Sendikalardan Ortak Açıklama

Sendikalardan Ortak Açıklama

Altay: “Allah ıslah etsin; bir tahkir ve bir aşağılama değildir”

A+A-

Midyat’ta faaliyet gösteren Eğitim Bir-Sen ve Özgür Eğitim-Sen Temsilcilikleri yaptıkları ortak basın açıklamasıyla, Anadolu Lisesi Öğrenci B.T.A.’nın velisi Rıdvan A.’nın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarının doğru olmadığını söylediler.

Yeni Mahalle’de bulunan Anadolu Lisesi önünde Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, Özgür Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Abdulhakim Şahin ile sendikaya üye yaklaşık 50 kişinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Sendikalar adına daha önceden hazırlanan ortak metni basın mensuplarına okuyan  Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, Midyat Anadolu Lisesi öğrencisi B.T.A.’nın karnesine yazılan “Allah ıslah etsin” başlığıyla çıkan haberde öğrenci velisi Rıdvan A.’nın verdiği beyanın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Öğrenci velisinin, öğretmenler için ‘Allah onları ıslah etsin’ dediğini belirten Altay, Allah ıslah etsin ifadesinin bir tahkir, bir aşağılama olmadığını, bir dua ve bir temenniden ibaret olduğuna işaret etti. 

“ÖĞRETMENLER PEŞİN HÜKÜM VERMEKLE İTHAM EDİLMİŞ”

‘Allah ıslah etsin’ sözünden rahatsız olmadıklarını dile getiren Eğitim Bir-Sen Midyat Başkanı Altay’ın okuduğu metinde ise şu ifadeler yer aldı:

Okul idaresi, okul rehberlik servisi ve öğretmenin, defalarca öğrenci velisi olan ağabeyi ve ablalarıyla görüştü. Öğrenci velisi, ‘Bir gün olsun ne öğrenci velisi olarak bana, nede hiç kimseyle hiçbir iletişim kurulmamıştır’ iddiasında bulunmuştur. Okul idaresi, okul rehberlik servisi ve öğretmenler defalarca öğrenci velisi olan ağabeyi ve ablalarıyla görüşmüş, görüşmeler de onların iştirakiyle tutanak altına alınmıştır. Öğrenci velisiyle, sınıf rehber öğretmenince görüşmeler yapılmış, devamsızlık mektupları yollanmış nihayetinde 1. dönem karnesinde durum ortaya konmuştur. Yetkili makamların talep etmesi durumunda bu belgeler ibraz edilebilir.

Öğrenci velisi, kardeşi için “Başarılı bir öğrenciyken okuldan nefret eden bir öğrenci haline el birliğiyle getirdiler” demektedir. Okulumuzda öğrenim gören 530 öğrencinin böyle bir şikâyeti yokken, okulumuz Midyat’ın üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren okuluyken, en çok sosyal faaliyet yapan ve başarılar elde eden okuluyken böyle insafsız bir ithama maruz kalmış olması bizleri derinden üzmüştür. Ayrıca öğrenci velisi “Önümüzde yükseltme sınavları var. Yine aynı öğretmenler girecek. Allah’ın ıslahına bırakan öğretmen bütünleme sınavında da aynı şeyin çıkacağını düşünüyorum” diyerek, okulun tüm öğretmenlerini taraflı olmakla ve peşin hüküm vermekle itham etmiştir. Oysaki öğretmenler her ne olursa olsun hiçbir öğrenci için ayırım yapmayan adil, tarafsız ve erdemli insanlardır. Öğretmenler gelecek nesilleri yetiştirmek için fedakârca çalışan gönül erleridir. Öğrenci veya bir başkasının düşmanı değildir. Bize göre, veli duygusal davranmış ve amacını aşan beyanlarda bulunmuştur.”

Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Aydın Gümüş de, Midyat Anadolu Lisesi’nin bölgenin en nezih, en temiz ve en kaliteli kadroya sahip okul olduğunu belirterek, “Bunu hiç kimsenin lekelemeye hakkı yoktur” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından, grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Midyat İlçesi’ndeki Midyat Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi B.T.A.’nın karnesindeki, 'Düşünceler' bölümünde, sınıf öğretmeni M.H.’nin, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah ıslah etsin” görüşüne ağabeyi Rıdvan A. tepki göstermişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum