Temiz Çevre İçin Katı Atık Topladılar

Temiz Çevre İçin Katı Atık Topladılar

Midyatlı öğrenciler, etkinlikler kapsamında tarihi sokaklarda katı atık topladı.

A+A-

Tüm dünyada 1972 yılından bu yana kutlanan “Dünya Çevre Günü” Midyat’ta da coşkuyla kutlandı. Midyatlı öğrenciler, etkinlikler kapsamında tarihi sokaklarda katı atık topladı.

Midyat’ta faaliyet gösteren Haşimoğlu Metal Geri Dönüşüm Limited Şirketi’nin hazırladığı, Mardin Valiliği, Midyat Kaymakamlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Midyat Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen Dünya Çevre Günü etkinlikleri büyük bir coşku ile kutlandı. 

Akçakaya Mahallesi’nde bulunan Devlet Konukevinde yapılan kutlama törenine, Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan V. Mehmet Taş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Melih Melik Kara, Şube Müdürü Mehmet Zeki Altınışık, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Emniyet Müdürü Serdal Yurdagül, ilçe okullarının öğretmenleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende çevre konusunda bilinçlendirici konuşmalar yapıldı, öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Çevre Haftası etkinlikleri Dörtyol Kuyumcular Çarşısında Midyat Protokolünün ve öğrencilerin bir araya gelmesi ile başladı. Haşimoğlu Metal Geri Dönüşüm Limited Şirketi tarafından etkiliğe katılan herkese çöp poşeti ve eldivenler dağıtılırken topluluk Kocamanoğlu Caddesi  başta olmak üzere tüm tarihi sokakları temizledi. 

‘ÇEVREYİ KORUMALI VE SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Dünya Çevre Günü etkinliğinde konuşan Çevre ve Şehircilik Mardin İl Müdürü Melih Melik Kara, “Farkındalık yaratmak anlamında bu tür etkinlikleri biz değerli buluyoruz, fakat sadece bu yeterli olmuyor. Çevreyi korumak sadece bir hafta ile sınırlı olmamalıdır. Biz her an çevreyle iç içe yaşadığımız için, çevreyi de her an korumalıyız ve sahip çıkmalıyız. Gerek Mardin gerekse de Midyat çok eski bir tarihe sahip. Bu tarihi mekanda konuşma yaparken bile etrafımızda bize ecdatlarımızın çok güzel bir tarih bıraktığını görebiliyoruz. Bizlerinde gelecek nesillere bu eserleri bırakabilmek için çevreyi korumamız gerekiyor. Bu anlamda en büyük görev çocuklar ve gençlere düşmektedir. Çevreyi korumak sizlerin ilk vazifeniz olmalıdır.” dedi. 

‘VALİLERE ÇEVRE NOTU VERİLMELİ’

Daha sonra konuşan Mider Derneği Başkanı Ünal Günel ise, “Biz hem çevreyi hem de Midyat’ın tarihi dokusunun korunması için çalışıyoruz. Bu her iki konu Midyat için çok önemlidir. Biz ecdadımızdan tarihi dokuyu ve temiz bir çevreyi emanet aldık. Şimdi ben endişeleniyorum teknoloji toprağımızı, suyumuzu, havamızı kirletmektedir. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. Çevreye zarar vermeyen teknolojiyi tercih etmemiz lazım. Bunun için siz gençler ilerde belki de kiminiz kaymakam, kiminiz vali, kiminiz de çevre müdürü olacaksınız veya bir dernek mensubu olacaksınız. Sizlere, sizden küçükler çevre notu verecektir.  Giden valilerin, gelen valilerin biz bundan sonra çevre notuna bakacağız. Olmazsa kendimiz, ne kadar başarılı olursa olsunlar kendilerine birde çevreci notu vereceğiz. Çevreci notunda sınıfta kalanlar maalesef bir daha o mevkilere, o makamlara belki de hiç ulaşamayacaklardır. Gençler, yarının büyükleri, sizlerden çevreyi korumanızı çevrenin önemini kavramanızı istiyorum. Bu bir mücadeledir. Herkes bu mücadeleye katılmalıdır. Çevre günümüz hayırlı olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve öğrencilere hediyelerin verilmesiyle kutlama son buldu. 

foto-galeri-icon.png

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.