Tarihi Kentin Sorunları Masaya Yatırıldı

Tarihi Kentin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kalkınmanın önündeki engeller ve çözüm önerileri konulu panelde Midyat’ın sorunları masaya yatırıldı.

A+A-

Kalkınmanın önündeki engeller ve çözüm önerileri konulu panelde Midyat’ın sorunları masaya yatırıldı. Panelde şehrin çevre, altyapı, imar, kültür, ulaşım, eğitim, konut, turizm, kentsel koruma ve kentsel dönüşüm temalarında sorun tespitleri ve çözüm önerileri kamuoyuna sunuldu.

Kocatepe İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Dicle Kalkına Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Abdullah Erin, Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, Mardin Eski Milletvekili Nihat Eri, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve esnaf katıldı.

Eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, karayollarından yer altı sularına kadar birçok konunun gündeme geldiği toplantıda panelistler Dicle Kalkına Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Abdullah Erin, Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu ve MİDER Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil El yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında deneyimlerini paylaşma olanağı buldu.

İlçenin yerel sorunlarının gündeme geldiği panelde konuşan Dicle Kalkına Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Abdullah Erin, “Bu toplantılar birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, fikir alışverişimize ivme kazandırmak açısından önemlidir. Bizler, bu kentin yöneticileri ve yaşayanları olarak Midyat’ımıza kazandırabileceklerimizi ancak fikir birliği ve güç birliği ile sağlarız” diye konuştu.

İşadamların da bulunan paraların doğru işlerde kullanılamaması gibi bir takım sorunların yaşandığına tanıklık ettiklerini anlatan Kaymakam Fatih Akkaya, işadamlarının herhangi bir arsayı satın almak için servetlerini ortaya koyduklarını ancak birçok kişinin istihdam edilebileceği bir fabrika veya atölyeyi açmaktan çekindiklerini söyledi.

Midyat’ta birçok hazine arazisinin bulunduğunu açıklayan Kaymakam Akkaya, bu arsaları girişimcilerin ve yatırımcıların kullanımına açtıklarını kaydetti. Akkaya, “Bazı noktalarda eksikliklerimiz var. Dayanışmada, birlik ve beraberlik anlayışımızda samimi olursak önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum. Ben Kaymakamım. Ama burada bir kaymakam olarak değil, bir hemşehriniz olarak bulunuyorum ve ilçeme sağlayabileceğim katkılarda emrinize amadeyim” dedi.

SORUNLAR ÇÖZÜLÜR

Devlet eliyle kalkınma modelinin sona erdiğini söyleyen Akkaya, “Devletten bekleme zihniyetini bırakmamız lazım. Kalkınma bireysel anlamda olmalı. Sorunlar bizim sorunlarımız. Bu sorunları mutlak surette çözmeliyiz. Şu veya bu şekilde. Yılmamak lazım. Sorunlar birikmiş olabilir. Hiçbir sorunun çözülmeyeceğine kesinlikle inanmıyorum. İçinde yaşadığımız sorunlara hep birlikte sahip çıkalım, tartışalım, eleştirelim ve çözüm bulalım. Hiçbir şekilde umutsuzluğa kapılmamalıyız diye düşünüyorum.” dedi. Akkaya, ilçeye gelen turistlerin gezebilecekleri bir telkari işleme atölyesinin şehre kazandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Midyat’ta yetişen tarım ürünleri ve el sanatlarının tescillenmesi gerektiğini belirten 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri de, markalaşma yoluna gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Midyat Kültür, Sanat, Yardımlaşma, Turizm ve Çevre Derneği (MİDER) Yönetim Kurulu Üyesi Halil El de, Midyat’ın öne çıkan sorunlarını tek tek sıralayarak, çözüm önerilerini sundu. Kentin sorunlarının çözümü konusunda birlik olunması gerektiğini savunan El, amaçlarının Midyat’ı daha iyi bir konuma getirmek olduğunu söyledi.

Ortaya konan sorunların Midyatlıların genel sorunları olduğunu aktaran El, “Midyat’ta doğmaktan ve Midyatlı olmaktan gurur duyuyorum. Elbette Midyat’ın sorunları var. Herkes hastalığı biliyor, bunun tedavisini konuşmamız lazım. Hangi görüşten olursak olalım ortak payda Midyat olmalıdır. Bir araya gelip, kentin sorunlarını hep birlikte çözmeliyiz. Biz bir araya gelemezsek, devlet marifetli gelecek olan yatırımlar bugüne kadar olduğu gibi yine başka bölgelere kayar. Midyatlı bir işadamı olarak Midyat’ın daha iyi bir noktaya gelmesi için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırım. Yeter ki güçlü olalım” ifadesini kullandı.

Panel sonunda konuklar Midyat’ın sorunlarıyla ilgili düşüncelerini aktardılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum