’Tarla sürmek’ ne anlama geliyor?

’Tarla sürmek’ ne anlama geliyor?

Şike davasında savunmasına başlayan İlhan Ekşioğlu, iddianamede geçen ’tarla sürme’ konusu hakkında konuştu.

A+A-

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık için açılan davanın 7. duruşması görülüyor. Aziz Yıldırım, "Tek istediğim Fenerbahçe'nin temize çıkması" sözleriyle savunmasını tamamladı.

Öğleden sonra savunmasına başlayan İlhan Ekşioğlu, iddianamede geçen 'tarla sürme' konusu hakkında konuştu.
 

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun ve Olgun Peker'in bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen, hastanede tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadı.

- İlhan Ekşioğlu: "Eskişehirspor'dan Ümit haric kimin ifadesi alındı? Kiminle teşvik işini yapmışız? Eskişehirspor, Trabzonspor maçı öncesi 43 puandaydı. Avrupa ümidi vardı, neden teşvik verelim?"
- İlhan Ekşioğlu: "Başkan, beni ısrarla çağırmasına rağmen ayağım Eskişehir'de uğurlu gelmiyor diye gitmedim."
- İlhan Ekşioğlu: "10 sene içinde iki kere son macta şampiyonluğu kaybettik, biz bunu teşviğe yorduk ve bunu engellemek icin çabaladık."
- Ekşioğlu, şike iddiası olan maçlarla ilgili bahsi geçen paraların nereye gittiğinin belgelerini hakime verdi.
- İlhan Ekşioğlu: "Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçında 10 futbolcuyla şike yaptıysak, Trabzonspor maçında neden sadece 2 futbolcuyla teşvik anlaşması yapalım."
- İlhan Ekşioğlu: "Serdar Kulbilge ile sezon sonu sözleşmesi biteceği icin transfer görüşmesi yaptık."
- İlhan Ekşioğlu: "Gizli bir şekilde yürütülmesi gereken transfer görüşmesi Doğan Ercan tarafından dillendirilince kendisini uyardım. Ancak devam edince kendisiyle ilişkimizi bitirdik ve transfer için ödediğim parayı geri istedim.

'TARLA SÜRME' KONUSU

- İlhan Ekşioğlu: "2001 yılında Samsunspor maçından önce Eyüp Sultan'a gittim, dua ettim. Belirlediğim bir güzergah vardı, orada araba kullandım. 'Tarla sürme' muhabbetini ilk o zaman söyledim ve ondan sonra da kullanmaya devam ettim. Herkesin bir uğuru vardır. Örnegin başkan, 10 senedir maçlarda aynı ayakkabıyı giyer."
- İlhan Ekşioğlu: "İddianamede suçlandığımız birçok maça ilişkin telefon konuşmam bile yok. Yaptığım bir konuşma 6 ayrı maçta kullanılmış."
- İlhan Ekşioğlu: "Şikeye ilişkin iddiaları kanıtlayacak hiçbir somut tape veya delil olmaması masumiyetimin kanıtıdır."
- İlhan Ekşioğlu: "Trabzonspor'un teşvik girişimlerini engellemeye çalıştığımızdan iddianamede dahi bahsedilmektedir ki Trabzonspor yöneticileri böyle dinlenmiştir."
- İlhan Ekşioğlu: "Kasımpasa maçıyla ilgili olan tapeler başka yerlerde de mukerrer olarak kullanılmış. Murat Şahin de bu maçla ilgili kendisine herhangi bir teklif gelmediğini ifade etti."
- İlhan Ekşioğlu: "Mini Cooper'ın Abdullah Başak'a benim tarafımdan alındığı söyleniyor. Benim totemlerim var. Başak, kongre üyesidir. Çok neşeli bir kişidir. Yanımda tutmayı severim. Yaptığımız uğurlar karşılığında benden saat istedi. En son kız kardeşi araba satıyordu. Saatten vazgeçip arabayla destek olmamı istedi. Araba ablasına alınmıştır. Mini Cooper, fiziki olarak Başak'a alınamaz, sığmaz çünkü. Saat yerine 'Şu arabanın kaporasını öde' dedi. Ben de 9 bin euro ödedim. Olay bundan ibarettir."

