’Terbiyesiz, yalaka, çapsız!’

’Terbiyesiz, yalaka, çapsız!’

4+4+4 yeni eğitim modeli teklifinin gerilimi Meclis Genel Kurulu’na taşındı.

A+A-

CHP'li Engin Altay ile AKP'li Mehmet Metiner arasında 'terbiyesiz' sözü nedeniyle gerilim yaşandı. Milletvekilleri birbirinin üzerine yürürken hakaretler havada uçuştu.

Meclis Genel Kurulu’nda CHP’nin grup önerisi üzerine söz alan Sinop Milletvekili Engin Altay, parlamenter demokrasinin sadece askeri müdahaleye maruz kalmadığını, zaman zaman demokrasinin sivil güç odaklarınca da tahrip edilip askıya alınabildiğini söyledi. Kara bir tarih olarak nitelendirdiği Pazar günü yapılan eğitim komisyonu toplantısını “kara bir tarih, utanç abidesi” olarak buna örnek gösteren Altay, sebep olanları önce millete sonra Allah’a havale ettiğini ifade etti.

4+4+4 teklifinin 6 maddesi sonrası oylanan maddelerinin yok hükmünde olduğunu söyleyen Altay, Başbakan Erdoğan’ın “Anladığınız dil” sözlerine elindeki içtüzüğü göstererek, “Bizim anladığımız dil” karşılığını verdi. TBMM Başkanından yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu söylemesini beklediğini anlatan Altay, iktidar partisinin de CHP, MHP, BDP’den yaşanan olaylarla ilgili özür dilemesi gerektiğini savundu.

“BAŞBAKAN RAPOR ALSIN”
İstikrarsızlığın kaosa, kaosun şiddete neden olduğunu Pazar günü de yaşanan durumun böyle özetleneceğini söyleyen Altay, komisyon başkanını bu ortama neden olmakla suçladı. Komisyon Başkanı Nabi Avcı için “İletişim uzmanı” denildiğini anlatan Altay, “Bunu bilmiyorum ama kötü bir yönetici olduğu kesindir. Olaylara müdahale etmeyerek, seyreden Meclis başkanı da bir o kadar sorumludur” dedi.
28 Şubat sendromunun Başbakan’da sendromun ötesine geçerek, saplantı, fobiye dönüştüğünü ileri süren Altay, “Başbakan Erdoğan’ın sağlık sorunları işinin yapımı ile ilgili gerginliğe yol açıyorsa bu olmaz, o zaman rapor alması lazım. Başbakanın görevi memlekette gerginlik fitilinin ateşini yakmak değildir” dedi.

TERBİYESİZ SÖZLERİ TARTIŞMA ÇIKARDI
Altay konuşurken AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner oturduğu yerden müdahalelerde bulundu. “Ne söylüyorsun sen” diye karşılık veren Altay, sataşmanın sürmesi üzerine, “Otur terbiyesizlik yapma” diye bağırdı. Altay konuşmasını bitirdikten sonra Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, Altay’ın sözünü geri alması için 1 dakika süre verdi. Ancak Altay konuşmasına devam etti. Bu arada Metiner, “terbiyesiz” sözünü geri almazsa misliyle iade ettiğini söyledi. Altay, “İki misli ben sana iade ediyorum, terbiyesiz adam” diyerek yerine oturdu.

TERBİYESİZ-YALAKA-ÇAPSIZ…
Bu tartışma Genel Kurul’u gerdi. Metiner yerinden kalkarak Altay’a yönelirken bazı milletvekilleri Metiner’i durdurdu. Bu arada CH Milletvekili Ümit Özgümüş de AKP Grup Başkanvekillerinin bulunduğu sıraya doğru yürüdü. Özgümüş’ü CHP’li milletvekilleri durdururken “Terbiyesiz, yalaka, çapsız” sözleri havada uçuştu. Meclis Başkanvekili Mumcu, Genel Kurul’a 10 dakika ara verdi.

Genel Kurul açıldıktan sonra söz isteyen AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Pazar gününden sonra sinirlerin gerildiğini ama gerilime kimin neden olduğunu da herkesin iyi bildiğini söyledi. CHP’li Altay’ın, “Başbakan’ın ruh sağlığı ile ilgili rapor alması” yönünde sözlerini aynen iade ettiğini ifade eden Aydın, elindeki içtüzük kitabını göstererek, “Bunun neresinde kürsü işgali, Başkanlık divanına cisim fırlatmak var. Siz Meclis’i çalıştırmak istemiyorsunuz, ama biz iktidar partisi olarak çalıştıracağız” dedi.

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını ileri sürerek söz alan CHP’li Altay, Başbakan Erdoğan’ın ruh sağlığını değil, fiziki biyolojik sağlığını kast ettiğini söyledi. Altay, “içtüzüğün neresinde kürsü işgali var” sözlerine de “İçtüzüğün neresinde karambole getirip oylama yapmak, milletvekili yerde yatarken oylama yapmak var” diye karşılık verdi.

“KEM SÖZ SAHİBİNE AİTTİR”
Altay’ın “Terbiyesiz” sözlerini geri almaması üzerine söz isteyen AKP’li Metiner de “Biz terbiyesize terbiyesiz demeyecek kadar terbiyeliyiz. Kem söz sahibine aittir. İnançlara değerlere saldırı bitecek, kesintisiz eğitim sona erecek, mezalim rejimi değişecek” dedi. Metiner’in bu sözlerine CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da yerinden bağırarak tepki gösterdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.