bir araya gelerek Kurban Bayramı’nı kutladılar. Midyat’ta geleneksel hale gelen protokol ile halk arasındaki "birlik ve beraberlik bayramlaşmasına" Müslüman, Hıristiyan ve Ezidi inancına mensup Türk, Kürt, Süryani, Ezidi ve Arap vatandaşların katılımıyla Dünyaya örnek bir bayramlaşma gerçekleştiriliyor. Bayramlaşma programı, farklı etnik ve dinden insanlar bir araya gelmesine ve kucaklaşmasına vesile oluyor. Bayramlaşmaya katılanlara, şeker ve kolonya ikram edildi. Kutlamaya, İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Yusuf Taşkıran, Belediye Başkanı Veysi Şahin, İlçe Müftü Vekili Hüseyin Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Süryani Metropoliti Samuel Aktaş, Ak Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış, Süryani ve Yezidi inancı temsilcileri, daire müdürleri, iş adamları, kanaat önderleri, STK temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, “Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Tabii ki bu mutlu günde bir yanımız sevinç bir yanımız hüzünle dolu. Filistin’deki, Gazze’deki acı çeken kardeşlerimizin bir an önce huzura erişmelerine yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Onlar bu zülüm altında yaşarken bizim bayramlarımız her zaman buruk geçecek. Evet Kurban Bayramı’ndayız, Kurban Bayramı her bayramda olduğu gibi Midyat’ta da çok kıymetli, çok değerli bayramlarımızdan. Bizim farklı kültürlerin, farklı ilaçların bir arada yaşadığı bu şehrimizde sizlerin de gördüğü gibi Metropolitimiz, Süryani cemaatimiz, ezdi kardeşlerimiz, Müslüman kardeşlerimiz hep birlikte İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlamak için bu mekânda toplandık. Bayramlaşma Törenimize gelen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hepsinin bayramını tebrik ediyorum. Kurban Bayramı elbette önce yaratanın rızasını kazanmaktır, ama Kurban Bayramı’nın üç temel özelliği vardır bunlar paylaşmak barışmak ve kavuşmak. İnşallah Kurban Bayramı’nın bu vasıfları bu özellikleri bu bayramda hepimize sirayet eder. Önce küslükleri sona erdiririz sonra paylaşma alışkanlığı edinir hem kestiğimiz kurbanları hem de imkanlarımızı imkânı olmayanlarla paylaşırız ayrıca sıla-i rahim de Kurban Bayramı’nın ve bayramlarımızın en kıymetli yanlarından bir tanesidir. Mahallelerimizde köylerimizde akrabalarımız büyüklerimizi ziyaret etmek hastalarımız ziyaret etmek yalnız kimse siz insanları ziyaret Edip bayramlarını tebrik etmek en büyük vazifemiz olmalıdır. Bu vesileyle tekrar tüm İslam Aleminin öncelikle Filistin’de, Gazze’de, Doğu Türkistan’da ve dünyanın her köşesinde bayramını kutlama hakkı elinden alınmış ya da buruk bayram kutlamak zorunda kalmış tüm İslam aleminin bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Süryani Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, “Gerçekten de bu bayramların bu şekilde olması bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Bugünde Müslüman kardeşlerimizin Midyat’taki bayramlaşmasına katıldık. Bu durum bizi fazlasıyla mutlu etti. Bu bayramların anlamı da gerçekten de budur. Her ne kadar bir birbirimize yakınlaşırsak o kadar da bayramlarımızın tadı oluyor, anlamı oluyor. Bu bayram barışa, huzura ve sevgiye vesile olmasını diliyorum” dedi.

Bayramlaşmaya katılan Abdulvahap Arbağ, “Midyat’ta Kurban Bayramı gerçekten de birlik ve beraberlik içerisinde kutlanıyor. Burada birkaç dine mensup vatandaşlarımızla birlikte Süryaniler, Ezidiler beraber birbirimizin bayramını kutlayıp coşkulu bir şekilde, sevgi içerisinde kutluyoruz. İnşallah barışa sebep olur Kurban Bayramı, tüm dünyaya yayılır. Güzel bir örnektir Midyat Dünya barışı için” dedi.

Bayramlaşmaya katılan Abdurrahim Demir, “Öncelikle Kurban Bayramı bütün Müslüman kardeşlerimize hayırlı olmasını, hayır getirmesini temenni ediyoruz. Tabi yüreğimizin bir tarafı da buruk, kırık, acı, ıstırap içerisinde. Özelikle Filistin’de Gazzeli Müslüman kardeşlerimize yapılan soykırım, zülüm durumundan dolayı büyük bir üzüntümüz söz konusudur. Midyat malum çok güzel bir yapıya sahip bir ilçemizdir, bir yerimizdir. Bir de Müslümanı, Süryanisi, Ezidisi, Türkü, Kürdü, Arabı ve farklı farklı bileşenleri olan bir mozaik şehrimizdir. Biz bundan dolayı da tabi ki daha önceki bayramları bizde diğer inançlara sahip olan arkadaşlarımızın, vatandaşlarımızın bayramı kutluyoruz. Bugünde onların bizim bayramımıza geldiler, kutladılar. Karşılıklı olarak birbirimizle kucaklaşıp iyi temenni dileklerinde bulunuyoruz. Temennimiz barış, kardeşlik hukukunu tesis edilmesidir yeryüzünde, özelde dünyada ve ilçemiz Midyat’ta. Bu vesileyle bütün Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutluyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.