Temayül Heyecanı Başlıyor

Temayül Heyecanı Başlıyor

Aday adayları, parti gezilerini bugünlerde sıklaştırırken, temayülde oy kullanacak olan partililerin telefonları kilitlenmiş durumda.

A+A-
Midyat Belediye Başkan adayını belirlemek için AK Parti delegeleri Cumartesi günü sandık başına gidiyor. AK Parti'de aday adaylarını, yerel seçim çalışmalarının önemli bir ayağı olan temayül yoklamasının heyecanı sardı. Temayül 09 Kasım 2014 tarihinde Mardin’de yapılacak.
 
AK Parti bir çok yerde Temayül yoklaması yapıyor. Peki ama nedir bu Temayül yoklaması. Ne çin yapılır?
 
Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlük’üne göre Temayül kelimesinin anlamları şöyle;
1. Bir tarafa eğilme, meyletme
2. ruh b. Yönseme.
3. mec. Bir kimseye veya bir şeye ilgi duyma.
 
AK PARTİ: Seçmenin kime oy vereceğini merak ediyor. Bunun için de ankete benzer yoklamar yapıyor. Buna Temayül Yoklaması deniyor. Seçimlere yaklaşırken bu kelimeyi duyarsınız. Siyasiler sizi etkilemek için ellerinden geleni yaptıkları bir uygulama. Seçmenler partinin düzenlediği salona veya da meydana gelerek desteklerini sunarlar. 
 
Öncelikle Türkiye ve AK Parti’nin kuruluşuyla ilgili olarak şöyle bir ufuk turuna çıkalım… 
 
AK Parti nasıl büyüdü dersiniz? Anlatalım…
 
AK Parti, Cumhuriyet tarihinin bana göre en başarılı hükümetlerindendir. Tek parti döneminden çok partili döneme geçişten sonra yerel ve genelde bu kadar uzun süre iktidarda kalan hangi siyasi partisi var? Cevabı hazır, yok.
 
Ak Parti 2001 yılında kuruldu, 2002'de genel seçim, 2004'de yerel seçim, 2007'de genel seçim, 2009'da yerel seçim, 2011'de genel seçimlerde rakipsiz olarak hem yerel ve hem de genelde tek başına iktidar oldu. Hem de her seçimde oylarını artırarak...
 
Peki, AK Parti neden başarılı oluyor? İsterseniz şimdide bunu anlatayım…
 
1950'li yıllarda Başbakanını idam eden bir Türkiye'den sonra 1960, 1970 ve 1980'li yıllar Türkiye'nin huzura eremediği yıllardı. Eski başbakanlar Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli ve Tansu Çiller’in etrafında kurulan koalisyon hükümetler, üç beş ay sürüyordu. 
 
Açlık, sefalet, kuyruk yılları... Halkın beklentileri yerine getirilmiyordu. Özgürlük, bağımsızlık nidalarıyla sokaklar karışmıştı. Huzur, güven yoktu...
 
Sonrasında 1980 askeri cunta darbesi. Türkiye’de hayatın durdurulduğu yıllardı. Fidan gibi insanlar, tutuklanıp cezaevlerine atıldı, işkencelerden geçirildi, idam edildi, binlercesi kayboldu. Hayatın akışları değiştirildi, halkın yaşam biçimi yön değiştirdi...
 
1990'lı yıllar ülke mafyanın eline düştü. Failli meçhul cinayetler, kaçırılmalar arttı. Bankaların içi boşaltıldı, insanlar fakirliğe ve yoksulluğa itildi. Ülkenin paraları dışarıya kaçırıldı.
 
İnsanlar kaçırılıyor, mafya usulü infaz ediliyordu. Türkiye tam bir keşmekeş ve buhran içine sürüklendi. Ta ki; 2001 yılına kadar. Dönemin Refah Partisi’nden ayrılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir grup ‘yol arkadaşı’ ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu.
 
Başbakan Erdoğan'ın 'külhanbeyli' tavırları, duruşu ve endamı ülke insanına güven verdi, tabiri yerindeyse can verdi. AK Parti  kuruluşundan bu yana üç genel seçim, iki yerel seçim kazandı. Yerel seçimlerde Büyükşehir belediyeleri, il ve ilçelerin yüzde 70’ini kazandı. Girdiği bütün seçimlerde oylarını sürekli çoğalttı.
 
