Sempozyum öncesi bilgilendirme

Sempozyum öncesi bilgilendirme

Midyat’ta düzenlenecek olan ‘Keşf-i Kadim: Matiate’dan Midyat'a’ konulu uluslararası Midyat Sempozyumu öncesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Midyat’ta düzenlenecek olan ‘Keşf-i Kadim: Matiate’dan Midyat'a’ konulu uluslararası Midyat Sempozyumu öncesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yurtiçi ve yurt dışından yaklaşık 100’e yakın akademisyenin katılımı gerçekleştirilecek sempozyumda sunumlar Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Farsça ve İngilizce dillerinde yapılacak. 10 ülkeden katılımcıların beklendiği sempozyumda, Midyat’ın tarihi ve kültürel mirasının her yönüyle ele alınması planlanıyor.

Midyat Kaymakamlığı, Mardin Artuklu Üniversitesi, Midyat Belediyesi, DİKA ve Kadim Akademi işbirliğiyle 7–9 Ekim tarihleri arasında Midyat’ta düzenlenecek olan ‘Keşf-i Kadim: Matiate’dan Midyat'a’ sempozyumu için Matiat Oteli’nde kahvaltılı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İbrahim Özcoşar, Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Mesut Eriker, Kırklar Kilisesi Papazı Hori Gabriel Akyüz ile sempozyumu düzenleme ve yürütme kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Kaymakam Fatih Akkaya, “Ülkemizde ve uluslararası alanda Midyat’ın daha fazla tanınması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü Midyat insanlığın ortak ve evrensel mirasıdır. Üniversitelerin toplumsal ve kültürel alandaki etkin dönüştürücülüğü ve yol göstericiliği ile geçmişin kültür, bilim ve sanat kenti Midyat’ı günümüze taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Akkaya, ‘Keşf-i Kadim: Matiate’dan Midyat'a’ sempozyumu ile Midyat’ın derin kökleri olan kültür mirası hakkında merak edilenlerin gün ışığına çıkarılacağını belirtti.

Artuklu Üniversitesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İbrahim Özcoşar ise, “Bir kentin kültürel ve tarihi kimliğini oluşturan bileşenlerin korunup geliştirilmesi ne kadar hayati ise; o kentin dış dünya ile kuracağı sosyolojik, felsefi, estetik ve zihinsel bağlar da o derece hayati önem taşımaktadır. Bu düşünceden hareketle organize edilen ‘Keşf-i Kadim: Matiate’dan Midyat'a’ konulu uluslararası Midyat Sempozyumu sosyal bilimlerin farklı disiplinlerine mensup bilim insanlarını bir araya getirerek Midyat’ın yerel dinamiklerinden kaynaklı toplumsal, kültürel, tarihsel, coğrafi ve iktisadi dokusunu ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum