STK’lardan Emlak Vergisi Zammına Tepki

STK’lardan Emlak Vergisi Zammına Tepki

Midyat Eğitim ve Sağlık Platformu, Midyat Belediyesi’nin emlak vergisi değerlerinin yükseltmesine tepki gösterdi.

A+A-

Midyat Eğitim ve Sağlık Platformu, Midyat Belediyesi’nin emlak vergisi değerlerinin yükseltmesine tepki gösterdi. Gruptakiler zammın geri çekilmesini istedi.

Midyat’ta faaliyet gösteren oda, sendika ve derneklerin yer aldığı Midyat Eğitim ve Sağlık Platformu, Midyat Belediyesi’nin, emlak vergisi değerlerini yükseltmesine düzenledikleri basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Midyat Belediyesi hizmet binası önünde bugün toplanan ve aralarında STK temsilcilerinin de yer aldığı yaklaşık 100 kişilik grup, “Çok yüksek emlak vergisi zammının geri çekilmesini istiyoruz” pankartı açtı. 

Grup adına basın açıklamasını işadamı Rıfat Direkçi yaptı.

Direkçi, “Midyat Belediyesi tarafından yapılmış olan emlak vergisi zammını çok yüksek buluyoruz. Bu zammın en kısa zamanda geri çekilmesini istiyoruz. Enflasyonun yüzde 7 olduğu bir dönemde yüzde 800 oranında yapılan bir vergi zammı kabul edilemez. İlçemizde müstakil dairelerde oturan vatandaşlarımızın çoğu inşaat işçisi olup etinden, tırnağından artırdıklarıyla evlerini yapmışlardır. Bu insanların bu yüksek vergiyi ödemeleri mümkün değildir. Yapılan son emlak vergisi zammının hiçbir izahı bulunmamaktadır. Bu zammı imzalayanların rahat uyuyup uyumadıklarını merak ediyoruz.Midyat, Nev York ya da Londra’nın bir ilçesi değildir. Yüksek emlak vergisi koyan bu anlayışın hizmet ederken Afrikalaşması, ama vergi zammına gelirken Avrupalaşmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz uzayda yaşamıyoruz ve Mardin’in tek ilçesi de değiliz. Alışveriş merkezi mantığı ile hareket edip, önce yüzde 700 hatta yüzde 800‘a varan zam yapıp daha sonra bir müjdeymiş gibi basını karşısına alıp, yüzde 15-20‘lik indirimi duyurmak şark kurnazlığından öte bir şey değildir. Halkımız ve biz STK’lar olarak talebimiz Midyat Belediyesi tarafından alınan ve astronomik düzeydeki emlak vergilerinin, en azından diğer ilçelerde uygulanan şekliyle olması veya enflasyon oranında yapılmasıdır. Yani makul bir düzeyde olmasıdır. Yıllardır hizmette yoksun olan kadim şehir Midyat’ımızın bu astronomik zam ile daha da geriye gideceğini düşünüyoruz. Muhtarlara imzalatılarak yapılan bu fahiş zamda muhtarların yanıltıldığına ve muhtarların baskı altında kaldıklarına inanıyoruz. Bu zammın altına imza atan muhtarları halkın tarafına ve bir an önce imzalarını geri çekmeye davet ediyoruz.” dedi. Açıklamanın ardından gruptakiler, emlak vergisinin indirilmesi için imza verdikten sonra dağıldı.

Midyat Belediyesi, aldığı karar gereği zamlı emlak vergisi tarifesini 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya başlamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum