'Tutuklulara hasta izni' tamam

'Tutuklulara hasta izni' tamam

Meclise sunulan tutuklulara hasta ziyareti izni veren düzenleme komisyondan geçti.

A+A-

Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal’ın hasta annesiyle görüşmesi istemi üzerine meclise sunulan tutuklulara hasta ziyareti izni veren düzenleme komisyondan geçti.

TBMM Adalet Komisyonu, tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta olan yakınlarını ziyaret etmesini ve hükümlünün ziyaretçileriyle yapacağı görüşmeye kısıtlama getirilmesini öngören kanun teklifini kabul etti.

Adalet Komisyonu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüştü.

Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan’ın, "hükümlülerin yaşamsal tehlike geçiren ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi" düzenlemesinden yararlanmaması için, verilen önergenin kabul edilmesiyle teklifte değişiklik yapıldı.

AKP DE ÖNERGE VERDİ

AK Parti, tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta yakınlarını ziyaret etmelerine imkan tanıyan yasal düzenlemeden, terör suçlarından hüküm giymiş kişilerin yararlanmaması için önerge verdi.

Hasta ziyareti yapmak isteyen tutuklu ve hükümlüler yurt dışına çıkamayacak. Söz konusu düzenleme kamuoyunda Haberal düzenlemesi olarak da biliniyor.

Bu arada Adalet Bakanı Sadullah Ergin Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan TBMM Adalet Komisyonu toplantısında konu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Milletvekillerinin eleştirilerine cevap veren Adalet Bakanı Ergin, teklifin, “Öcalan ve Haberal ile ilgili olduğu” eleştirisine yanıt verirken, bu teklifteki düzenlemelerin genel düzenlemeler olduğunu, şahsa ilişkin olmadığını; düzenlemelerin bu şartları taşıyan tüm tutuklu ve hükümlüler için uygulanacağını bildirdi.

CHP'li Köktürk'ün, “Adalet Bakanlığının sorunu çözmeye yönelik bir düzenleme yapmadığı, geçici bir düzenleme yaptığı” eleştirisini, aşırı alınganlık ya da şüpheci olarak bulduğunu ifade eden Ergin, şunları söyledi:

“AİHM'de şikayetlerin önemli bir bölümünün uzun tutukluluk sürelerinden kaynaklandığı düşüncesine kısmen katılıyorum. Ancak bununla ilgili çok köklü çabalarımız var ve bunların da meyvelerini almaya başladık. En geç bir hafta içerisinde buna ilişkin çok geniş kapsamlı bir tasarıyı Meclise getireceğiz. Bu tasarı içerisinde bu süreleri dahada kısaltacak çok önemli düzenlemeleri beraberce yasalaştıracağız.

Hukuk yargılamalarında bir sene sonra, temyiz aşaması dahil ortalama yargılamaların bir yıla indirileceğini; ceza yargılamalarında ise 1,5-2 yıl içerisinde, ortalama bir yıla indirileceğini ümit ediyorum.

Yargıtay'da görülmekte olan davalar erimeye başlayacak, hukukta bir yılda, cezada da 1,5-2 yıl arasındaki sürede stok dosyalar bitecek, Yargıtay postaya çalışacak. Bu da Türkiye'de davaların temyiz süreci de dahil bir yıl içinde bitirileceğini gösteriyor bize. Bu da Türkiye açısından bir devrimdir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.