SÜRYANİLERİN RUHANİ LİDERLERİNDEN, İNANÇLAR ARASI DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

Süryani ruhani liderlerinin ilk kez Ezidi ailelere gerçekleşen bu ziyareti, Ezidi aileleri mutlu ederken, Ezidi aileler, Süryani cemaatinin ruhani liderlerinin kendilerini ziyaret etmesinden dolayı sevindiklerini belirtti.

Mardin'in Midyat İlçesinde, Süryani Cemaatine mensup ruhani liderler Metropolit ve Rahibe, Ezidi inancına mensup vatandaşlara yardım elini uzatarak, örnek bir dayanışma örneği sergilediler.

2014 yılında Irak'ta Musul'un Sincar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'ın saldırıları sonucu topraklarını terk etmek zorunda kalıp Türkiye'ye sığınan ve Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan mülteci Ezidi ailelere bu kez Süryaniler yardım elini uzattı. Aslen Midyatlı olup Almanya'da yaşayan ve oradaki Süryani Ortodoks halkının en büyük ruhani lideri olan Metropolit Dr. Hanna Aydın, çeşitli ziyaretler ve dini etkinliklere katılmak üzere Midyat'a geldi.

Metropolit Aydın, Midyat'ın İzbırak Köyü'nde yaşayan Süryani Rahibe Hatune Doğan ile birlikte, ihtiyaç sahibi Ezidi aileleri ziyaret etti. Akçakaya Mahallesi'nde yaşayan Ezidi aileleri ziyaret eden Metropolit Aydın ve Rahibe Doğan, ailelerle sohbet edip hâl hatırlarını sordular ve yanlarında getirdikleri gıda paketi malzemelerini ailelere teslim ettiler.

Süryani ruhani liderlerinin ilk kez Ezidi ailelere gerçekleşen bu ziyareti, Ezidi aileleri mutlu ederken, Ezidi aileler, Süryani cemaatinin ruhani liderlerinin kendilerini ziyaret etmesinden dolayı sevindiklerini belirtip, teşekkür ettiler. Metropolit Dr. Hanna Aydın, yaptığı açıklamada, "Bunlar gibi elimizden ne gelirse ayaklarımızdan başımıza kadar sizlere yardım edeceğiz" dedi. Ezidi vatandaşların ziyareti ile ilgili konuşan Rahibe Hatune Doğan ise, "Hiç ne din ne renk ne halk farkı hiç etmiyoruz bütün dünyada. Burada ikimiz de azınlığız, ikimiz de biraz zorluk çekiyoruz. Herkes yerinde. Onun için benim için fark etmiyor. Hiç kimseye dinini sormadım hayatımda. Nerede fakirlik varsa ben orada yardım ediyorum. Vakfımızda her dinden üyeler var her dinden. Hiçbir din dışarıda yok, onun için fark yok. İşimde hayırlarımızda fark etmiyoruz, ama nerde düşük insanlar varsa orada yardım edeceğim" dedi.

24 Ağustos 2022 Çarşamba 10:31

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar