Şikede son noktayı koydu

Şikede son noktayı koydu

UEFA kongresinde konuşan Erdoğan'ın şike yorumu:

A+A-

"Gerçek kişinin işlediği suçun cezasını tüzel kişi çekmemelidir. Gerçek kişiler şike nedeniyle en ağır cezayı almalıdır."

İstanbul Kongre Merkezi'nde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başlayan kongrede, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michel Platini ve yönetim kurulu üyeleriyle, 53 üye ülke federasyonu temsilcileri yer aldı.

Platini ile birlikte salona giren Başbakan Tayyip Erdoğan'ı üyeler alkışlarla karşıladı.

Kongre için İstanbul Kongre Merkezi ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, akreditasyonları bulunmayanlar, kongre merkezi yakınına sokulmadı.

Bu arada, kongrede 9 dilde simultane tercüme yapılıyor. Toplantıda, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Türkçe, İbranice, İspanyolca, Sırpça çeviriler gerçekleştiriliyor.

TOPLANTIDA İLK SÖZ DEMİRÖREN'İN

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye'de açık ara en çok sevilen ve tutkuyla takip edilen spor dalı olan futbol sevgisini daha yaygınlaştırmanın en önemli hedeflerinden birisi olduğunu ifade etti.

TFF'nin ev sahipliği yaptığı İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen UEFA'nın 36. Olağan Kongresi'nin açılışında konuşma yapan Demirören, konuşmasına, kendilerine ev sahipliği şerefini veren UEFA Başkanı Michel Platini ve UEFA Yönetim Kurulu'na teşekkür ederek başladı.

Dünya futbolunun lokomotifi olduğunu belirttiği Avrupa futbolunun, şu anda karşı karşıya bulunduğu temel sorunlara çözüm aramak ve futbolun dostluk, barış ve kardeşlik ilkelerini pekiştirmek, Avrupa vatandaşlığı temellerini güçlendirmek için atılacak her adımda Avrupa'nın en büyük futbol ekonomilerinden birisine sahip olan Türkiye'nin, bu hareketin ön saflarında olacağını kaydeden Demirören, ''Futbolun sorunlarını, 12. Avrupa Konseyi Spor Bakanları Konferansı'nda özetleyen Platini'nin görüşlerine tümüyle katılıyorum'' dedi.

Avrupa ülkeleri arasında şike, teşvik konularına da yer vererek en kapsamlı sporda şiddetin önlenmesine dair yasayı çıkaran bir ülkenin federasyon başkanı olarak, bu sorunlara karşı Avrupa ülkelerinin ortak tavır belirlemesinin çok önemli olduğunu düşündüğünü aktaran Demirören, ''Futbol kulüplerinin rekabet ve sportif başarı amaçlayarak yapmış oldukları harcamalar sonucu karşılaştıkları ekonomik zorluklar ve bunun oyuna etkisi hepimizin malumudur. UEFA'nın en önemli projelerinden birisi olan Finansal Fair Play, bizim de önceliklerimiz arasında en üst sıralarda yer alıyor'' diye konuştu.

''Kulüplerin sağlıklı bir mali ve kurumsal yapıya kavuşarak kaynakların doğru kullanımı en önemli hedeflerinden birisi olduğunu'' ifade eden TFF Başkanı, kulüplerin ekonomik açıdan desteklenmesinin, ekonomik disiplin kadar önemli olduğu ve bu konuda da gerekli adımların atılmasını önemle rica etti.

Türkiye'nin son yıllarda birbirinden önemli futbol organizasyonlarını düzenleyerek rüşdünü ispat ettiğini anlatan Demirören, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''İki kıtanın birleştiği bu ülke, son yıllarda birbirinden önemli futbol organizasyonlarını da düzenleyerek rüşdünü ispat etmiş durumda. Son UEFA Kupası finalini düzenlediğimiz 2009 yılındaki bu etkinliğin yanı sıra temmuz ayında Antalya'da düzenleyeceğimiz UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası için de mükemmel bir hazırlık dönemi geçiriyoruz. Ayrıca FIFA 2013 U20 Dünya Şampiyonası organizasyonu için de çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.

Açık ara ülkemizin en çok sevilen ve tutkuyla takip edilen spor dalı olan futbol sevgisini daha da yaygınlaştırmak en önemli hedefimiz. 2028 Futbol Gelişim Projemiz ile altyapıya ve eğitime daha çok önem vererek genç oyuncuları düzenli olarak futbolumuza kazandırmak istiyoruz. Futbolun içinden gelen bir Başbakan'a sahip olmak Türk futbolunun en büyük şansıdır. Ülkemize 18 yeni stadyum kazandıracak projeler için kendilerine sizlerin huzurunda kendim ve Türk futbolu adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Kongrenin başarılı geçmesini ve tüm katılımcıların ülkemizden güzel anılarla ayrılmasını diler, saygılarımı sunarım.''

Demirören'in ardından FIFA Başkanı Blatter kısa bir konuşma yaptı.

SÖZ BAŞBAKAN'DA

Yıldırım Demirören ve FIFA Başkanı Sepp Blatter'in açılış konuşmalarının ardından ise Başbakan Tayyip Erdoğan, söz aldı.

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

"Medeniyetlerin, barışın, hoşgörünün, tarihi mirasların şehri ve bütün bunlarla birlikte bir spor şehri olan İstanbulumuz'a hoşgeldiniz diyorum. Tüm UEFA yönetimine 34 yıl aradan sonra tekrar İstanbul'u tercih ettikleri için teşekkür ediyoruz. Kongreden dünya futbolu için en doğru sonuçlar çıkacaktır. Türkiye futbolda gerçekten ilgi alanı oluşturma açısından futbol sevdalılarıyla dolu bir ülke. Futbol ekonomisi olarak da Avrupa'da belli bir yere oturmuş ülke. Her ne kadar geç başlasak da sahip olduğumuz tesislerle dünya üzerinde varlığımızı hissettiriyoruz. 18 yeni stadyumun yapımına başlıyoruz. Nüfusunun yüzde 50'si 30 yaşın altında olan bir nüfusa sahibiz. Gençlerimizi eğitmek onlara tesisler kazandırmak için samimi gayret içerisindeyiz"

"Sporun da, futbolun da dili barışın dilidir. Futbol, Pele'yi seyretmek için ateşkes ilan edenler gibi paylaşmanın aracıdır. 67'de başladığım 82'de bıraktığım amatör futbol hayatım, bana dayanışmayı, takım ruhunu, gözle iletişim kurmayı öğretmiştir. 1969'da Pele'nin penaltıdan attığı 1000. golü unutmadık. Geçmişte büyük yıldızları hayranlıkla izledik"

"15 yıl boyunca futboldan edindiğim tecrübeyi hayatımın her anında yaşamanın, yaşatmanın gayreti içerisindeyim. Futbol ticaretinin futbol ruhunun önüne geçmesini engellemek zorundayız. Futbolu barışın dayanışmanın aracı olarak kullanmak, gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Futbolun adının şikeyle anılmasını önlemek mecburiyetindeyiz. Sporda şiddet yasasını çıkartan ülkenin Başbakan'ı olarak şunları söylemek istemiyorum. Hukukta suçların şahsiliği durumu vardır. Gerçek kişi ve tüzel kişi konusunda olayları iyi değerlendirmek gerekir. Gerçek kişinin işlediği suçun cezasını tüzel kişi çekmemelidir. Gerçek kişiler şike nedeniyle en ağır cezayı almalıdır"

"Şiddet ve şikeye karşı kararlı bir tutum içindeyiz. Önemli bir başka konuya değineceğim. Irkçılık insanlık suçudur. İnsanlığa, vicdana aykırı olduğu kadar sporun ruhuna da aykırıdır. Irkçı eylemlere karşı hassas ve dikkatli olmalıyız. Avrupa'da tırmanma noktasında olan ırkçılığın üzerinde durmalıyız. FIFA ve UEFA'nın bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyorum. Bu toplantı için İstanbul'u seçtikleri için tekrardan teşekkür ediyorum. Bu kongrede 2020 Avrupa Şampiyonası'nın da İstanbul'da yapılması için gerekli adımların atılmasını da temenni ederiz"

MESAJI ALDIK

Erdoğan'ın ardından sözü alan UEFA Başkanı Michel Platini, Erdoğan'a teşekkür etti ve konuşmalarından gerekli mesajı aldıklarını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.