Suriyeli Öğrencilerin ‘Barış Ve Sevgi’ Temalı Sergisi

Suriyeli Öğrencilerin ‘Barış Ve Sevgi’ Temalı Sergisi

Midyat’ta eğitim gören Suriyeli öğrencilerin, ‘Barış Ve Sevgi’ temasını işledikleri resimlerden oluşan sergi düzenlenen törenle açıldı.

A+A-

Midyat’ta bulunan Suriyelilere ait Medresetüzzehra Geçici Eğitim Merkezi'nde eğitim öğretim gören öğrenciler tarafından yapılan 100’ün üzerindeki yağlı boya ve telkari işleme resimlerden oluşan yılsonu sergisi ve kermes açıldı. 

Bağlar Mahallesi'ndeki Medresetüzzehra Geçici Eğitim Merkezi'nde eğitim öğretim gören Suriyeli öğrencilerin hazırladığı resim sergisinin açılışını Midyat Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay ve İlçe Müftüsü Mehmet Şafili Bilik yaptı. 

Açılışta konuşan Midyat Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, Suriyeli öğrencilerin hazırladığı sergiden çok etkilendiğini belirterek, “Medresetüzzehra okulumuz 2013 yılı Kasım ayında Suriyeli çocuklarımızın eğitimi için açıldı. Bu eğitimin ne kadar faydalı olduğunu, buradaki çalışmalardan görüyoruz. Çocuklarımız sevgilerini, emeklerini, becerilerini ortaya koymuşlar. Biz çok mutlu olduk. Travma geçirmiş bir grupken burada almış oldukları eğitimle başarılı olduklarını ve başarılarını bize yansıttıklarını görüyoruz. Bize bu sevinci yaşattıkları için öncelikle öğrencilerimize ve onları yetiştiren öğretmenlerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.  En kısa sürede kendi ülkelerine barışın gelmesini, huzur gelmesini, özlemini çektikleri ülkelerinde de bu eğitimlerini ve bu başarılarını devam ettirmelerini canı gönülden diliyorum.” dedi.

Medresetüzzehra Geçici Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aygün ise, “Biz bu çalışmalarla öğrencilerin Suriye'de yaşamış olduğu sıkıntıları unutturmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda okuldaki eğitimin yanında bu tür etkinliklerle faydalı olacağını düşündüğümüz için bu tür etkinlikler yapıyoruz. Bunun dışında hem Türkçe kurslarımız, hem müzik kurslarımız devam ediyor. Kısaca Suriye'deki yaşamış oldukları sıkıntıları atlatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. 

Sergi hakkında bilgi veren Medresetüzzehra Geçici Eğitim Merkezi Görsel Sanatlar Öğretmeni Ayşe Atalay da, “Sergimiz Suriye okuluna gelir katkı amaçlı açıldı. Öğrenci çalışmaları yer alıyor. 100’ün üzerinde yağlı boya ve kâğıt telkari tablolarımız var. Ayriyeten öğrencilerin yaptığı el işleri var, mumlar var. Sergimiz iki gün boyunca Pazartesi ve Salı günleri saat 5’e kadar açık kalacak. Suriyeli öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak isteyen insanlar gelip öğrenci çalışmalarından satın alabilirler, zaten çok cüzi miktarlarda satılıyor.” ifadelerini kullandı. 

Yapılan konuşmaların ardından misafirler birbirinden güzel el işi ve resimlerin yer aldığı sergiyi gezme ve kermes ürünlerinden tatma fırsatı buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.