GELELİM BUGÜNE!
 
AK Parti, şimdide 2014 yerel seçimine hazırlanıyor. Başbakan Erdoğan, adayları, yaptırdığı ve önümüzdeki günlerde de yaptıracağı kamuoyu araştırmalarına göre belirleyecek.
AK Parti’nin bugünkü güçlü olmasının arkasındaki tartışmasız tek ismi Recep Tayyip Erdoğan, partiyi dizayn ediyor ve başarılı kılmak kafa yoruyor. Çünkü Erdoğan, teşkilat yapılanmasının harcında kullandığı kum ve çimento karışımını iyi yaptı. Temeli sağlam attı. Üzerine inşa ettiği bütün yapılanmayı da her geçen gün güçlendirdi. Başarıda peş peşe geldi…
 
BAŞBAKAN’IN KARIŞANI YOK
 
Ekibi iyi kurmuş, etrafındaki danışman ordusu kusursuz çalışıyor. Teşkilatların bütün raporları masasına konuluyor. Kendisinin dışında kimse teşkilat hakkında konuşmuyor. Partisinin geleceğini etkileyecek bütün kararları kendisi açıklıyor.
 
Ana muhalefet partisi CHP gibi yardımcıları ayrı, il başkanları ayrı, genel başkanı farklı konuşmuyor. Geçen salı günü gazete bürosunda Başbakan'ı grup toplantısında yaptığı konuşmasını dinledim. Yerel seçimlere yönelik yaptıkları hazırlıkları ve teşkilat içinde aldıkları kararları anlatı… İnce hesaplanmış ve başarıyı yakalamaya aday, kendinden emin ve kararlılık gösteren söylemler…
 
PEKİ, KİMLER OY KULLANACAK
 
2014 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde Ak Parti'den Midyat Belediye Başkanlığı'na 12 aday adayı çıktı. Onları istersen tekrar hatırlayalım; Abdulhakim Çelik, Cihat Yılmaz, Edip Demirdağ, Fırat Özel, Mehmet İleri, Mehmet Aksöz, Mehmet Emin Nehrozoğlu, Mehmet Taşkın Doğan, Muzaffer Arıkan, Nuri Akçay, Şehmus Arslan ve Şehmus Nasıroğlu.
 
Midyat belediye başkanı aday adaylarına yönelik temayül yoklaması 09 Kasım da Mardin’de Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak. Temayül yoklamasında mevcut Midyat Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeleri, Belde Belediye Başkanları, Belde Temsilcileri, Kadın Kolları Üyeleri, Gençlik Kolları Üyeleri, Mahalle Temsilcileri ve Köy Temsilcileri’nin oy kullanacak.
 
Teşkilat mensuplarına ayrıca Midyat belediye başkanı ve hizmetleri ile ilgili memnuniyet anketinde “belediye başkanını belediyelik hizmetleri açısından nasıl buluyorsunuz? Halkla ilişkileri bakımından nasıl buluyorsunuz? Teşkilatla ilişkileri açısından nasıl buluyorsunuz? Temsil kabiliyeti açısından nasıl buluyorsunuz? sorusu yöneltilecek. 
 
Süre daralıyor ve aday adaylarını şimdiden 'temayül heyecanı' sardı. Aday adayları, parti gezilerini bugünlerde sıklaştırırken, temayülde oy kullanacak olan partililerin telefonları kilitlenmiş durumda. Büyükşehir ve Midyat belediye başkan aday adayları için sandık başına gidecek olan partililerin, sandıktan çıkan tercihleri Başbakan Erdoğan'a rapor olarak gidecek. Daha sonra kamuoyu anketleri ve teşkilatların görüşlerine göre Başbakan Erdoğan son kararını verecek.
 
Temayül Yoklaması’nın Midyat’ımıza, Mardin’imize hayırlı olmasını diliyorum.
 
HALİS İŞ - SİZİN MEDYA
 
midyat-sizin--medya-3.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum