'Soykırım lafını ağzıma alıyorum'

'Soykırım lafını ağzıma alıyorum'

'Uluslararası Midyat Sempozyumu'na katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bölgede yaşanan 1915 olaylarına değindi.

A+A-


Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Midyat İlçesi'nde 6 dilde düzenlediği 'Uluslararası Midyat Sempozyumu'na katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bölgede yaşanan 1915 olaylarına değindi. Tan, "Son yüzyılda 1915 olayları Ermeni katliamı, soykırımı, bir siyasetci olarak soykırım lafını ağzıma alıyorum kayıtlara geçsin diye. Bu coğrafyada, bu Ermenilere ve Süryanilere karşı yapılan Seyfo olayı hariç, hiçbir zaman etnik ve dinsel bir kavga veya katliam yapılmamıştır" dedi. Tan, ortak bir acı anıtını dikilmesini de istedi.

Artuklu Üniversitesi YÖK'ten aldığı onayla Midyat İlçesi'nde Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice, İngilizce ve Farsça olmak üzere 6 dilde 'Uluslararası Midyat Sempozyumu' düzenledi. Sempozyuma 10 ülkeden 100 akademisyenin katılımıyla başladı. Sempozyum, Midyat'ta üniversiteye ait bir konferans salonu olmadığı için, Matiat Oteli'nin konferans salonunda yapılan açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış törenine Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Erin, Süryanilerin Midyat Metropoliti Samuel Aktaş ve çok sayıda davetli katıldı.

'ÇOK DİLLİ İLDE, ÇOK DİLLİ SEMPOZYUM'

Açılış konuşmasını yapan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, çok dili bir ilde, çok dili bir sempozyum düzenlemenin onuru içinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Üniversitemiz, şimdikine benzer bir heyecan yaşadığı seminer, sempozyum, konferans tarzında başka birçok ilmi toplantı gerçekleştirdi. 3- 4 yıllık bir müessese olmasına rağmen Artuklu Üniversitesi'nin kapıları, sadece öğrencilerine değil, muhitinin, şehrin insanına ve bütün ilim, irfan muhiplerine sonuna kadara açılmıştır. İşte bu gün de bu açık üniversite fikrinin kuvveden fiile geçtiği güzel bir zamanı idrak ediyoruz."

İki gün devam edecek ve 'Keşf-i Kadim' sloganıyla başlayan sempozyumda Midyat'ın geçmişini ve bugününü sosyolojik, kültürel, dini, siyasal ve iktisadi boyutlarıyla ele alınıyor.

Tan, “Siyasetçi Olarak Soykırım Lafını Ağzıma Alıyorum”

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Midyat'ın sahip olduğu etnik, dini ve kültürel yapıyı bir bir anlatırken, içinde Midyat'ın da bulunduğu Turabdin bölgesinde Süryanilerin, Mardin Derik ve Mazıdağı bölgesinde ise Ermenilerin yaşadığını söyledi. Tan Ermenilerle ilgili olarak şöyle dedi:

"Mardin ve bölgesinde her şey güllük gülistanlık değildi. Araplar kendi arasında, Kürtler kendi arasında, hatta Süryaniler de kendi aralarında kavga ederlerdi. Sanmayın ki her gün kalktığımızda gidip komşumuzun elini öpüp işimize gidiyorduk. Burada da normal kavgalar husumetler yaşanıyordu. Son yüzyılda 1915 olayları Ermeni katliamı, soykırımı, bir siyasetci olarak soykırım lafını ağzıma alıyorum kayıtlara geçsin diye. Bu coğrafyada, bu Ermenilere ve Süryanilere karşı yapılan Seyfo olayı hariç hiçbir zaman etnik ve dinsel bir kavga veya katliam yapılmamıştır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.