Süryaniler’den Yezidi Sığınmacılara Yardım

Süryaniler’den Yezidi Sığınmacılara Yardım

Süryaniler tarafından toplanan insani yardım malzemeleri Midyat’a sığınan Ezidi ailelere teslim edildi.

A+A-

IŞİD militanlarının saldırısından kaçarak Midyat’a gelen Ezidi ailelere, Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF) tarafından insani yardım yapıldı. Irak’ın kuzeyinde radikal örgüt Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının saldırısından kaçarak Midyat’a gelen Ezidi ailelere, Süryaniler tarafından yardım yapıldı. 

Musul’un Sincar (Şengal) ve Rabia bölgelerinden IŞİD saldırılarından kaçarak Midyat’a bağlı Bacın Köyü’ne yerleşen ihtiyaç sahibi Ezidi ailelere bölge halkı sahip çıkıyor.

Ezidi ailelere bir yardım eli de Süryani Dernekler Federasyonu’ndan (SÜDEF) geldi. Ezidi ailelere dağıtılmak üzere 1 minibüs dolusu gıda yardımında bulunan SÜDEF Başkanı Evgil Türker ve federasyon yetkilileri, birlikte Bacın Köyü’ne giderek yardım malzemelerini ailelere teslim etti. 

Yardım malzemeleri teslim töreninden sonra konuşan SÜDEF Başkanı Evgil Türker, Şengal’deki zulümden, katliamdan ve soykırımdan kaçarak Midyat’a sığınan Ezidi aileler için yardım kampanyası başlattıklarını belirtti. Yardım kampanyasının Süryani Dernekler Federasyonu öncülüğünde başlatıldığını hatırlatan Türker, kampanyaya Midyat ilçesi ve köylerinde yaşayan Süryani vatandaşların destek verdiğini söyledi. 

“BİNLERCE YILDIR EZİDİ HALKIYLA BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

Türker, “Yardım kampanyasını duyan Süryani vatandaşlarımız para bağışında bulundular. Bizlerde o paralar ile Ezidi ailelerin ihtiyaçları olan erzak malzemelerini satın alarak bugün köydeki ailelere teslim ettik. Bugün ailelere teslim ettiğimiz gıda maddeleri biliyoruz ki Ezidi ailelere yetmeyecektir. Belki bizlerde federasyon olarak zulümden kaçan bütün Ezidileri yedirip içiremeyebiliriz, fakat biz Süryaniler olarak bin yıllardan beri ister Irak Şengal’de olsun, ister Suriye’deki Ezidiler olsun, ister Turabdin’deki Ezidiler olsun Ezidi halkıyla birlikte yaşıyoruz. İnanıyorum ki Ezidiler de bunu çok iyi bilmektedirler. Ve bugüne kadar onlarla herhangi bir sorun yaşamadık” dedi.

“BÜTÜN ORTADOĞU TEK TİPLEŞTİRİLİYOR”

Ortadoğu’da yaşayan farklı inançtaki insanların tek tipleştirildiğini ileri süren Evgil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son yıllarda oluşan barış ortamı sayesinde Ezidiler de tekrardan kendi köylerine, kendi topraklarına, kendi ülkelerine yavaş yavaş dönmeye başladılar. Biz Süryaniler bu geri dönüşlerden çok memnuniyet duyduk. Bu davranışları bizleri de geri dönüşler konusunda cesaretlendirdi. Tabi ki Irak’ta olan durum bizim için bir soykırımdır. Işid tarafından Şengal’de yapılanlar vahşettir. Herhangi bir dine sığmayan bu davranışlar gerçekten ne Müslümanlığa yakışıyor, ne Hıristiyanlığa, ne Ezidiliğe, nede herhangi bir semavi dine. Artık bütün dünya kamuoyu, başta yaşadığımız bu ülke Türkiye Cumhuriyeti hükümetine seslenmek istiyoruz. Şuan zulme uğrayan bu insanların çoğu bu ülkenin vatandaşıdırlar. Eğer Irak’ta, Şengal’de Ezidiler varsa, eğer Süryaniler varsa Osmanlı döneminde bu insanlar oraya göç etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yaşanan bu zulme artık el atmalıdır. Bütün Ortadoğu tek tipleştirilmeye gidiliyor. Yani ister Suriye’de, ister Irak’ta , ister başka farklı ülkelerde git gide Müslümanlık dışında olan dinler ve inançlar yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Bu durum Müslümanlık için de büyük bir kayıptır. Bu topraklarda yaşayan diğer semavi dinler içinde büyük bir kayıptır. Bunun acilen görülmesi gerekir.”

Ezidi aslılı Bacın Köyü Muhtarı Ebuzeyt Atalan da,  yardım malzemelerini bizzat getirdiği için Türker’e teşekkür etti. Atalan, yardım malzemelerini köyde barınan ihtiyaç sahiplerine iletileceğini belirtti.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum