Süryaniler Sorunlarını Çalıştayda Tartıştı

Süryaniler Sorunlarını Çalıştayda Tartıştı

Süryanilerin Mülkiyet Hakkı Konulu Çalıştayında konuşan Süryaniler, "Geçmişte sorunlar yaşasak da biz bu topraklara aidiz" dedi.

A+A-

Midyat ilçesinde yerel yöneticiler, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, Süryanilerin Mülkiyet Hakkı Konulu Çalıştayı'nda bir araya geldi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Süryaniler Birliği ve Güneydoğu Turabdin Süryani Derneği'nin birlikte yürüttüğü Çok Kültürlü Yaşamda Süryaniler ve Mülkiyet Hakkı projesinin sonuç raporu çalıştayda tartışıldı. Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Temsilcisi Tuma Çelik, Süryaniler bu toprakları geçmişte yaşadıkları bütün olumsuzluklara rağmen hala yaşanılabilir bir bölge olarak görüyorlar. Çünkü onlar bu toprakların evlatları ve bizler buraya aidiz dedi.

Merkezi Midyat'ta bulunan Güneydoğu Turabdin Süryani Derneği'nin ev sahipliği'nde bir otelde gerçekleşen çalıştayda, Midyat ve çevre ilçelerinde yaşayan Süryanilerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri konuşmacılar ve katılımcılar tarafından ortaya konuldu. Gerçekleştirilen çalıştayda, Süryanilerin göç nedenleri, geri dönüşler, kadastro sorunları, güvenlik ve sosyo-kültürel durumları hakkında katılımcılar fikir alışverişinde bulundu.

Çalıştay'ın açılış konuşmasını yapan Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal, Süryanilerin köklü tarihi ve farklı kültürü ile dikkat çektiğini belirterek, Midyat'ta yaşayan inançlar ve kültürler arasında ciddi boyutlarda dinsel sorunların yaşanmadığını, tarihin kaydettiği anlaşmazlıklarında büyük bir bölümünün çıkar esasına dayalı olduğunu kaydetti.

Baysal, Midyat denilince aklılara Müslümanların, Süryanilerin ve Yezidilerin inançları doğrultusunda ortaya koydukları pratiklerin geldiğini ifade etti.

Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Temsilcisi Tuma Çelik ise, "Toplantımıza çok sayıda kurum ve kuruluş ile STK yöneticisi ve temsilcisi katılmışlardır. Bölgede yaşayan Süryanilerin çeşitli sıkıntıları ve sorunları var. Bu çalıştayda elde ettiğimiz veriler ışığında sorunları masaya yatırıp, çözüm arayışı içerisinde olacağız." dedi.

Proje kapsamında Midyat ve köylerinde ikamet eden Süryani ailelerle 9 aydan bu yana çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Çelik, Süryanilerin bölgedeki sorunlarını bilimsel bir araştırma ile somut bir şekilde tespit etmek ve çözüm önerileri hakkında fikir geliştirmek için bu çalışmayı başlattıklarını kaydetti.

Çelik, "Bu araştırma ile çok kültürlü ortamın içerisinde Süryanilerin durumu nedir ve nasıl bir ortamda yaşadıklarına dair bir sonuç ortaya çıkarmak istedik. 30 yıl öncesine kadar Midyat merkezde bin 800 Süryani aile yaşarken günümüzde bu sayı 130'a kadar düşmüş durumda. Süryaniler bu toprakları geçmişte yaşadıkları bütün olumsuzluklara rağmen hala yaşanılabilir bir bölge olarak görüyorlar. Çünkü onlar bu toprakların evlatları ve bizler buraya aidiz. Buralar atalarımızın binlerce yıldır yaşadıkları ve bizim doğup büyüdüğümüz topraklar." diye konuştu.

Süryanilerin bölgede yoğunluklu olarak kadastro sorunlarını yaşadıklarını ileri süren Çelik, yaptıkları araştırmada ortaya çıkan sonuçları şöyle açıkladı:

"Süryanilerin yaşadıkları köylerde birçok aile arazilerini tapulaştırırken kadastro sorunları yaşadıklarını ileri sürüyor. Şehir merkezine yakın veya uzakta bulunan Süryani köylerinde yaşayan Süryani ailelerin güvenlik konusundaki algıları farklı oluyor. Ortaya çıkan sonuç insanların algısıyla ilgili bir durum olsa da gerçekte bunun böyle olup olmadığı farklı bir durum ancak insanlarda bir güvenlik sorunu algısı var. Süryaniler kendilerini her tarafta çevrenin bir sosyal baskı altında hissediyor. Belki fiziki bir müdahale olmayabilir ama bu konudaki düşünceler, önyargılar bir hayli yüksek. Bölgedeki köylerde hala yol, su, elektrik ve kanalizasyon konularında da sorunlar bulunuyor."

Çalıştay daha sonra soru cevap kısmıyla sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum