Tayyar'dan önemli iddia

Tayyar'dan önemli iddia

AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar: Gizli oylama olsa AKP ret verir!

A+A-

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, yine konuştu...

Sporda şikeye verilen cezaların azaltılmasına yönelik yasaya baştan beri karşı çıkan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de mektup yazan AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar ‘’Yasa aynen geçerse, Metris vakası yaşanır. Şikeden tutuklu isimler zafer işaretleri ile Metris cezaevinden tahliye olur’’ dedi.

Gazeteport’a konuşan Tayyar, Metris cezaevi önünde yaşanacak bu görüntülere, parti tabanından da tepki geleceğini savundu ve ‘’Habur’da da, iyi niyetli bir şey yapılmaya çalışıldı ama sonraki görüntüleri herkes hatırlıyor. Bu yasa aynen geçerse, Metris cezaevi önünde gövde gösterileri arasında tahliyeler de beraberinde gelir. Sporda da Ergenekon cirit atar’’ dedi.

‘’GİZLİ OYLAMADAN RET ÇIKAR’’

Yasanın TBMM Adalet Komisyonundan aynen geçmesi durumunda Genel Kurulda da MHP ve CHP desteği ile yasalaşacağını kaydeden Tayyar, ‘’ Ancak AK Parti içinde sıkıntı var. Tabi parti disiplini içinde ve açık oylama olacağı için bu arkadaşlarımız, ret oyu vermezler. Ancak Sayın bakanlar dahil yasaya tepkili çok sayıda isim var. Oylama gizli yapılsa bu yasa geçmez’’ diye konuştu.

Adalet Komisyonundaki görüşmelerde yasada değişiklik umudunu koruduğunu da vurgulayan Tayyar, ‘’Sayın Cumhurbaşkanı yeni yasadaki cezaları yetersiz buluyor. Komisyondaki görüşmelerde cezalar, (Şikeciler kurtarılıyor ) imajından çıkaran bir seviyeye çekilerek, orta yol da bulanabilir’’ dedi.

‘’İSTİFAYI REFERANDUM İÇİN SÖYLEDİM’’

Şamil Tayyar ‘’Bu yasa yeniden aynen çıkarsa istifa ederim’’ demediğini ve referandum önerdiğini de belirterek ‘’ Bu yasa değişikliği halkoyuna gitse, referandum yapılsa, halkın onay vermeyeceğini belirttim. Eğer halk referandumda yasaya onay verirse, ben milletvekilliğini de bırakırım. İstifa konusunu dile getirmem bu çerçevededir. Yoksa ben yasa aynen geçerse istifa edeceğimi hiçbir zaman söylemedim’’ dedi.

’MHP TUZAK KURUYOR’’

MHP’nin bu yasayı desteklemesindeki amacın ‘’AK Partiye tuzak kurmak olduğunu’’ da savunan Tayyar, CHP’nin yasayı desteklemesinin de doğal olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

‘’MHP, bu yasaya destek vererek, türban değişikliğinde olduğu gibi, AK Partiye tuzak kuruyor. Bir taşla da üç kuş vurmak istiyor. Birincisi fanatik taraftarın desteğini almak, ikincisi ise Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında sorun çıkması umudundalar. Üçüncüsü de, AK Parti içinde görüş ayrılıklarını körüklemek istiyor. Silivri’yi sahiplenen CHP ise, zaten böyle bir yasaya karşı çıkmaz. Genel Başkanı (Ergenekon’a üye olmak istiyorum) diyen bir partinin şike cezalarının azaltılmasına onay vermesi şaşırtıcı değildir’’

Gazeteport

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.