Tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor

Tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor

Midyat Belediyesi, Süryani Cemaatine ait Mor Barsavmo Kilisesi’nin taziye evini restore ediyor.

A+A-

Midyat Belediyesi, Süryani Cemaatine ait Mor Barsavmo Kilisesi’nin taziye evini restore ediyor.

Kendine özgü taş mimarisiyle asırlar boyu birçok uygarlığa evsahipliği yapan Midyat’ın tarihi mabetleri ve yapıları, kültür turizminin canlandırılması için belediye tarafından restore edilerek kültür turizmine kazandırılıyor.  

Ak Partili Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, tarihi yapıları turizme kazandırma konusunda imzasını attığı çalışmalara, Süryani cemaatinin aktif olarak kullandığı Mor Barsavmo Kilisesi Taziye Evi restorasyonu ile yepyeni bir halka daha ekleniyor.

Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Midyat’ın Işıklar Mahallesi'nde Şen Sokak üzerinde bulunan ve M.S. 5'inci yüzyılda ibadete açılan Süryanilere ait Mor Barsavmo Kilisesi’nin Taziye evi, Nahit katori taşıyla kaplanarak, aslına uygun restore ediliyor.

Başkan Nasıroğlu, yanında Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Başkanı Anto Nuay ve kilise sorumlusu Melfono Ayhan Gürkan ile birlikte restorasyon çalışmaları devam eden taziye evi çalışmalarını yerinde inceledi. 

Restorasyon çalışmalarıyla yakından ilgilenen Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, yaptığı açıklamada, kilisenin avlusunda bulunan taziye evinde restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından düzenleyecekleri törenle taziye evini hizmete açacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kültür varlıkları açısından çok zengin bir yere sahibiz. kilisenin avlusunda bulunan bu taziye evimizi, en kısa zamanda restore ederek kültür turizmine kazandıracağız. Midyat'ın en güzel taziye evlerinden bir tanesi yapacağız burayı. Bunu yapmak için de elimizdeki bütün imkanları seferber ettik. Oranın hem tarihi yapısını korumak, hem de geleceğe bir miras bırakmak adına biz bu çalışmayı yapıyoruz. Aynı zamanda Süryani vatandaşlarımızın bizden isteklerini de yerine getirmiş oluyoruz. Süryani vatandaşlarımızla birlik ve beraberliğimizin devamı için bu tür çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz. En yakın zamanda buraya bitirerek, güzel bir açılışla faaliyete geçireceğiz. Tüm Süryani vatandaşlarımıza ve Midyat halkına hayırlı olmasını diliyorum.”

"SÜRYANİ VE EZİDİ’LERLE KARDEŞÇE YAŞIYORUZ"

Nasıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müslümanlıkta öldürmek yoktur, Hıristiyanlıkta öldürmek yoktur, Yahudilikte öldürmek yoktur. Bu öldürenler niçin öldürdüklerini bilmiyorlar. Ne bizim dilimizde, ne diğer semavi dinlerin hiçbirinde öldürmek yoktur . Hatta öldürmek haramdır. Dünyada cezası en ağır olan suçlardan birisidir bir başka insanın yaşamına haksız yere son vermek. İnsanları suçsuz, sebepsiz  yere öldürenler lütfen kendine Müslüman’ım demesin, İslamiyet adına bu işledim demesin. Ankara'daki katliamı gerçekleştirenler ile Paris katliamını gerçekleştirenler teröristtir, terör gruplarıdır. Bu terör grupları maalesef dünyanın huzurunu kaçırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu terör örgütlerinin hiç bir dinle ilgileri yoktur. Bunları herhangi bir dinle ilişkilendirmekte yanlıştır. Ne mutlu ki biz burada, Midyat’ta yüzyıllardır Süryani ve Ezidi vatandaşlarımızla, hep birlikte dünyaya örnek olacak şekilde kardeşçe ve sevgi içerisinde yaşıyoruz. Bu dedelerimizden, babalarımızdan aldığımız bir mirastır ve bizler bu mirası gele geleceğe taşıyacağız.”

"NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR"

Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Başkanı Anto Nuay ise, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’na restorasyon çalışmaları için teşekkür ederek, “Midyat’ta yaşayan Süryani cemaati adına sayın başkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Yalnız bu kilise de değil, Mor Abrohom Manastırı’nda da bize çok yardımda bulundu. Yanı bu gayrimüslimdir, bu Müslüman’dır gibi bir ayırım yapmadan aynı, eşit bir şekilde nasıl ki camilere yardım ediyorsa bize de kiliselerimize de yardım ediyor. Hem Midyat Süryani Cemaati, hem de yurt dışında yaşayan Süryaniler Sayın başkanımızdan çok memnunuz, yapılan bu restorasyondan haberleri var. Allah razı olsun kendisinde, görevinde ona başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.