Şenköy’de Hukuk ve Kariyer Semineri

Şenköy’de Hukuk ve Kariyer Semineri

Midyat'ta lise öğrencilerine yönelik ‘Yurttaşlık ve Bilinçlendirme’ semineri verildi.

A+A-

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı’nın SODES kapsamındaki ‘Toplum ile Barışma ve Kaynaşma’ projesinin faaliyetlerinden biri olan Ortaöğretim öğrencilerine yönelik ‘Yurttaşlık ve Bilinçlendirme’ seminerleri devam ediyor.

Şenköy Çok Programlı Lisesi’nde 12. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerde Midyat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog Tekin Karaçam ‘Hukuk ve Rol Model’ konulu bir sunum yaptı. Sosyolog Karaçam sunumunda, hem teorik bilgileriyle hem de engin tecrübesiyle öğrencilere vizyon, bilgi, beceri ve kariyer planlaması noktasında önemli bilgiler paylaştı.

Karaçam, öğrencilerin kariyer planlarını hazırlamalarına, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine, vizyon oluşturmalarına yardımcı olmak ve kariyerlerine bir adım önde başlamalarını sağlamak amacıyla bu semineri düzenlediklerini söyledi.

Hukuksuzluğun topluma büyük zararlar verdiğini belirten Karaçam, “Suçun işlendiği yerde toplum düzeni bozulur ve insan yaşamı tehlikeye girer. Mal ve can güvenliğiniz de olmaz. Belki de göçler başlar. Hukuksuzluk topluma da büyük zararlar veriyor. Suçluların yakalanması ve ıslah edilmesi için ciddi kaynaklar harcanmaktadır. Ülkemizdeki gibi kaynakları sınırlı olan ülkeler için bu durum sıkıntılar yaratıyor. Suçluların ıslah edilmesi için harcanan kaynaklarla belki de fabrika açılabilir. Bunun yanında suçların mağdura verdiği zararlar var. Bunlarda  göz önünde bulundurmalıdır.

Konumuz hukuk. Hukuk ne işimize yarar ve toplumdaki karşılığı nedir? Hukuk denilince ilk aklımıza gelen cevap nedir? Hak ve hürriyetlerimizin tanımdır hukuk. Hukuk insanlara bir çok özgürlük tanıdığı gibi bazı sınırlamalarda getirmiştir. İnsanlar suç işleyebilirler, ama bunun karşılığında bir cezai yaptırım da vardır. Suçlar bizi rahatsız ediyorsa, işte onların ortadan kaldırılması için hukuk vardır. Öncelikle hukukun bize getirdiği hakları ve sınırlamaları bilmemiz lazım. O kanunların mantığını öğrenmemiz lazım. Muhakkak ki toplumsal ve bireysel faydası vardır kanunların. Bunun bilincinde olalım.” diye konuştu.

Sunumun ardından soru cevap bölümü gerçekleştirildi. Konuyla ilgi öğrencilerin sorularını cevaplayan Tekin Karaçam ile öğrenciler arasında keyifli diyaloglar yaşandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.