Süryaniler'den Tarih Kitabı Tepkisi

Süryaniler'den Tarih Kitabı Tepkisi

Süryanilerden Milli Eğitim'e büyük tepki...

A+A-

Mardin'de, bulunan Süryani Metropolitliği'nin de aralarında bulunduğu 14 Süryani Sivil Toplum Kuruluşu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim 10'uncu sınıflar için hazırladığı ders kitabında, "Süryaniler'in batılı devletler ile işbirliği yapan hainler olarak" gösterildiğini öne sürerek bu ifadelerin değiştirilmesini istedi.

Mardin'de, Süryani Metropolitliği'nin (Deyr-ul Zafaran Manastırı) de aralarında bulunduğu 14 Süryani Sivil Toplum Kuruluşu yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Süryaniler'in, antik Mezopotamya organik kültürünün devamı, Hıristiyan bir halk olduğu ve tarihte, doğu kültürünün ana dinamiği oldukları belirtildi. Süryaniler'in tarihin hiçbir döneminde devlete karşı kalkışmadıkları belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan farklı kültürlerin evrensel kardeşlik değerleri çerçevesinde yaşamaları için öncelikle bu farklılıkların birbirlerini doğru tanıtılması gerektiğine inanmaktayız. Ülkemizde yaşanan toplumsal değişim ve açılımların yaratmış olduğu sinerji ile farklılıkları yok sayma, eritme ve tek tipleştirme politikalarının geçmişte kalmasını umut ediyoruz. Yıllarca süren bu politikaların zihinlerde yol açtığı travma ancak bu yanlış politikalarla dürüstçe yüzleşerek, bütün farklılıkları olduğu gibi kabul edip, evrensel standartlara ulaşılarak çözülebilir."

"ÖĞRENCİLER SÜRYANİLER'E KARŞI KIŞKIRTILIYOR"

Ortaöğretim 10'ncu sınıfların tarih kitabında Süryanilere yönelik ırkçı ve kışkırtıcı ifadelerin yer aldığı ileri sürülen açıklamada, şöyle denildi:

"Burada önemli olan öğrencilerin açıkça Süryaniler'e karşı kışkırtılmasıdır. Öğrencilerin bilinçaltına planlı bir şekilde, bilerek ve isteyerek Süryaniler'in aslında potansiyel tehlike olduğu işlenmektedir. Kitaptaki ifadeler nefret suçu kapsamına girmektedir. Bir ders kitabı ideolojik yorumlardan ziyade objektif bilgi vermelidir. Ayrıca insanlara farklı kimliklerle dostça yaşamayı, kardeşliği ve sevgiyi aşılamalıdır. Bizim isteğimiz; bu ders kitabının bir an önce müfredattan çıkartılmasıdır. Eğer ders kitaplarında Süryaniler tanıtılacaksa, biz bunu çok olumlu buluyoruz. Bu Süryani halkının dili edebiyatı, kültürü üzerinden olmalı ve bu konuda Süryaniler'e de danışılmalıdır."

 Yazılı açıklamaya imza koyan kuruluş ve dernekler şöyle:
 

Mardin Süryani Metropolitliği-Deyrulzafaran Manastırı, Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı, İdil Süryani Kadim Vakfı, Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği İstanbul, Midyat Güneydoğu (Turabdin) Süryani Kültür ve Dayanışma Derneği,  Anıtlı (Hah) Süryani Meryem Ana Manastır ve Kiliseleri Derneği Midyat,  Midyat Süryani Gençlik Kültür Derneği, İdil Süryanileri Kültürü Kardeşlik, Sevgi ve Hoşgörü Derneği, Nusaybin Süryani Kültür ve Dayanışma Derneği, Elbeğendi (Kafro) Kalkındırma ve Dayınışma Derneği Midyat, Öğündük (Midin) Köyü Kalkındırma ve Kültür Derneği İdil, Gülgöze (İvardo) Süryani Kültürü, Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Midyat, Yemişli (Enhil) Köyü Kalkındırma ve Uzlaştırma ve Kiliselerin Koruma Derneği, Keldani-Asuri Dayanışma Derneği KADER / İstanbul.

Ders kitabındaki ifadeler ise şöyle:

"1. Dünya Savaşı sürecinde özellikle Rusların ve Avrupalı devletlerin kışkırtmasıyla Süryaniler ayaklandılar. Fakat bu ayaklanmalarda başarılı olamayınca Süryanilerin büyük kısmı Osmanlı topraklarından ayrıldılar. İngiltere petrol kaynaklarına giden yollarda üstünlük sağlamak amacıyla 1924 yılında Süryani azınlığı ayaklandırdı. Olaylar kısa sürede büyüdü. Hakkari valisini esir alan isyancıların ağustos ayında çıkardığı ayaklanma ekim başında bastırılabildi. Bu ayaklanmadan sonra Nasturi denen azınlığın tamamı Türkiye'den ayrıldı.

Lozan Antlaşması'na göre Süryaniler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayıldılar. Bu nedenle kanun önünde eşitlik ilkesinden yararlanma hakkını elde ettiler. Süryani göçü ekonomik nedenlerle son yıllarda artmıştır. Özellikle yurt dışına göç eden Süryaniler Batı'nın ekonomik refahı içinde yaşamak için o devletlerin siyasi ve dini çıkarlarına alet olmaktadırlar. 1915'te sözde Süryani soykırımı yapıldığını söylemektedirler. Süryaniler 1. Dünya Savaşı'nda Rusları destekleyerek taraf olmuşlardır. Süryanilerle mücadele savaş şartları içinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla soykırım söz konusu değildir." 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum