Teşvik Uygulaması Midyat’ta Anlatıldı

Teşvik Uygulaması Midyat’ta Anlatıldı

Midyat'ta “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulaması” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Midyat İlçe Müdürlüğü tarafından “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulaması” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hükümet Konağı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya işveren temsilcileri, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Midyat Müdürü Abdurrahim Güneş, sosyal güvenlikte teşvik uygulamalarıyla ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Sosyal güvenlik konusunda bilinçlenmenin önemine değinen Güneş, toplantının istihdam teşviklerinin muhataplara daha iyi anlatılması amacıyla düzenlendiğini açıkladı.

Kayıt dışı ile mücadele kapsamında işverenlerin çalıştırdıkları kişileri zamanında sigortalı yaptırmaları gerektiğini söyleyen Güneş, bu konunun, idari para cezası ve prim borçları ile karşılaşmamaları ve teşviklerden faydalanmaları bakımından kendi menfaatleri ve işçi hakları yönünden önemli olduğunu belirtti.

Abdurrahim Güneş, “Ülkemizde sigorta prim teşvikleri ilk olarak 2004 yılında yürürlüğe giren 5084 Sayılı Kanunla birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Prim teşviklerinin amacı genel olarak yatırımların ve istihdamın artırılması olmakla birlikte düzenli prim ödemeyi teşvik; genç, kadın, engelli ve mesleki eğitim mezunlarının çalışma hayatına kazandırılması, Ar-Ge faaliyetlerinin gelişmesi gibi makro politikaların uygulanması amacı da taşımaktadır.” dedi.

İSTİHDAM TEŞVİKLERİ DEVAM ETMELİ

Toplantıya katılan Midyat Genç Girişimciler ve Genç İşadamları Derneği (MİGİAD) Başkanı Zeki Çiçek de, özellikle 5084 sayılı yasanın istihdam desteği konusunda çok önemli olduğunu ve mutlaka uygulama süresinin uzatılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'deki vergi ve sosyal güvenlik yükleri indirildiği takdirde istihdamın önünün açılacağına anlatan Çiçek, aksi takdirde işletmelerin iç ve dış pazarlardaki rekabet gücünün azalacağını belirtti.

Hükümet tarafından sağlanan teşviklerin, özellikle de istihdam teşviklerinin işletmelerin ömrünün uzun olmasını ve istikrarlı bir şekilde büyümelerinin önünü açtığına vurgulayan Çiçek, “İstihdam maliyeti teşvikleri, kayıt dışı istihdamı önleyeceği gibi, işsizliğin azaltılmasına da önemli katkılar sağlayacak bir yöntemdir. Bugün özellikle 5084 sayılı yasanın sağladığı destekler bölgemizde kayıt dışı istihdamın artmasının önüne geçmektedir. Türkiye genelinde 5084 Sayılı Teşvik Yasası’yla, binlerce işveren çalışanı için SGK pirim indirimi uygulanıyor. Eğer teşvik sona ererse, bu işletmelere büyük bir prim yükü gelecektir. Bu sebeple ay sonunda uygulama süresi bitecek olan bu yasanın, uzun süreli uzatılması veya kalıcı hale getirilmesini talep ediyoruz. Bununla ilgili sayın başbakanımız olmak üzere ilgili bakanların daha hassas davranmalarını bekliyoruz. Eğer bu teşvikin süresi uzatılmazsa, istihdam maliyetleri artacağından binlerce insanımız işsiz, aşsız kalacak” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.