TURİSTLER, MİDYAT'A AKIN ETTİ

Tarihi camileri, kiliseleri, çarşıları ve evleriyle ilgi çeken inanç ve kültür turizminin önemli merkezi Mardin'in Midyat ilçesinde, bir haftalık ara tatilde dolayısıyla turist yoğunluğu yaşanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca uygulamaya konulan ara tatil dolayısıyla öğrenciler, tarihi ve kültürel varlıkları tanıma fırsatı buluyor.

ORTADOĞU Süryanilerinin merkezi durumunda bulunan, farklı inanç ve kültürlerden insanların binlerce yıldır bir arada yaşadığı dinler ve diller şehri Midyat, okulların bir haftalık tatil olmasından dolayı Tur gezisi yapan turistlerin akınına uğradı.

Ezan ve çan sesinin birbirine karıştığı, Müslüman, Hıristiyan ve Ezidi inancına mensup Türk, Kürt, Süryani, Ezidi ve Arap vatandaşların binlerce yıldır kardeşçe yaşadığı Midyat'a gezi turları ve grupça gelen turistlerin sayısı günde yaklaşık 5 bini buluyor.

Ara tatili fırsat bilen aileler ve öğrenciler, ara tatili aileleriyle tarihi ve kültürel mekanları gezerek değerlendiriyor. Okulların tatilini fırsat bilen aileler, farklı din, dil ve kültür mensuplarının bir arada yaşadığı hoşgörünün sembolü Midyat'ta dizi ve filmlerin çekildiği Mor Gabriel Manastırı, Mor Barsavmo Kilisesi, Cevat Paşa Camii, Devlet Konukevi gibi tarihi ve kültürel mekanlarını geziyor.

Sahip olduğu mimari yapı ve sosyal kültür dokusu ile film yapımcıların da gözdesi haline gelen Midyat'a gelen yerli ve yabancı turistler, mistik atmosferin tadını çıkartıyor. Başlarına yöresel şal bağlayan turistler, özellikle filmlerin çekildiği mekanlarda cep telefonlarıyla bol bol selfie ve fotoğraf makineleriyle her köşenin ve ayrıntının fotoğrafını çekip, gezilerini ölümsüzleştiriyorlar. Yöresel çalgı kemençe eşliğinde halay çeken halay çeken aileler, gezileri bu şekilde tamamlıyorlar.

20 Kasım 2022 Pazar 12:12

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar