Suriyelilerin Kaldığı Kamp Sosyal Bir Tesis Gibi

Suriyelilerin Kaldığı Kamp Sosyal Bir Tesis Gibi

Midyat’ta kurulan 10 bin kişilik Çadır Kent’te kalan çocuklar için gereksinim duyulan sosyal alan oluşturuldu.

A+A-
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı tarafından Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler için Midyat’ta kurulan 10 bin kişilik Çadır Kent’te kalan çocuklar için gereksinim duyulan sosyal alan oluşturuldu.
 
Çadır Kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, mülteci ailelerin için sadece barınma ihtiyaçlarını karşılamadıklarını aynı zamanda çocukları için de düşünce ve ruh dünyalarının da gelişimine katkı sağlayacak sportif ve kültürel etkinliklerle zaman geçirmeleri için sosyal alan oluşturduklarını söyledi.
 
Çadır kentte yapılan projeler ile çocukların mutlu yaşadığı bir ortam oluşturmanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Bingöl, çocukların her yönde gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalar içinde olduklarına işaret etti.
 
Çocuklar için yapılan projeler ile asosyal yetişen bireylerin yerini sosyal olan bireylerin alacağını anlatan Bingöl, çadır kentte yapılan birçok çalışmanın içine çocukların da mutlu olmasını hedefleyen projeleri de yoğun olarak kattıklarına dikkat çekerek, “Çadır kentimizde çocuklar için halı saha, masa tenisi ve langırt masası bulunuyor. Bunun yanında çocuk oyun ve bakım odası, tekvando kursu, Türkçe dil kursu, dikiş-nakış kursu, giyim kursu, bayan kuaförü kursu ve bilgisayar kursu açtık” dedi.
 
“DEDİKODU KÖŞELERİNİ DE DÜŞÜNDÜK”
 
Çadır kentte şuan 2 bin 300 Suriyeli mültecinin kaldığını söyleyen Kaymakam Bingöl, şunları söyledi:
 
“Çadır kentimiz iki kısımdan oluşuyor. Süryaniler için oluşturduğumuz bölümde şuan 3 ailemiz bulunuyor. Orayı Süryanilerin gelmesi durumunda hazır bir şekilde bekletiyoruz. Müslümanlar için oluşturduğumuz diğer bölümde ise 2 bin 800 kişilik kapasitemiz var. Şuan o bölümde de 2 bin 300 misafirimiz barınıyor. Burada biz berber hanelere varıncaya kadar her şeyi düşündük. Hatta berber hanelerdeki dedikodu köşelerini de düşündük. Bizler kültür olarak birbirimize yakın olduğumuz için biz berber hanelerin çok önemli bir iletişim merkezleri olduğunu biliyoruz. Berber hanelerde sadece tıraş yapılmıyor, aynı zamanda sohbet mekânları oluşturuldu ve orada insanlar sohbet ihtiyaçlarını gidermek için bir araya geliyorlar. Aynı zamanda bayan kuaförümüz var. Bayan kuaförümüz daha sosyal. Bayanlarımız genelde iletişim kurmak ve konuşmak için oraya gidiyorlar. Aynı zamanda da hem ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem de bu mesleği öğrenmek isteyenlere de kuaförlük eğitimi veriliyor”
 
“KAMPI İŞLETMEK ONU KURMAKTAN DAHA ZOR”
 
Kamp kurmanın ve onu işletmenin zorluğundan söz eden Bingöl, kampta kalan mültecilerin fiziksel ihtiyaçlarının yüzde 99’unun karşılandığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Kamp kurmanın çok zor olduğunu zannediyorduk, fakat onu işletmek ondan daha da zor. İnsanın olduğu yerde, hele ki o insan kendi vatanından kopup buralara gelmişse, onların taleplerini karşılamak çok daha zor. O vebalin altında gerçekten ben eziliyorum. Biz kampın kurulum aşamasında gelecek olan misafirlerimizin fiziksel ihtiyaçlarını yüzde 99 oranında karşıladık. Gelenler çok genç bir nüfus olduğu için bunun üçte ikisinin çocuklar olduğunu düşünürsek burada sadece fiziksel ortam yeterli olmuyor. Bu sebeple biz kampta sosyal aktivitelerde yapmaya başladık. Onları da biz büyük bir oranda tamamladık. Şuan diğer kamplarda çok örneği olamayan langırt, masa tenisi ve halı sahamız var. Uzak doğu sporları gibi çeşitli sportif etkinlikler de düzenliyoruz. Çocuklar orada güzel vakit geçiriyorlar. Bir çocuk günde en az 3–4 saatini sosyal etkinlikler yaparak geçiriyor”
 
“SIRA OKUL YAPIMINA GELDİ”
 
Kampta kalan çocukların eğitim öğretimlerinden geri kalmamaları için bir takım projeyi hayata geçireceklerini anlatan Bingöl, “Burada kalan aileler bizden özellikle ‘Kuran’ı Kerim ve Türkçe dil eğitimini almak istediklerini’ söylüyorlar. Bizler de onların bu taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. Kamptaki çocukların tamamı aktivitelerle meşgul oluyor. Bu süreçten sonra artık sıra bir okul yapımına geldi. Çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları için burada ciddi bir eğitim faaliyeti de sürdüreceğiz. Onun alt yapısını şuan hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.
 
“HERKES BİR GÜN MÜLTECİ OLABİLİR”
 
‘Hiç kimse mülteci olamayacak’ diye bir garantisinin olmadığını söyleyen Bingöl, “Suriyeli mültecilerin yerinde şuan bizde olabilirdik. Ben onları hiçbir zaman bir yük olarak görmüyorum. Onlara misafir olarak bakıyorum. Onlarla yaptığım sohbetlerde de şuana kadar ağzımdan misafirlerimiz sözcüğünden başka bir söz çıkmadı. Herkes bir gün mülteci olabilir. Hiç kimse mülteci olmayacak diye bir garantisi yok. Meseleye böyle baktığımızda bizde bugün Suriyelilerin misafiri olabilirdik. Biz nasıl bir muameleyle karşılaşmak istiyorsak, çoluğumuza çocuğumuza nasıl davranılmasını istiyorsak bizim de onlara o şekilde davranmamız gerekiyor. Haftada en az 2–3 defa kampta misafirlerimizle bir araya geliyorum. Bu uygulama da diğer kamplarda yok. Sorunlarını ve memnuniyetlerini birebir paylaştığımız için çok ciddi sorunlar olmuyor. Bizlerde buradaki standartlarımızı çok çok yükselttik. Kullandıkları çocuk bezinin markasını dahi düşünür olduk. Kendi çocuklarımıza yedirebileceğimiz (sütü olamayan kadınlar için söylüyorum) doktor tavsiyeli mamaları şuan o insanlara veriyoruz” açıklamasında bulundu.
 
“KAMPIN GÜVENLİĞİ ÜST DÜZEYDE”
 
Kaymakam Bingöl, “Hem ilçenin güvenliği için hem de Suriyeli misafirlerimizin güvenliği için onlara sınırsız bir seyahat izni vermiyoruz. Sayın valimizin talimatıyla güvenliği çok üst düzeyde tutuyoruz. Misafirlerimizin giriş ve çıkışları izne tabidir. Haftada en fazla iki defa çarşı iznine çıkabiliyorlar. Buradaki amacımız hem kendi kontrollerimizi sağlamak hem de Midyat’ın da bu olaydan oldukça az etkilenmesidir. Şuana kadar bir sorun yaşamadık. Bu şekilde onlara insan oldukları ve değerli olduklarını hissettirmek adına bunu yapıyoruz. Ama ne olursa olsun burası bir çadır kent zorlukları olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
sizin-medya--midyat-1.20130912122023.jpg
 
sizin-medya--midyat-2.20130912122035.jpg
 
sizin-medya--midyat-3.jpg
 
sizin-medya--midyat-4.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum