Ticaret Lisesi'nde Seçim Heyecanı

Ticaret Lisesi'nde Seçim Heyecanı

Oy pusulasından seçim sandığına ve seçim görevlilerine kadar gerçeği aratmayan seçim renkli görüntülere sahne oldu.

A+A-

Okullarda demokrasi bilinci ve kültürünün yaşanması ve gelişmesi amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi çerçevesinde, Midyat Ticaret Meslek Lisesi’nde Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi heyecanı yaşandı. Oy pusulasından seçim sandığına ve seçim görevlilerine kadar gerçeği aratmayan seçim renkli görüntülere sahne oldu. Sandık başına giden öğrenciler, yeni dönemdeki başkanlarını belirledi.

VAATLER VE ELEŞTİRİLER SİYASETÇİLERİ ARATMADI
Bir yıl boyunca Ticaret Meslek Lisesi’nde görev yapacak olan Okul Öğrenci Başkanlığı için yönetime aday olan öğrenciler, öğretmenleri gözetiminde bir demokrasi mücadelesine girdi. Dört adayın çekiştiği seçim öncesinde, aday öğrenciler bir haftalık kampanya süresi içersinde, okulun sınıflarını dolaşarak tatlı bir rekabet içinde yapacaklarını anlattılar. Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisi Yönetmeliği çerçevesinde çeşitli pankart ve söylemlerle arkadaşlarından oy isteyen adaylar çeşitli vaatlerle de öğrenci ve öğretmenlerinin ilgisini çekti.

GERÇEĞİ ARATMAYAN SEÇİM
Okul öğrenci meclisi başkanlık seçimi için her şey gerçek bir seçimdeymiş gibi hazırlandı. Okul öğretmenleri sandık kurulu başkanı olarak görev yaptı. Dört başkan adayının isimleri de, kullanılan oy pusulasında yer aldı. Öğrenciler oy kullanmak için belirlenen kapalı alana geçerek gizli oy sistemi ile vermek istedikleri adaya evet mührünü bastılar. Gerçek seçimleri aratmayacak şekilde yapılan oy verme işleminin ardından sayıma geçildi. Toplam 296 geçerli oyun 166’sını alan 11-A sınıfı öğrencisi Emrah Kök, Okul Öğrenci Başkanı seçildi. Diğer başkan adaylarından; 10-A sınıfı öğrencisi 89 oy, 12-B sınıfı öğrencisi Hüseyin Çelik 26 oy ve 10-B sınıfı öğrencisi Şeyhmus Altunışık 15 oy aldı. Mazbatasını Okul Müdürü İlhan Bayar’dan törenle alan Emrah Kök, kendisine oy veren vermeyen herkese teşekkür ederek, “Bu kadar farkla okul başkan olmaktan çok mutlu oldum. Okulu en layıkıyla temsil edebilmek için elimden geleni yapacağım. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİNİ KÜÇÜK YAŞLARDA ÖĞRENİYORLAR’
Seçim sonunda Öğrenci Meclisi Başkanı seçilen Emrah Kök’ü tebrik ederek başarılar dileyen Midyat Ticaret Meslek Lisesi Müdürü İlhan Bayar, “Okul Meclisi Başkanlığı seçimini başarıyla yaptık. 296 öğrenci oy kullandı. Demokrasiyi kavramaları, iletişim becerileri kazanmaları, vatandaşlık görevlerini küçük yaşlarda da olsa yerine getirmeyi öğrendiler. Bu seçimler öğrencilerimizin rekabet gücünü de arttırdı. Aday olan öğrencilerimiz bu seçimlerin bir yarış olduğunu kavradılar, kaybedenler kazananları kutladı” dedi.

Bayar, öğrencilere yerleşik bir demokrasi kültürünün ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, seçme seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması amacıyla okul meclisleri oluşturulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Demokrasi, insanın olmazsa olmazlarındandır. İnsan ruhunun özgür olmasını sağlayan en önemli olgudur, demokrasi. Biz eğitimciler demokrasinin hayatımızın her anında ve yaşantımızın geçtiği her mekânda doyumsuzca yaşanmasından yanayız. Özellikle de genç zihinlerin bir arada yaşadığı sosyal ortamlarda demokrasi fikrinin daha baskın olmasının önemli olduğunu savunuyoruz. Bunun hayata geçeceği ve yeşereceği en verimli topraklar okullarımızdır. Dolayısıyla kendi okulumuzda da bu anlayışı hayata geçirmeye çalıştık. Bu seçimlerde gördüğümüz ve bizi en çok etkileyen ise öğrencilerin gözlerinde seçme ve seçilmenin verdiği özgürlük duygusu olmuştur. Öğrencilerimizin kendilerini yetişkin birer birey olarak hissetmeleri hem onlar için hem de bizim için ulaşacağımız en büyük mutluluklardan biridir.”

sizin-medya-_-2.20121031213314.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum