Süryaniler paketten memnun

Süryaniler paketten memnun

Başbakan Erdoğan, Süryanilerin ‘Kudüs’ü olarak gösterilen Mor Gabriel Manastırı’nın yargı kararlarıyla ellerinden alınan arazilerini iade edileceğini söyledi.

A+A-

Süryaniler'in Türabidin Metropoliti Semual Aktaş, "Tek kelime ile çok iyi oldu. Kimse kimsenin hakkını yemez. Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tam isabetli bir kararı açıkladı" dedi.

Süryanilerin Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen de, karardan büyük memnunluk duyduğunu belirterek, "Bu kararı bekliyordum. Açıklanan demokratikleşme paketinden bizimle ilgili çıkan kararı büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Bugün Beyrut'a gideceğini belirten Özmen, Suriye'deki olaylar nedeniyle patrikliklerinin Lübnan'a taşındığını belirterek, "Bu müjdeyi Patriğimize ve cemaatimize bildireceğim" dedi.

AİLE İÇİNDE ÇÖZMELİYİZ DİYORDUK

kuryakos-ergun.jpgManastır arazilerinin iadesiyle ilgili Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, yazılı bir açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan'ın açıklamasından ötürü Süryani halkında büyük sevinç yaşandığını belirten Ergün, şöyle dedi:

"Ortada 2008 yılından bu yana devam eden bir hukuk süreci ve açılan birçok dava dosyası söz konusu olmuştu. Bu davaların bir kısmı uluslararası yargıya konu edilmiş, diğer bir kısmı ise iç hukukta devam etmekteydi. Süre içerisinde sürekli olarak Mor Gabriel Manastırı davalarının insan hakları boyutuyla bir şekilde çözüm bulması gerektiği, gerek vakfımız tarafından ve gerekse de çok sayıda platformlar ve STK tarafından dile getirilmişti. Gelinen bu noktada taleplerimize kulak verilmiş olduğu ve sorunun artık çözüleceği bizzat Başbakan tarafından dile getirilmiş olunması nedeniyle artık sorunun çözüm bulma noktasına geldiğimiz ortaya koymuştur. Bizler sürecin en başından beri bir aile olduğumuzu ve aile içindeki sorunların aile içerisinde çözülmesi gerektiğini söylemiştik. Nihayetinde de bu noktaya gelinmiştir. Bu nedenle her şeyden önce sayın başbakanımıza teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu sorunun çözümünde katkısı olan kesime teşekkür ederken, açıklanan demokratikleşme paketinin yakın zamanda hayata geçirilmesini diliyoruz."

"BUGÜN O YANLIŞ DÜZELTİLDİ"

evgil-turker.jpgSüryani Dernekler Federasyonu Başkanı (SÜDEF) Evgil Türker, Mor Gabriel Manastırı'nın arazilerinin iadesinin bir yanlışın düzeltilmesi olduğunu söyledi. Türker, şöyle dedi:

"Mor Gabriel Manastırının arazi sorunu vardı, hazine ile ilgili süren davaları vardı. Bazı toprakları hazine malına çevrilmişti. Büyük küçük herkes, Müslüman, Hıristiyan Yezidi herkes bunun bir haksızlık olduğunu biliyordu. Süryaniler bu topraklarda 7 bin yıllık bir geçmişleri var. Başka yerlerden de gelmediler. Buranın en eski kadim halklarındandır Süryaniler ve Mor Gabriel Manastırı da 1700 yıldır orada duruyor. ve etrafındaki topraklarda manastıra aitti, manastırın kendi topraklarıdır. Bugün o yanlış düzeltildi. Hazineye devredilen topraklar Mor Gabriel Vakfına iade edileceğini söyledi Başbakan. Bu önemli bir adımdır. Çünkü, Süryaniler için Mor Gabriel nasıl Kudüs nasıl ki 3 semavi din için önemliyse Mor Gabriel Manastırı da dünyadaki bütün Süryaniler için önemli bir merkezdir. Önemli bir ibadethanedir. Bu arazilerin iadesi Süryaniler bir nebze de olsa rahatlatacaktır ve sevindirecektir."

 
midyat-mor-gabriel-manastiri.20130930181709.jpg
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum