“Toplum İle Barışma Ve Kaynaşma” Projesi

“Toplum İle Barışma Ve Kaynaşma” Projesi

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Toplum ile Barışma ve Kaynaşma” Projesi 95 bin 500 lira ile desteklenmeye hak kazandı.

A+A-
GAP Eylem Planı kapsamında sosyal gelişmenin sağlanmasına yardımcı olmak üzere, Kalkınma Bakanlığı tarafından oluşturulan SODES Programı kapsamında 2013 başvuru döneminde Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Toplum ile Barışma ve Kaynaşma” Projesi 95 bin 500 lira ile desteklenmeye hak kazandı.
 
Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finansa edilen Sosyal Destek Programı (SODES) projesi ile toplumun farklı kesimlerinde bulunan dezavantajlı grupların toplum ile bütünleşmeleri, gençlerin sosyal gelişimleri ve yeni şeyler öğrenmeleri hedefleniyor. 
 
Midyat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen, Mardin Valiliği ve Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de proje ortağı olduğu “Toplum ile Barışma ve Kaynaşma” proje çerçevesinde hükümlü aileleri ile maddi durumu iyi olmayan ailelerin 12. sınıfta okuyan çocuklarına eğitim desteği sağlamak için 40 öğrenciye bir yıl süre ile ücretsiz dershane hizmeti verilecek. 
 
Ayrıca Midyat’taki 4 bin lise öğrencisine 16 farklı seansta “Hukuk ve Rol Model” seminerleri verilerek öğrencilerin hukuk ve toplum, hukuk’un kişi ve topluma sağladığı faydalar, hukuk yoksunluğunun kişi ve toplum üzerindeki zararları konularında bilinçlenmeleri sağlanacak. Eski hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan 20 kişiye de KOSGEB işbirliğinde ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verilecek ve bu kişilerin kendi işlerini kurmalarına imkân sağlamaya çalışılacak.
 
Konu hakkında açıklama yapan Midyat Denetimli Serbestlik Müdürü Hasan Çini, “2013 yılı Sosyal Destek Programı kapsamında Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan 95 bin 500 TL bütçeli “Toplum ile Barışma ve Kaynaşma” isimli projemiz Kalkınma Bakanlığı tarafından hibe alarak kabul edildi. Proje, toplumun farklı kesimlerinde bulunan dezavantajlı grupların toplum ile bütünleşmelerini hedeflenmektedir” dedi.
 
“FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALKACAK”
 
Projenin öğrencilerin eğitim başarısını artıracağına inandığını ifade eden Çini, “Projemizin ücretsiz dershane eğitimi ayağının Midyat’taki öğrencilerin eğitim hayatlarına önemli katkılar sunacağına inanıyoruz. Bu projemiz ile eski hükümlüler ile maddi yoksunluk yaşayan ailelerin lise son sınıfta okuyan çocuklarının fırsat eşitliğinden faydalanmasını sağlamak amacıyla belirlediğimiz gruptaki ailelerin ücretsiz dershane desteği vereceğiz. Toplamda 40 öğrencinin faydalanacağı ücretsiz dershane eğitiminin maddi yoksunluk yaşayan ancak aynı zamanda akademik başarısı olan öğrencilerden seçilecek. Böylelikle fırsat eşitliğinin yaratılması, eğitim kurumunun öneminin artırılması ve öğrenciler arasında gelir dağılımından kaynaklı farklılıkların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir” diye konuştu. 
 
“SUÇTAN UZAK DURMALARI SAĞLANACAK”
 
Proje kapsamında öğrencilerin hukuk konusunda farkındalıklarını arttırmak ve meslek seçiminde alternatif rol modellerini sunmak amacıyla her hafta farklı meslek gruplarından başarılı kişilerin konuk edileceği ‘Hukuk ve Rol Model’ seminerleri dizisi gerçekleştireceklerini belirten Çini, şunları kaydetti:
 
“Toplamda 4 bin 70 öğrencinin faydalanacağı projenin en önemli aşamalarından birisi de ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere verilecek olan bilinçlendirme seminerleridir. Bu seminerler ile öğrencilerin suç ve riskli davranışlara yönelmeleri engellenmeye çalışılacak. Seminerlerde, hukuk ve toplum, hukukun kişi ve topluma sağladığı faydalar, hukukun yoksunluğunun kişi ve toplum üzerindeki zararları işlenecek. Böylelikle hem orta öğretim öğrencilerinin bilinçlendirilmesi ve suçtan uzak tutulması hem de vatandaşlık, yurttaşlık ve birlikte yaşama alanında öğrencilerin toplum ile bütünleşmeleri hedeflenmektedir”
 
HÜKÜMLÜLERE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
 
Çini, SODES destekli proje çerçevesinde eski hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan 20 kişiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”nin verileceğini sözlerine ekledi.
 
 
sizin-medya-midyat.20130914090819.jpg
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.