"SPONSORLUK İÇİN ANLAŞMA İMZALADIK"

- İlhan Ekşioğlu: "Ali Kıratlı iyi bir işadamı ve Fenerbahçelidir. Kafasında ticari bir proje vardı. Acun Ilıcalı gibi 'Devler Ligi' formatında bir turnuva yapacaktı. 'Sponsor olur musun?' dedi. Anlaşma imzaladık. Kıratlı, bunun için sürekli Kıbrıs'a gitti. Yapılan anlaşma çerçevesinde ödemeler yaptım. Bütün bu ödemeler şike ödemesi gibi gösterilmiştir. Yani Kıbrıs'a ödül gibi gönderdiğim doğru değildir. Evrakları tarafınıza sunuyorum."
- İlhan Ekşioğlu: "Kulübün günde bir milyon TL'nin üzerinde ödemesi vardır. Kulüp, denetim altındadır ve yönetimin bilgisi dışında ödeme olmaz. Cari hesaba mahsuben 2 milyon küsurluk herhangi bir ödeme yoktur. Bu ödemelerin hepsi kulübün inşaat ve tesisleri ile ilgilidir. Kulüple aramdaki borç-alacak ilişkisi belgeli ve sözleşmeye bağlıdır. İddianamede şike parası olarak belirlenen paraların tarihleri tutmuyor."
- İlhan Ekşioğlu: "İddianamenin 157. sayfasındakı ödemeler şike ödemesi değildir. 8 taksitle ve kredi kartıyla şike yapmışız gibi bir izlenim verilmiş. Bunlar pos cihazı. Kombine taksit ödemeleridir ve 45 gün sonra hesaba geçer. 1 Ocak'ta 183 bin TL alacağım vardı. İddianamede kendi alacağım olan 2 ödeme vardır, belgelidir, onlar da budur."
- İlhan Ekşioğlu: "2006'da yöneticilikten istifa etmem bile örgüt yapısı olmadığının göstergesidir. Israrlara rağmen dönmedim, 2009'da kendi isteğimle döndüm. Savcılık makamı, 105 yıllık kulübün yönetim yapılanmasını örgüt gibi gösterme gayretine düşmüştür. İddianamede yer alan ve şike parası olarak addedilen paraların, delillere bakınca şike parası olmadığı görülür."

"O BENİM ELBİSE ÇANTAM"

- İlhan Ekşioğlu: "Takım elbise çantama iddiaya göre para konmuş ve havaalanından geçmişim. O benim elbise çantamdır, önem verdiğim takım elbisem durur, uğurlu elbisem."
- İlhan Ekşioğlu: "İddianameyi okuyan, işim gücüm yok sabahtan akşama kadar arkadaşlarımla şike yapıyorum sanır. Yaptığım sıradan konuşmalar cımbızlanarak hakkımda iddialar oluşturulmuştur. Maç totemlerim, uğurlarım vardır maçlar için. Bunlara bile şike şifresi denmiştir. Deplasmandaki maçlara heyecandan gidemiyorum. Bu uğur konusunu futbolun içindekiler bilir, herkesin vardır."
- İlhan Ekşioğlu: "İlk kez bir adli makamın karşısına çıkıyorum, heyecanlıyım. 8 aylık tutukluluğum döneminde basında linç edildim. 8 ana branştan sorumlu biri olarak üzerimdeki yük çok ağır. Kulüp yöneticiliğinin büyük fedakarlık gerektiren bir görev olduğunu belirtmek istiyorum. Yönetici olduğum süre içinde kulübümüze yaklaşık bin 500'ü lisanslı olmak üzere 20 bin sporcunun başarılı olması için elimden gelen herşeyi yaptım. Semih, Tuncay, Anelka, Dia, Alex, Volkan vs. yıldız oyuncunun transferine katkım oldu. Insanlar beni tanımaz, ön planda olmam. Hayatım boyunca hiç bir suça karışmadım, 8 aydır çocuklarım ve ben çok acı çekiyoruz. Çıkar amaçlı suç örgütü ile yargılandığımdan kendimle ilgili bilgi verdim. Çünkü yönetimi bırakmadığımız, itibar kazanmak için teşekkül oluşturduğumuz iddia ediliyor, ama bizi araştırmamışlar bile. Babam bize büyük miras, ama daha onemlisi devlete üstün hizmet madalyası bıraktı."
- Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu savunmasına başladı.

"TRANSFER ŞİKESİ DİYE BİR KAVRAM YOK"

- Yasemin Merçil: "Yasaya göre suçun tarafları bellidir. Eylemin tarafları, müsabakanın sonucunu etkileyebilecek nitelikte olmalıdır. Adı 'Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme' olan yasanın davası Spor Mahkemesi'nde görülmeldir. Yasayı bile spor hukukçuları hazırladı. İki kongre üyesi, bir masör, bir menajerin yaptığı görüşme müsabaka sonucunu etkiler mi? Yasa maddeleri der ki; Söz konusu kişiler müsabaka sonucunu etkileyebilecek kişiler, yani baskan teknik direktor futbolcular olmalıdır. Özellikle belirtmeliyim ki, 'transfer şikesi' kavramı yanlış kullanılmıştır. Transfer vaadiyle şike yapmak gibi bir kavram üretilmiştir. Ne 6222 sayılı yasada, ne FIFA'da, ne UEFA'da, ne de CAS nezdinde böyle bir kavram yoktur. Oyuncunun bağlı olduğu kulübün izni olması talimatlarla belirlenmistir. Önce kulüpten izin alınır. Kulübüyle sezon sonu sözleşmesi bitecek oyuncu ile talimatlara göre transfer şikesi yapılamaz. Sezon sonu sözleşmesi biten oyuncu, transfer yapmakta özgürdür. Bosman kararları bunun kanıtıdır. Transfer vaadiyle şike yapma eylemi işlenemez bir suçtur. Özellikle Karabükspor ve Eskişehirspor maçlarındaki söz konusu iddialar işlenemez suç niteliğindedir ve ortada suç unsuru bulunmamaktadır" şeklinde konuştu.


"TAPELER CIMBIZLA ÇEKİLMİŞ"

- Fenerbahçe avukatı Şeref Dede ise "Varsayıma dayalı bu iddialar sizin huzurunuza getiriliyor ve biz de burada yargılanıyoruz. Tüm uluslararası hukuk ihlal edildi. Maçlar oynanmadan dinleme var. Nerede teşvik, nerede şike? Daha maçlar yok ortada. İslenmemiş suçun hükmünden hareketle dinlemeler yapıldı. Tapeler iddianameye cımbızla çekilmiş. Tamamını okuyun, ortaya bambaşka birşey çıkıyor. İlhan Ekşioğlu'nun üzerinde 'nakit var' deniyor. Posttan çekilen kombine parası, nakit gibi iddianameye konuyor. Billionere'de yapılacak şampiyonluk gecesi bilyoner.com adlı bahis sitesinin kapatıldığı gibi gösteriliyor, bu yeter. Elimizde maçların görüntüleri var. O görüntülerde şikeyi görebiliyor musunuz? Hakem raporu var, temsilci raporu var, gözlemci raporu var. Ben Trabzonluyum ve Trabzonsporluyum. Bu yaşananlar zulümdur" dedi.

YILDIRIM'DA KİTLE TESPİT EDİLDİ

- Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, "Yıldırım, anjiyo olmasına rağmen yerin iki kat altına tutulmuştur. Emniyet'te bu nedenle ifade vermemiştir. Müvekkilim sadece anjiyo olmadı. Beyin ve böbrek tomografisi çekildi. İkisinde de kitle tespit edildi. Mükevvkilim bu halde 8 aydır tutuklu ve tek başına revirde kalıyor. Şive-teşvik gibi şeyler ancak sahada hesaplanacak hususlar. Ama tüm sanıklar tapelerle burada. 135'inci madde çerçevesinde telefon dinlemeleri hukuka aykırıdır. Telefon kayıtları mutlak delil değildir. Teknoloji ile benim sesimi kullanıp başka şeyler söyletebilirsiniz. Dosyada korkutma, sindirme, şiddet yok, peki neden Özel Yetkili Mahkeme önündeyiz? Olagan mahkemelerde yargılanmamız gerekıyor" diye konuştu.

(Focushaber.com)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.