Süryani ve Müslüman gençlerin aşkı film oldu

Süryani ve Müslüman gençlerin aşkı film oldu

Sinema salonları olmayan Midyatlı gençlerin sinema tutkusu...

A+A-

Midyat İlçesi'nde bir grup sinema meraklısı gencin oluşturduğu sinema topluluğu, sinema salonu olmayan ilçede Süryani ve Müslüman gençlerin aşkını yansıtan kısa metrajlı film çekti. İlçede sinema salonu olmadığı için filmin nerede gösterileceği ise şimdiden merak konusu oldu.

Zengin kültürü ve tarihi dokusuyla sinema ve televizyon dizilerinin çekim mekanı olarak yapımcı ve yönetmenlerin Midyat'ı tercih etmesi gençleri de etkiledi. Kimi işsiz, kimi esnaf, kimi de memur olan 25 genç, kısıtlı imkanlara rağmen ilçede yaşayan Süryani bir erkek ile Müslüman kızın aşkını anlatan hikayeyi filmleştirdi. Midyat'ta kısa film ekibi kuran bir grup sinema tutkunu genç, emanet kamera ve kendi ürettikleri ekipmanlar ile kentin tarihi ve turistik mekanlarında 20 dakikalık kısa metrajlı film çekti.

kadir-kurt-ile-hakan-erdem.jpgSüryani bir erkek olan Berfan ile muhafazakar bir Müslüman ailenin kızı olan Jiyan'ın hüzünlü aşkını konu eden "İnançların Gölgesinde Aşk" adlı kısa metrajlı filmin çekimi yapıldı. Midyat'ta sinema kültürü oluşturma adına çekilen "İnançların Gölgesinde Aşk"ı yazan ve yöneten Kadir Kurt, görüntü yönetmeni ise Hakan Erdem. Filmde Aylin Akbıyık (Jiyan) ve Fatih Engindağ'ın (Berfan) başrolde oynadığı, senaryosu, yönetimi ve oyunculukları tamamen kendilerine ait olan filmin çekimi yaklaşık 3 ayda tamamlandı.

Filmin yönetmenliğini yapan Kadir Kurt, Midyat'ın kültür hayatına renk katmak için çektikleri film ile hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Kısıtlı imkanlara rağmen büyük bir özveriyle çalışarak filmin çekimini tamamladıklarını kaydeden Kurt, "İlçemizi ulusal ve uluslararası film festivallerinde temsil etmek amacıyla kendim yazıp yönettiğim 20 dakikalık kısa film çekimlerini başarıyla tamamladık" dedi.

Süryani ile Müslüman gençler arasındaki aşk serüveninin aslında kadim şehrin romantik yönlerini kendilerine gösterdiğini belirten Kurt, "Projemizi üzerinde uzun bir süre çalışarak sinemanın kurallarına ve sanatına sadık kalarak gerçekleştirdik. Film ile ilgili kararımı verdikten sonra arkadaşlarıma ilk film çekme teklifi götürdüğümde inanmadılar. Filmi çektik, montaj ve seslendirmesini şu an yapıyoruz. Onlar da ilk başlarda şaşırdılar, daha sonra yapabileceğimize inandılar. Şimdi ise bütün arkadaşlarım bu işi başardığı için çok mutlu" diye konuştu.

BİRDE SİNEMA SALONU OLSA

Kurt, "Tüm sanat dallarını içinde toplayan, tarihe ve duygulara tanıklık eden, toplumsal gerçekleri kuşaktan kuşağa aktaran bir sanat dalı olan sinemayı halkla buluşturmak gerekiyor. Aslında sosyal ve kültürel faaliyet denildiğinde en kolay ulaşılan alanlardan biri sinemadır. Ama maalesef ilçemizde bir sinema salonumuz bile yok. Yereldeki yöneticilerin bu işe sahip çıkması gerekiyor. Koşturması, salon bulması, film göstermesi gerekiyor. Düşünün arkadaşlarla birlikte bir film izlemek için çevre illere gidiyoruz" dedi.

Dinler ve diller şehri Midyat'ta yüzyıllardır birlikte yaşayan Süryani ve Müslüman gençler arasında zaman zaman hüzünlü aşkların yaşandığını hatırlatan Kurt, filmin konusu hakkında şunları söyledi:

"Müslüman kız ile Süryani erkek arasında naif bir aşk alevlenir. Geçen süreç içerisinde gençlerin aileleri çocuklarının yaşadığı aşktan haberdar olur ve evlenmelerine karşı çıkar. Her iki aile hoşgörü içinde bu olayın gerçekleşemeyeceğini ve dinen yasak olduğunu bu sebeple bu aşkın bitmesi gerektiğine karar verir. Bu sürede Süryani genç Berfan amansız bir hastalığa yakalanarak ölür. Jiyan ise aşık olduğu sevgilisini kaybetmenin üzüntüsüne fazla dayanamaz ve intihar eder."

Kurt, yeni kısa filmler çekeceklerini söyleyerek, destek beklediklerini ifade etti.

sizin-medya.20111015143202.jpg

sizin-medya.20111015143258.jpg

sizin-medya.20111015143345.jpg

sizin-medya.20111015143423.jpg

sizin-medya.20111015143519.jpg

sizin-medya.20111015143728.jpg

sizin-medya.20111015182452.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum