Süryani mültecilerin durumunu görüştüler!

Süryani mültecilerin durumunu görüştüler!

Süryani yetkililer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ile görüşme gerçekleştirdi.

A+A-

Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı kaçıp Türkiye’ye sığınan Süryanilerin ihtiyaçlarının karşılanması için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ile görüşme gerçekleştirildi.

Numan Kurtulmuş, Suriye’deki Süryanilerin lideri konumundaki Suriye Süryani Ulusal Konseyi Başkanı ve Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Bassam İshak ve beraberindeki heyeti, AK Parti Genel Merkezi'ndeki makamında kabul etti.

Kurtulmuş’u ziyaret eden heyette, Suriye’deki Süryani Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sait Maliki, Türkiye’deki Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker ve Süryani Siyasetçi Gebro Tokgöz de yer aldı.

Buradaki görüşmenin ardından Süryani Dernekleri Federasyonu yetkilileri Gaziantep Vali Koordinatörü Veysel Dalmaz ile Midyat’ta bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. 

Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker, yapılan görüşmelerde Mardin ve Şırnak ili ve ilçelerinde yaklaşık 350–400 civarında Suriyeli Süryani mültecinin temel ihtiyaçlarının karşılanması ve oturum hakkının verilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Türker, “Bizler ilk önce Ankara’da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanlığı Yetkilileri, Mardin Valiliği ve Midyat Kaymakamlığı ile görüştük. Yaptığımız görüşmekler neticesinde en son Gaziantep Vali Koordinatörü Veysel Dalmaz ile Midyat’ta bir araya geldik.” dedi.

Süryani Siyasetçi Gebro Tokgöz de, Suriyeli Süryani mültecilerin çok zor şartlarda yaşamlarını idame etmeye çalıştıklarını belirterek, “Kimisi canını kurtarmak, kimisi de Suriye’deki o çetin ve zor durumdan kurtulmak için geldiler buraya. Süryani mültecilerin içinde bulundukları zor durumu anlattık yetkililere. Gereken yapılacak söylendi bize. Bundan dolayı tüm kademelerdeki devlet yetkililerine teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum