Tesettür Konulu Konferans

Tesettür Konulu Konferans

Midyat’ta faaliyet gösteren Azim-Der Derneği tarafından İslam’da Aile Eğitimi Ve Tesettür Konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Azim-Der tarafından Aile Çay Bahçesinde düzenlenen Tesettür konferansında, tüm ilahi dinlerde ve tüm ilahi şeriatlarda tesettürün olduğuna dikkat çekilerek, kız çocuklarının tesettürle okula gitmelerinin önünde bir engel olmadığının altı çizildi.

Namaz, Zekât ve Oruç İslam'da ne kadar farz ise tesettüründe o kadar farz olduğunu ve Allah'ın emri olduğunu belirten Şimşek, "Tüm ilahi dinlerde ve tüm ilahi şeriatlarda tesettür vardır. Bununla amaçlanan kadını toplumun içinde dilediği ile değil, kişiliği ile öne çıkarmaktır. Yani kadının kimliğidir. Bir insana Müslüman ismini verdiren onun Allah'a kayıtsız şartsız teslimiyetidir" şeklinde konuştu.

Tesettür Kadının Kimliğidir

İki çeşit elbise olduğunu bunlardan birinin İnsanın dışını güzelleştiren dış elbise olduğunu ifade eden Şimşek, Allah'ın insan dışındaki canlılarda doğal bir örtü yarattığını belirterek, "İnsanı güzelleştiren iç elbise ve takva elbisesidir. İnsanın tabiatına, utanma ve hayâ duygusu yerleştirilmiştir" dedi.

Tesettürün bir Müslüman'ın dinimizce örtülmesi gereken yerlerini yine dinin belirlediği şekilde örtmesi olduğunu dile getiren Şimşek, "Tesettürün amacı, Müslüman hanımın iffetini, daha önemlisi şahsiyet ve vakarını muhafaza etmek. Kadını dişiliğiyle değil, kişiliğiyle öne çıkarmaktır. Yani tesettür kadının kimliğidir." ifadelerini kullandı.

Tesettürün Şeklini Kim Belirleyecek?

Namaz, oruç v.s ibadetlerinin şeklini nasıl İslam belirlediyse tesettürü de herkesten daha çok üzerimizde hak sahibi olan Allah'ın belirlediğini ifade eden Şimşek, "Hiçbirimiz özgür değiliz. İman ettiğimiz gün hayatımızla ilgili tüm yetkileri Rabbimizin eline vermişiz" dedi.

İslam Düşmanları Neden Çıplaklığı Teşvik Ediyor?

Şimşek, İslam düşmanlarının kadınları İslamdan uzaklaştırmak ve kendi küfürlerine alet etmek için her türlü müstehcenliğe başvurduklarını ve bununla önce kadını sonra bütün toplumu İslamdan uzaklaştırmak ve kendi düzenlerini devam ettirmek istediklerini kaydetti.

Tesettürün, Kur'ani bir emir ve Ahlakı Kemale erdirme programı olduğunu ve kadını birçok tehlike ve zarardan koruduğu gibi, iffet ve hayâ dairesinde kalmasına yardımcı olduğunu vurgulayan Şimşek, "Tesettür kadının vakar, şahsiyet, asalet ve azametini koruyan bir koruma duvarıdır. Kadının tesettürsüzlüğü birçok insanın yoldan çıkmasına, günaha sapmasına, boşanmaların artmasına ve toplumda meşru olmayan ilişkilerin yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Tesettür, kadını, eşini, ailesini, toplumu, öncelikle de gençleri binlerce tehlikeden koruyan çok güçlü bir güvenlik cephesidir" şeklinde konuştu.

Tesettürlerine sahip çıkan Müslüman kadın ve kızların, harekete geçip yıpranan tesettür kalelerini muhkem hale getirmeleri gerektiğini belirten Şimşek, "Bu da en yakınlarından başlayıp tesettürü yaygınlaştırmaları ile mümkündür" dedi.

Hukuki Hiçbir Engel Yoktur

Konferansta bir konuşma yapan Av. Şaban Dalgın da, kız çocuklarının tesettürle okula gitmelerinin önünde bir engel olmadığı ile ilgili hukuki açıklamalar yaparak, "Hiçbir çocuk, okuldan başörtüsü için engellenemez. Çünkü ne böyle bir madde ne de böyle bir kanun vardır. Bunların keyfi muameleye tabi tutulduğunu çok iyi biliyoruz. Bunun için hiçbir kardeşimiz çocuğunu başörtüsü için okula göndermemezlik yapmasın. Eğer başörtüsüne karşı çıkan yetkililer varsa hemen savcılığa şikâyette bulunsunlar" ifadelerini kullandı.

Program, Botan İlahı grubunun ilahileriyle ve yapılan duayla son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.