Şenköy’de Temel Atma Ve Açılış Töreni

Şenköy’de Temel Atma Ve Açılış Töreni

Cami Açılışı ve Kuran Kursu Binası Temel Atma Töreni Birlikte Yapıldı...

A+A-
Şenköy Beldesi’nde hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılan Hicret Camisi’nin açılışı ve Kur’an Kursu’nun temel atma töreni birlikte yapıldı. Midyat’a bağlı Şenköy Beldesi’nde hayırseverlerin imece usulü destekleriyle yapımı tamamlanan 200 kişilik Hicret Camisi hizmete açıldı. Ardından yapımına başlanan 100 kişilik Kız ve Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. 
 
Törene, Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
 
“BİNALAR TEK BAŞINA BİR ŞEY İFADE ETMİYOR” 
 
Mardin Valisi Ahmet Cengiz, törende yaptığı konuşmada, “Değerli hemşerilerimizi hayırseverliliği açısından tebrik ediyorum. Şenköy bizim sevdiğimiz, takdir ettiğimiz, güzel özellikleri olan şirin bir beldemizdir. Umarım bu bina kısa sürede bitecek ve hayırlı hizmetlere biran önce başlanır. Sadece binalar tek başlarına bir şey ifade etmiyor. Önemli olan o binalarda görülen hizmet. Milletini, bayrağını, dinini, ülkesini, insanlığı seven bireylerin, erdemli fertlerin yetiştirilmesi bizim için çok önemli. Önemli bir konu daha var dinimizin doğru kaynaklardan vatandaşlara öğretilmesidir. Din çok hassas bir konudur” dedi.
 
“İSLAM’IN NEFERİ ÖĞRENCİLER YETİŞECEK”
 
Müftü Çiçek, törende yaptığı konuşmada, gelecek nesillerin yetiştirileceği bir binanın temel atma törenini gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “İslam medeniyetini temsil eden eğitim kurumları ve ibadethanelerimiz bulunmaktadır. Bugün bu güzel beldemizde İslam medeniyetinin ışığı ve neferi olan öğrencileri yetiştirecek olan Kur’an Kursu binamızın temelini atıyoruz. Burada inşallah yatılı öğrencilerimiz hafızlık eğitiminin yanı sıra insanlığa numune olabilecek İslam dinin temel kaynaklarına dayanarak ilim öğrenecekler. Gündüzlü eğitimde de yine öğrenciler Kur’an-ı Kerim’in tilavetini öğrenecekler. Bugün aynı zamanda yapımı tamamlanan Hicret Camimizi de hizmete açıyoruz” dedi.
 
“CAMİNİN SÜSÜ, ŞENKÖY’ÜN ŞEN HALKIDIR”
 
Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun ise konuşmasında, “Bugün Şenköy Beldemiz muhterem halkı iki bayramı birlikte yaşıyor. Birincisi Hicret Camisi’nin hizmete açılması, ikincisi de Kur’an Kursu binamızın temelini atmamızdır. Hizmete açtığımız bu cami ile beldemizdeki cami sayısı da 5 oldu. Camiler Yüce Allah’ın en çok sevdiği yerlerdir. Allah’a en yakın olduğumuz yerlerdir camiler. Peki, cami yapmakla işimiz biter mi? Hayır bitmez. Caminin süsü Şenköy’ün şen halkıdır. Hafızlık Kur’an Kursu binamızın da şimdi hep birlikte temelini atacağız. Hafız, yürüyen Kuran’dır. Kur’an öğrenenler Allah’ın talebesidirler. Bu iki hayırlı müessesemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 
 
İLK HARÇ DUALAR EŞLİĞİNDE DÖKÜLDÜ
 
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Kıdemli Başmüfettiş Osman Kılıç’ın okuduğu dua ve kurdele kesiminin ardından, kurban kesildi. Daha sonra katılımcılar başlayan inşaatın temeline ilk harcı dualar eşliğinde döktüler. 520 metrekare kapalı alan üzerinden kurulacak olan Kız Erkek Yatılı Kur’an Kursu, 6 katlı ve 100 öğrenci kapasiteli olacak. Binada, yemekhane, yatakhane, konferans salonu, çamaşırhane, bulaşıkhane ve sosyal alanlardan oluşan bölümler yer alacak. 
 
CAMİDE İLK NAMAZ
 
Katılımcılar daha sonra yapımı tamamlanan Hicret Camii'nin açılışına katıldı. Dualarla açılışı yapılan caminin kurdelesinin kesilmesinin ardından Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Kıdemli Başmüfettişi Osman Kılıç, Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek ve vatandaşların katılımıyla camide akşam namazı kılındı.
 
 
sizin-medya-1.20130908211205.jpg
 
sizin-medya-2.20130908211225.jpg
 
sizin-medya-3.20130908211237.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.