Süryani Gençlerin Anavatana Dönüş Keyfi

Süryani Gençlerin Anavatana Dönüş Keyfi

Avrupa'da yaşayan Süryaniler'in anavatanlarına dönmelerini kutlamak için, Midyat'ta 'Aramıza hoşgeldiniz' şöleni düzenlendi.

A+A-

Yıllardan sonra anavatanları Turabdin’e dönmeyi düşünen Süryaniler için düzenlenen “Aramıza Hoşgeldiniz Şöleni” kaygılı Süryaniler için moral ve güven kaynağı oldu.

Yurtdışında yaşayan Avrupa doğumlu Süryani gençler, anavatanları Türkiye'de doğan akrabalarıyla şölende bir araya gelip, tanışma ve hasret giderme fırsatı buldu. Geceye katılan Süryani gençler, Süryani şarkıları eşliğinde uzun süre halay çekerek eğlendi.

Mor Hobel ve Mor Abrohom Manastırı'nın hemen yanında bulunan Turabdin Otel'de düzenlenen şölene Mardin, Midyat ve bağlı köylerde yaşayan Süryaniler ile İsviçre, Belçika, Almanya, Hollanda ve İsveç'ten gelen yaklaşık 300 Süryani katıldı.

Midyat'taki Süryanilerin kurduğu Turabdin Süryani Akademi Birliği tarafından düzenlenen şölene Almanya'dan katılan Süryani sanatçılar Gebriel Bahho ve Maravge Aydın'ın seslendirdiği şarkılar, geceye ayrı bir heyecan ve coşku kattı. Süryani sanatçıların söylediği şarkılar eşliğinde gençler Hassade, Bagiyye, Hurze ve Şexani oyunlarını oynayıp, beraber yemek yedi. Hatıra fotoğrafı çektiren gençler, daha önce hazırladıkları hediyeleri birbirine sundu.

'AYDINLIK YARINLAR UMUDU'

Gecede bir konuşma yapan Turabdin Süryani Akademi Birliği Temsilcisi Odom Hanno, şölenin Süryani cemaati ve yöre halkı için çok anlamlı olduğunu belirterek,  “Halkımızdan ve özellikle de gençlerimizden gelen talep ve öneriler ışığında böylesi bir geceyi düzenledik. Bu gecenin gelecek hakkında karamsar ve umutsuz düşünen insanımızın düğümlerini çözdüğüne ve geleceklerine umutla bakıp, aydınlık yarınlara doğru yol aldığımıza inanıyorum. Bu gece aydınlık yarınlarımız için yakılan ilk kıvılcımdı. Farklı zamanlarda farklı etkinliklerle bu kıvılcımı bir meşaleye dönüştüreceğiz. Gecede bizleri yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Akad Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan da, Dünya’nın dört bir tarafına dağılan kadim Turabdin Medeniyeti’nin asil ve mazlum çocukları olan Süryanilerin yıllardan sonra böylesi bir gecede bir araya gelmelerinin Midyat’a ve Türkiye’ye renk kattığını söyledi.

Geleceğe dair umutların canlı tutulması açısından bu tür organizasyonların önemli bir anlam taşıdığını dile getiren Aslan, “Bütün halkların ve farklı aidiyetleri olan katmanların bu tür etkinliklerle kendilerini bulmaya ve var etmeye şiddetle ihtiyaçları vardır. Bu tür aktiviteler sayesinde gençler arasında kaynaşma, birlik ve beraberlik sevgi, saygı ve kardeşlik bağlarını güçlendiriyor” diye konuştu.
 

sizin-medya-_midyat.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum