Süryaniler doğuş bayramını büyük bir coşku ile kutladı

Süryaniler doğuş bayramını büyük bir coşku ile kutladı

Süryaniler, Hz. İsa’nın doğaüstü doğuşu olan ‘Yaldo’ Doğuş Bayramını büyük bir sevinçle kutladı.

A+A-

Kökenleri Mezopotamya bölgesi, anadilleri dünyanın en eski dillerinden olan Süryaniler, Hz. İsa’nın doğaüstü doğuşu olan Yaldo Bayramını büyük bir coşkuyla kutladı.

Hıristiyan âleminin ilk bayramı olan ve Hz. İsa’nın doğuşunu simgeleyen ‘Yaldo’ Doğuş Bayramı, tüm dünyada olduğu gibi Midyat’ta yaşayan Süryaniler tarafından her yıl 25 Aralık'ta büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Midyat’ta Işıklar Mahallesi’nde bulunan Mort İşmuni Kilisesi’ni dolduran kadınlı-erkekli Süryaniler burada Midyat Papazı İshak Ergün’ün yönettiği bayram ayinine katıldı. Hz. İsa’nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, cemaat, ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu. Ayinden sonra ise çocuklar, kilisenin içinde zılgıtlar çekerek tur attılar.

Ayinin ardından kilisenin misafir konuk odasına geçen Papaz İshak Ergün, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Anto Nuay ve Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, burada bayramlaşmaya gelen Süryani, Müslüman ve Yezidi cemaatlerine mensup yurttaşların tebriklerini kabul etti.

Bayramlaşmaya İlçe Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, daire amirleri ile siyasi parti temsilcileri, yurtiçi ve yurtdışından gelen Süryani vatandaşların yanı sıra çok sayıda Müslüman vatandaşların geldiği görüldü.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Hz. İsa Peygamber’in doğuşu olarak kutlanmakta olan Doğuş Bayramı’nı en iyi dilekleriyle kutladığını belirterek, Doğuş Bayramı'nın Süryani vatandaşlarına olduğu kadar tüm insanlığa barış, huzur, sağlık ve güzellikler getirmesini temenni etti.

Yüzyılların birikimini yansıtan geleneklerle Midyat’taki tüm halklardan ve dinlerden insanların birbirine kenetlendiğini söyleyen Başkan Nasıroğlu, sevinçlerin paylaşıldığı, ailelerin, komşuların ve dostların bir araya gelerek kucaklaştığı bayramların, aynı zamanda sevgi, saygı ve kardeşlik hislerinin, birlik ve beraberlik ruhunun en saf haliyle tecelli ettiği müstesna günler olduğunu kaydetti.

Bayramların milli birlik ve bütünlüğü simgelediğini, kırgınlıkların ortadan kalkmasına vesile olduğunu belirten Nasıroğlu, “Herkesin örnek alması gereken farklı dinlerin ve dillerin yaşadığı Midyat’ta yaşamlarını 5 bin yıldan bu yana sürdüren Süryani vatandaşlarımızın bayramını kutlamak için burada bulunuyoruz. Midyat’ta 4 dini bayram kutluyoruz. İkisi Müslümanların ikisi de Hıristiyanların bayramı. Birlikte sergilediğimiz bu güzelliklerin, bu hoşgörünün dünyaya örnek teşkil etmesini istiyoruz. Dünyada savaşlar, hoşgörüsüzlükler, tatsızlıklar yaşanıyor. Bu güzel birlikteliğin ve bayramların bu olumsuzlukları ortadan kaldırmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

Ayinden sonra konuşan Papaz İshak Ergün de, yeni yılın Süryani cemaatine ve tüm insanlığa sevgi, barış ve huzur getirmesini diledi. Tüm konuklara mırra ikram edilen bayramlaşma etkinliği 3 gün devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum