STK'lar Mısır'daki katliamı kınadı

STK'lar Mısır'daki katliamı kınadı

Mısır'da Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan demokrasi yanlılarına güvenlik güçlerince ateş açılmasını kınadı.

A+A-
Midyat’ta 11 sivil toplum kuruluşu, Mısır'da Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan demokrasi yanlılarına güvenlik güçlerince ateş açılmasını kınadı.
 
Aralarında Eğitim Bir-Sen- Midyat-Der, Din-Bir-Sen, Diyanet-Sen, Özgür Eğitim-Sen, Büro Memur-Sen, Sağlık-Sen, Sed-Der, Azim-Der, İmam Hatip Mezunları Derneği, Umutla Yaşam Derneği gibi STK temsilcileri ve vatandaşların yer aldığı grup, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’ye destek vermek için Barış ve Kardeşlik Parkı’nda bir araya geldi.
 
Mısır’da darbenin ardından yaşanan katliama karşısında Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve vatandaşlar, Muhammed Mursi’nin fotoğrafları ve saldırıyı kınayan döviz taşıyarak, darbeciler aleyhine slogan attı.
 
Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, Mısır’da tüm dünyanın gözü önünde yaşanan zulüm ve katliamın insanlık adına utanç verici olduğunu kaydetti. 
 
Saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadıklarını vurgulayan Altay, şunları söyledi:
 
“Yaklaşık bir aydır Mısır’da tüm Dünya’nın gözü önünde yaşanan zulüm ve katliamlar insanlık adına utanç vericidir. Buna dur demeyen başka İslam dünyası olmak üzere, güya demokrasinin ve özgürlüğün savunusu olan Amerika, Avrupa ve darbeye destek veren Arap kralları bu katliamların ortağı olmuştur. Diktatör Sisi’nin ordusu hedef gözetmeksizin; sivil, silahsız, masum Mısır halkının üzerine ateş açmış ve 200’ün üzerinde kişi şehit edilmiş, binlerce kişiyi de yaralanmıştır. Daha önce de sabah namazı kılan Müslümanlara iki kez ateş açılmış ve 150 kişi şehit olmuştu. Mübarek, kutsal Ramazan ayında olmamıza rağmen, insanlar namazda olmasına rağmen katliamlar yapılıyor. Bu ne biçim vahşettir ki ibadet sırasında silahsız, siviller katlediliyor”
 
Müslümanların artık uyanması gerektiğini belirten Altay, “Unutmayalım ki şehitlerin kanı ümmetin dirilişine vesile olacaktır. Bir ölür bin diriliriz. Nasıl Şehit Hasan El-Benna ve şehit Seyyid Kutub’un kanı başta mısırdaki Müslümanları ve tüm dünya Müslümanlarının uyanışına vesile olduysa; bu günün şehitlerinin kanı, ümmetin uyanmasına ve ümmetin dirilişine vesile olacaktır. Buradan Mısır halkına dualarımızı ve desteğimizi yolluyoruz.” diye konuştu.
 
 
Basın açıklamasının ardından grup Mısır’da öldürülenler için dua ederek gıyabi cenaze namazı kıldı.
 
sizin-medya-1.20130730151348.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum