Süryani Çocuklara Tarih Şoku

Süryani Çocuklara Tarih Şoku

Tarih kitabında Süryanilerin batılı devletlerle işbirliği yapan hainler olarak gösterilmesine tepki yağıyor.

A+A-

Midyat İlçesi'ndeki Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 10'uncu sınıflar içinde hazırlanan tarih kitabında, Süryanilerin batılı devletlerle işbirliği yapan hainler olarak gösterilmesini tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 10'uncu sınıflar için hazırlanan kitapta Süryanilerin batılı devletlerle işbirliği yapan hainler olarak gösterilmesine Süryanilerin tepkisi sürüyor. Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun Osmanlı'dan alınan kültür mirası ve Osmanlı devletini vücuda getiren farklı, etnik ve dini bileşenlerin inkarı ve imhası üzerine kurulduğunu iddia eden Aktaş, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana eğitim müfredatının bütün bir toplumu yanlış bir tarihi bilinç ve kendinden olamayan ırk ve inançlara karşı düşmanca bir paradigma işlediğini öne sürdü. Aktaş, şöyle dedi:

"Bu ülkenin en kadim ve sadık halkı olan Süryaniler olarak, devletin bu hataların farkına vararak bu hatalardan geri dönme ve bu konuda gereken reform hareketleri için bir çalışma içinde olması umudunu taşırken, ortaöğretim 10'ncu sınıfların tarih kitaplarına Süryaniler ile ilgili konan zırvalık, saçmalık, safsata ve iftira bizleri dehşete düşürmüştür. Söz konusu tarih kitabında Türk standartlarına uygun tescilli, yeni günah keçisi seçilen ve bu iftiralardan Münezzeh olan mazlum ve mağdur biz Süryani halkı için asılsız ifadeler yer almaktadır"

Aktaş, 1987 yılına kadar din kültürü ve ahlak bilgisi dersi adı altında Süryanileri adeta zorla Müslümanlaştırıldığını ileri sürdü. Aktaş, "Kitaplarınızda, medyanızda ve kapalı kapılar ardında Ermeni düşmanlığınız neticesinde en son barış güvercini Hrant Dink'i şehit ettiniz. Şimdi de Türkiye'de bir avuç kalan Süryanileri mi hedef tahtasına koymak istiyorsunuz. Süryanilere saldırıları meşru kılacak zeminimi oluşturmaya çalışıyorsunuz? Bu ne biçim devlet mantığıdır? Sevgili güzel ülkem 1915'te Osmanlı'da Hıristiyan nüfus yüzde 30 iken sen faşizan, ırkçı ve tekçi uygulamalarınız yüzde 1'e düşürdün. Ülke nüfusunun yarısı kadarı da diasporaya göçe zorladın. Bu karneden utanmıyor musun? Bu yetmiyormuş gibi karnene yeni bir cürüm mü eklemek istiyorsun?" dedi.

Aktaş, Süryanilerin Ruslarla hiçbir teması olmadığını, Birinci Dünya Savaşında da düşmanla savaşıp şehit düştüğünü hatırlattı. Sözde bilim adamlarının bu iddiaları ispatlamasını isteyen Aktaş, "Geçmişte Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde Türk öğrencilere yapılan benzer uygulamalara tepki veren ve ilgili uluslararası kuruluşlara başvuran hakperest ve adil ülkem, yakındığın bir durumu bize reva görmek insanlığa sığar mı?" diye konuştu.

Aktaş, halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiklerinden bu yalan ve yanlış bilgileri okul kitaplarına yerleştiren sorumlular hakkında Cumhuriyet savcılarının harekete geçmesini beklediklerini kaydetti. Aktaş, "Biz Süryaniler olarak gerek Kürtler gerek Araplar gerek Rumlar, Ermeniler ve Aleviler gerekse toplumun diğer bileşenleri ile ilgili ders kitaplarında yer alan tüm negatif bilgiler ders kitaplarından çıkarılıp ilgili ders kitapları toplatılana kadar, başta Süryaniler olmak üzere Türkiye'deki tüm duyarlı çevreleri çocuklarını okula göndermemeye davet ediyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum