Sınav Kalemleri Köy Okullarına

Sınav Kalemleri Köy Okullarına

Üniversite öğrencilerinin örnek kampanya ile kırtasiye malzemeleri ziyan olmadı...

A+A-

YGS çıkışı toplanan kalem, silgi ve kalemtıraş malzemeleri, köy okullarındaki öğrencilere dağıtılacak.

Artuklu Üniversitesi (AÜ) Midyat Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencilerinden oluşan Toplumsal Duyarlılık Topluluğu’nun ‘Bir Kalem Bir Çocuk’ sloganıyla yürüttüğü proje kapsamında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda öğrencilere dağıtılan kırtasiye setini sınav çıkışı toplayarak köy okullarına dağıtılacak.

Çocuk Gelişimi, Elektronik Haberleşme, Bilgisayar ve Elektrik Programı öğrencileri hafta sonu gerçekleştirilen YGS'de ÖSYM tarafından ücretsiz dağıtılan kalem, silgi ve kalemtıraştan oluşan kırtasiye setini sınava giren öğrencilerden sınav çıkışında toplayarak köy okullarına dağıtılmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti.

Öğrencilerin proje kapsamında Midyat’taki 15 okuldan topladıkları bin 400 adet kırtasiye setini, Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, Çocuk Gelişimi Bölümü Öğ. Gör. Pınar Polat ve öğrenciler Ayşe Ağırman, Serpil Evirken, Mehmet Nuri Önel ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Şirin Avcı’yı makamında ziyaret ederek teslim etti.

Avcı, kampanyayı düzenleyen öğretmen ve öğrencilere duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederek, toplanan kırtasiye setlerinin en kısa sürede köylerdeki ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacağını belirtti. Toplumsal duyarlılığın her alanda var olması gerektiğini söyleyen Avcı, “Bu malzemelere ihtiyaçları olan öğrencilerin varlığından işin içinde olanlar olarak çok daha iyi biliyoruz. Bu sebeple bu çalışma çok yerinde olmuştur. Eğer bir öğrencimiz bir kaleme ihtiyaç duyuyorsa ve bizlerde ona bunu temin edebiliyorsak bu o öğrencimiz için en büyük mutluluktur.” dedi.

“HAYRA KÖPRÜ OLDULAR”

Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir ise burada yaptığı açıklamada, “Dayanışma ve hoşgörü içerisinde bir gelecek nesil yetişiyor. Öğrencilerimizin bu ve buna benzer davranışları hem ilçe adına hem de ülke açısından çok önemli. Bunun gibi anlamlı ve örnek davranışları gerçekleştiren genç kardeşlerimizi bir kez daha kutluyorum” diye konuştu.

Çocukları mutluluğu ile kendilerinin de mutlu olduğunu dile getiren Demir, şöyle konuştu: “Köylerimizde gerçekten bu malzemelere ihtiyaç duyan çocuklar var. Bunun varlığı bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Öğrencilerimiz de böyle bir gerçek karşısında bu projeyi başlatarak, hayra köprü oldular. Kampanya kapsamında ilçede YGS’nin yapıldığı 15 okula dağılarak stant kuran gönüllü yüz kadar öğrencimiz, sınavdan çıkan adaylarından, ÖSYM’nin özel kutu içerisinde dağıttığı 2 kalem, 1 silgi ve 1’er kalemtıraştan oluşan kırtasiye malzemelerini bağışlamalarını istedi. Bu çalışma neticesinde toplanan bin 400 adet kırtasiye setini köylerdeki öğrencilere dağıtmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Sayın Şirin Avcı’ya teslim ettik. Projede emeği olan öğretmen ve öğrencilerime, desteklerinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum.”

“İLK FAALİYETİMİZDE BAŞARIYA ULAŞTIK”

Projenin koordinatörü Çocuk Gelişimi Bölümü Öğ. Gör. Pınar Polat da, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından adaylara dağıtılan kırtasiye malzemelerinin israf olmaması için böyle bir kampanya ile toplandığını ve köy okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacağını kaydetti. Polat, topluluk olarak ilk faaliyetlerine başarıya ulaşmalarının sevincini yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Kampanyada yer alan öğrencilerden Ayşe Ağırman, “Ben Meslek Yüksekokulu'nda Çocuk Gelişimi Bölümünde okuyorum. Bu projeyi bir kaleme dahi ihtiyacı olan köy okullarındaki öğrenciler için yaptık. Bundan sonraki amaçlarımız bütün okullara yayılmak ve ihtiyacı olan tüm gençlerimize eğitimde ışık tutmak için yapıyoruz” dedi.

sizin-medya-10.20130330003850.jpg

sizin-medya-11.20130330003903.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum