Şiddetin belgesi aranmayacak

Şiddetin belgesi aranmayacak

Şiddete karşı hazırlanan kanun tasarısındaki yenilikler:

A+A-

Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı’nda, şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali olan kişiye 3 ile 10 gün arası hapis de öngörülüyor.

KADIN ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Buna göre, kadına yönelik şiddetin belgesi aranmayacak, tedbir kararına uymayana 10 güne kadar hapis cezası verilebilecek. Kadın ve Aile Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre tasarıdaki yenilikler özetle şöyle:

Töre veya başka maksatlarla kadınlara yönelik cinayetlerin önlenmesine yönelik tedbirler alınacak.

Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde mülki amirlerce ve kolluk tarafından tedbir kararları verilirken de delil ve belge aranmayacak.

Şiddet mağdurlarına ve çocuklarına, “maddi yardım ve ücretsiz sağlık yardımı” yapılacak.

Şiddet mağdurlarına 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren “Şiddet İzleme Merkezleri” kurulacak.

10 güne kadar hapis

Ayrıca, koruyucu tedbir kararlarına aykırı davranan şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali olan kişi 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulacağına dair düzenleme öngörülüyor. Şiddetin önlenmesi için alınacak tedbirlerin izlenmesi ve uygulanması için teknik araçların kullanılması da tasarı da yer alıyor. Şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali olan bireylerle ilgili olarak hakim tarafından verilecek önleyici tedbir kararlarına örnek olarak, müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhal uzaklaştırılması, korunan bireylere yaklaşmaması, bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi, silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi, korunan bireylerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan bireylere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması halinde, hastaneye yatmak dahil, muayene ve tedavisinin sağlanması, Sosyal güvencesi olmayan şiddet mağdurları ile şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilerin rehabilitasyon ve tedavi hizmetlerinden yararlanmasına karar verilenlerin sağlık giderleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Meltem ÖZGENÇ / Hürriyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.