TEGV Öğrencileri Adliye’yi Gezdi

TEGV Öğrencileri Adliye’yi Gezdi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunan etkinlikleri devam ediyor.

A+A-

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Midyat Öğrenim Birimi öğrencileri, “Kariyer Günleri Etkinlikleri” kapsamında Midyat Adliyesi’ni gezdi.

TEGV Midyat Öğrenim Birimi Sorumlusu Kadir Kurt, Gönüllü Öğretmenler Mensule Yenigün ve Hilal Elif Çarlıoğlu rehberliğinde gerçekleştirilen adliye ziyaretinde, öğrenciler dava sürecinin işleyişi, hâkimlik, savcılık ve avukatlık meslekleri hakkında bilgi edindi.

TEGV Midyat Öğrenim Birimi, öğrencilerin meslek seçimi sürecinde meslekleri daha yakından tanımaları ve sağlıklı bir meslek seçim süreci geçirmeleri için daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda “Kariyer Günleri Etkinlikleri” düzenliyor. Bu etkinlikler kapsamında hem meslekleri tanıtmaya hem de öğrencilerin yetenek ve ilgilerini belirleyerek meslek seçiminde öğrencilerin doğru kararlar almasını kolaylaştırmaya çalışıldığı belirtildi.

Kadir Kurt, Midyat Adliyesi’ne gerçekleştirilen ziyaretin amacının adalet meslekleri içerisinde yer alan hâkimlik, savcılık, avukatlık gibi meslekleri çalışma ortamları içerisinde ve birinci elden tanıtarak çocuklara meslek seçimlerinde yardımcı olmak amacı taşıdığını söyledi.

Çocukların üretkenliklerini, iletişim becerilerini, araştırma yapabilmelerini, proje geliştirebilmelerini, zihinsel ve bedensel eğlenceli aktivitelerle zamanı etkin kullanabilmelerini desteklemeyi amaçladıklarını ifade eden Kurt, şunları söyledi:

“6, 7, ve 8. sınıf çocuklarına yönelik hazırlanan “Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum” programı, çocukların kendi ilgi ve becerilerini keşfetmelerine katkıda bulunarak meslekler dünyasının çeşitliliği ve mesleklerin birbirleriyle bağlantılarını fark etmelerini sağlayacak bir eğitim içeriği sunuyor. Programın eğitim içeriği; çocukların kişisel özelliklerin fark edilmesi ve olumlu benlik algısı geliştirilmesi, değişmenin ve gelişmenin öneminin fark edilmesi, akademik başarının yararlarının fark edilmesi, kariyer bilgisini anlama ve kullanma becerilerinin geliştirilmesi ile kariyer planlama sürecinin bilinmesini amaçlıyor”

Ziyarette Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk ve Cumhuriyet Savcısı Hasan Adalı, “Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum” eğitim programına katılan çocuklara adliyeyi gezdirerek, adalet meslekleri hakkında açıklamalarda bulundu ve öğrencilerin konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı. Küçükyumuk, öğrencilerin adalet ve adli süreçlerin işleyişleri hakkında bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu, öğrencileri bilgilendirme konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Adliyedeki birimlerin çalışmaları hakkında bilgiler alan öğrenciler, duruşma salonunda hâkimlerin koltuğuna oturarak hatıra fotoğrafı çektirdiler. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sezgin Güverçin’e de davalar, verilen cezalar ve hukuk sistemi hakkında soru sorma fırsatını da bulan öğrenciler meslek seçiminde mesleği yerinde tanımanın da önemini anlamış olarak Adliye’den ayrıldılar.

sizin-medya.20130527100844.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum