Temizlik İşçisinden Örnek Davranış

Temizlik İşçisinden Örnek Davranış

Midyat'ta, Temizlik İşçisi, Yolda Bulduğu 5 Bin Lirayı Sahibine Verdi...

A+A-

Midyat ilçesinde Belediye'de temizlik işçisi olarak çalışan 70 yaşındaki İbrahim Soydaş, yerde bulduğu 5 bin liraya dokunmayarak durumu amirlerine bildirdi.

İcra borcunu ödemek için bankadan çektiği ve kaybettiği 5 bin lirasına Belediye'den yapılan anons üzerine kavuşan Hamit Demir, örnek davranış sergileyen temizlik işçisi İbrahim Soydaş'ı 1000 lira ile ödüllendirdi.
 
Temizlik İşçisi, Yolda Bulduğu 5 Bin Lirayı Sahibine Verdi
 
Midyat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde 12 yıldır temizlik işçisi olarak çalışan 8 çocuk babası 70 yaşındaki İbrahim Soydaş, görevde olduğu sırada yolda bulduğu 5 bin TL'yi sahibine teslim etti. İlçe'de kömür satışı yapan ve İcra borcunu ödemek için bankadan 40 bin lira çeken Hamit Demir, tekrar parayı bankaya yatırmak için geldiğinde 5 bin liranın çantada olmadığını fark etti. Bankadan eksik para teslim almış olabileceğini düşünen Demir, bankadaki işlemlerini kontrol ettirdi, ancak parayı tam aldığını öğrendi. Borç parasını kaybettiğinin farkına varan Demir, belediye'ye giderek kaybettiği parasıyla ilgili anons yaptırdı.
 

 
YERLERİ SÜPÜRÜRKEN 5 BİN LİRA BULDU
 
Cumhuriyet Bulvarı'nda görev alanı içinde temizlik yapan belediye işçisi İbrahim Soydaş, 50 liralık banknotlar halinde 5 bin lira gördü. Parayı muhafaza altına alan İbrahim Soydaş, belediye'den yapılan anonsu da duyunca parayı kendisinin bulduğunu personel şube müdürü Şehmuş Gümüş'e bildirdi. Cumhuriyet bulvarı üzerinde kaybettiği parasını arayan 45 yaşındaki Hamit Demir parasının bulunduğu müjdesini alınca hemen belediyeye koştu. İcra borcunu ödeyebilmek için bankadan çektiği ancak kaybettiği 5 bin lirasına kavuşan 45 yaşındaki Hamit Demir, örnek davranış sergileyen temizlik işçisi İbrahim Soydaş'a bin lira vererek teşekkür etti.
 
Bin Lira Ve Yılda Bir Ton Kömürle Ödüllendirildi
 
Midyat Belediyesi Personel Müdürü Şehmus Gümüş, "Bizim için çok büyük onur ve gurur verici bir hadise. Belediye personelimizin bu örnek davranışı bizleri hem sevindirdi hem de gururlandırdı" dedi.
 
5 Bin lirasını kendisine iade eden Belediye işçisi İbrahim Soydaş'a teşekkür eden Hamit Demir ise, önce çok üzüldüğünü ama daha sonra paranın bulunduğunu öğrenince çok sevindiğini belirterek, "Bankadan çektiğim 40 bin lirayı icra borcumu ödemek icra dairesine gittim. Burada bana, 'git parayı bankada yatır' dediler. Telaşla koştururken çantamın fermuarı açık kalmış. Tekrar bankaya geri geldiğimde baktım ki paradan 5 bin lira eksik. Yaptığım araştırmada parayı düşürdüğümü, kaybettiğimi fark ettim. Bunun üzerine belediyeye giderek anons yapılmasını istedim. Aradan yarım saat geçmişti ki paramın bulunduğu haberi İlan Yayın Memuru Veysi Öztek tarafından bana müjdelendi. Bende hemen belediyeye geldim ve paramın belediye temizlik işçisi tarafından bulunduğunu görünce hem şaşırdım, hem de sevindim. Bende bu örnek davranışı nedeniyle belediye personeli İbrahim Soydaş'a 1000 lira bahşiş verdim ve her yıl da 1 ton ithal kömür vereceğim" açıklamasında bulundu.
 
Parayı yerde gören 70 yaşındaki Belediye Temizlik İşçisi İbrahim Soydaş da, "Çalışma mıntıkamda kâğıt topluyordum. Bankanın önünde 50 TL'lik bir deste para gördüm. Parayı aldım ve saydım ki 5 bin lira. Bu paranın muhakkak fakir birine ya da ihtiyacı olan birinin olacağını düşünerek bulduğum şekilde muhafaza ettim. Ardından hemen Personel Müdürümüze para bulduğumu söyledim. Oda bunun üzerine 'para sahibini arayın gelsin' dedi. Bir süre sonra para sahibi belediyeye geldi ve parayı teslim ettim. Şuan çok mutluyum parayı sahibine teslim ettiğim için. Ayda bin 200 lira maaş alıyorum. Allah kimseye haram lokma yedirmesin. Zaten helal çalışıyoruz, doymuyoruz. Haram yiyip mi doyacağız. Bu parayı yeseydim boynumda kalacaktı. Ben bu vebalin altına da giremezdim. Bana verilen 1000 TL'yi de istemedim ama para sahibi bahşiş olarak verdi." diye konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.